Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak wesprzeć bliskiego?

fot. GIS
Każdego roku w Polsce ponad #5000 osób popełnia samobójstwo. To dwa razy więcej, niż ginie w wypadkach drogowych. W ostatnich dwóch latach odsetek młodzieży u której pojawiają się zachowania samobójcze wzrósł o ponad 140%.
10 września każdego roku przypominamy – samobójstwom można zapobiegać.
Jak wesprzeć osobę w kryzysie samobójczym
- Kiedy inicjujesz rozmowę, staraj się być spokojny i łagodny.
- Zaproś osobę w kryzysie do rozmowy. Zapytaj wprost: „Jak mogę ci pomóc?”, „Co sprawi, że poczujesz się lepiej?”.
- Okaż zrozumienie, nie osądzaj i nie krytykuj. Nie mów: „Przecież inni mają gorzej”, „Zajmij się czymś pożytecznym, to ci przejdzie”.
- Zaoferuj swoje wsparcie, czas i uwagę. Powiedz: „Chcę cię wspierać”, „Jesteś dla mnie ważna”, „Co mogę dla ciebie zrobić?”.
- Pomóż w rozproszeniu negatywnych myśli. Zaproponuj, że wspólnie pójdziecie na spacer, na zakupy, itp.
- Zaproponuj różne możliwości wyjścia z kryzysu, np. konsultację ze specjalistą – psychologiem, psychoterapeutą, pedagogiem, psychiatrą.
- Pomóż zmniejszyć lęk i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Możesz np. zaproponować, że razem pójdziecie na wizytę u specjalisty.
- Wesprzyj osobę w kryzysie w zaplanowaniu małych, ale wykonalnych na daną chwile kroków.
- Jeśli nie wiesz, co robić i jak pomóc, zadzwoń pod numery telefonów pomocowych i skonsultuj się ze specjalistami.
- Reaguj, jeśli życie jest zagrożone - zadzwoń pod numer 112!
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) został ustanowiony w 2003 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapobiegania Samobójstwom (International Association for Suicide Prevention) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia.
Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem samobójstw, zmniejszenie stygmatyzacji tego zjawiska i podniesienie świadomości zarówno społeczeństwa, jak i rządu i organizacji pozarządowych.
Źródło: GIS
Czytaj również
- Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia
- Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel
- Apel o rozwagę. Policjanci rozdawali kamizelki i elementy odblaskowe
- Zapobieganie lekooporności. Jak prawidłowo stosować antybiotyki?
- Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Niedzielne obchody
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.
(czytaj więcej)Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Venus, w dniu 10-09-2023 15:19:47 napisał:
odpowiedz
Arek, w dniu 10-09-2023 21:42:19 napisał:
odpowiedz
darek, w dniu 11-09-2023 14:01:02 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!