Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

10 września 2023

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak wesprzeć bliskiego?

fot. GIS

fot. GIS

Każdego roku w Polsce ponad #5000 osób popełnia samobójstwo. To dwa razy więcej, niż ginie w wypadkach drogowych. W ostatnich dwóch latach odsetek młodzieży u której pojawiają się zachowania samobójcze wzrósł o ponad 140%.

10 września każdego roku przypominamy – samobójstwom można zapobiegać.

Jak wesprzeć osobę w kryzysie samobójczym

  • Kiedy inicjujesz rozmowę, staraj się być spokojny i łagodny.
  • Zaproś osobę w kryzysie do rozmowy. Zapytaj wprost: „Jak mogę ci pomóc?”, „Co sprawi, że poczujesz się lepiej?”.
  • Okaż zrozumienie, nie osądzaj i nie krytykuj. Nie mów: „Przecież inni mają gorzej”, „Zajmij się czymś pożytecznym, to ci przejdzie”.
  • Zaoferuj swoje wsparcie, czas i uwagę. Powiedz: „Chcę cię wspierać”, „Jesteś dla mnie ważna”, „Co mogę dla ciebie zrobić?”.
  • Pomóż w rozproszeniu negatywnych myśli. Zaproponuj, że wspólnie pójdziecie na spacer, na zakupy, itp.
  • Zaproponuj różne możliwości wyjścia z kryzysu, np. konsultację ze specjalistą – psychologiem, psychoterapeutą, pedagogiem, psychiatrą.
  • Pomóż zmniejszyć lęk i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Możesz np. zaproponować, że razem pójdziecie na wizytę u specjalisty.
  • Wesprzyj osobę w kryzysie w zaplanowaniu małych, ale wykonalnych na daną chwile kroków.
  • Jeśli nie wiesz, co robić i jak pomóc, zadzwoń pod numery telefonów pomocowych i skonsultuj się ze specjalistami.
  • Reaguj, jeśli życie jest zagrożone - zadzwoń pod numer 112!

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) został ustanowiony w 2003 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapobiegania Samobójstwom (International Association for Suicide Prevention) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia.

Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem samobójstw, zmniejszenie stygmatyzacji tego zjawiska i podniesienie świadomości zarówno społeczeństwa, jak i rządu i organizacji pozarządowych.

Źródło: GIS

Oceń artykuł: 16 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Venus, w dniu 10-09-2023 15:19:47 napisał:

    Lepiej na każdy swój życiowy tragizm, problem zawsze spojrzeć z miejsca widza, z dystansu , z góry ... Zawsze jest rozwiązanie. Praca nad sobą . Posiadanie Wartości. I można cieszyć się życiem.. Życzę każdemu tej fascynującej ciekawości co będzie następnego dnia a może byc całkiem fajnie i zdrowoo

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Arek, w dniu 10-09-2023 21:42:19 napisał:

    Jak ktoś chce się zabić to niech jedzie do Afryki i zobaczy jak ludzie mają ciężko to może zrozumie że niema tak źle, albo niech zacznie pomagać ludziom w gorszej sytuacji to może wtedy znajdzie cel w życiu.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    darek, w dniu 11-09-2023 14:01:02 napisał:

    A co jak ktos sie chce zabic bo jeczy wyje z bólu cierpi i dzieci z afryki maja od niego 10 razy lepiej to co wtedy debilu wszyscy powinni umrzec i byloby sprawiedliwie wszyscy ludzie na ziemi

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
0

Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna

Trwająca od 23 września operacja pk. Feniks to wysiłek #żołnierzy, ale również potężna operacja logistyczna. Żołnierz najedzony, wypoczęty i zaopatrzony w suchy, czysty mundur to żołnierz skuteczny. Właśnie dlatego logistycy przyjeżdżają pierwsi i po zakończeniu operacji wyjadą ostatni. Jest to wspólny wysiłek 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)