Dziś mamy 12 lipca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

09 lipca 2024

Wielu kierowców wciąż na bakier z przepisami. "Nie jedź na zderzaku"

fot. GDDKiA

fot. GDDKiA

Od ponad trzech lat, od 1 czerwca 2021 r., obowiązuje #nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym, która między innymi uregulowała kwestię zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Niestety, wielu kierowców wciąż jest na bakier z tymi przepisami.

Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach szybkiego ruchu nadal jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń i wypadków drogowych. Wciąż widzimy kierowców jadących „na zderzaku” lub w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem. I nie dotyczy to wyłącznie jazdy za autami poruszającymi się z prędkością poniżej dopuszczalnego limitu na drodze ekspresowej lub autostradzie. Bardzo często łamiący przepisy wywierają w ten sposób presję na jadących przepisowo, aby zjechali na sąsiedni pas ruchu. W sieci pełno jest filmów „dokumentujących” naganne zachowania takich kierowców.

Brak dystansu rodzi konsekwencje

Jazda na zderzaku to niezwykle ryzykowana praktyka, która może przyczynić się do zderzenia pojazdów. Skutki potrafią być tragiczne. W sytuacji awaryjnej, która wymaga natychmiastowego działania, kierowca nie ma żadnych szans na szybką reakcję. W przypadku niezachowania odpowiedniej odległości ograniczone jest również pole widzenia, uniemożliwiając zidentyfikowanie przeszkody znajdującej się przed poprzedzającym pojazdem. Nagłe wyhamowanie pojazdu jadącego z przodu, zmusza jadących z tyłu do gwałtownego hamowania, przez co nierzadko dochodzi do karambolu i zablokowania na wiele godzin trasy. Konsekwencje mogą być jeszcze bardziej poważne, zarówno majątkowe, jak i zdrowotne.

Przepis na odpowiedni dystans

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) wynosi połowę aktualnej prędkości. Kierowca jadący 100 km/h musi jechać co najmniej 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h - 60 m, 140 km/h - 70 m. Podobne rozwiązania obowiązują w wielu europejskich państwach, w tym m.in. w Niemczech.

Jak zatem ocenić poprawną odległość od poprzedzającego pojazdu? Można wykorzystać dowolny nieruchomy obiekt w otoczeniu drogi ekspresowej czy autostrady - słupek pikietażowy, latarnię, znak drogowy lub bramownicę, przy której znajduje się poprzedzający nas pojazd. Jeśli miniemy wybrany obiekt 2 sekundy później, to taki odstęp będzie zgodny z przepisami. Przy prędkości 80 km/h w ciągu sekundy pokonamy nieco ponad 22 m, przy 100 km/h blisko 28 m, przy 120 km/h nieco ponad 33 m, a przy 140 km/h niemal 40 m. Utrzymanie 2-sekundowego odstępu w zależności od rozwijanej prędkości zapewni nam dystans odpowiednio 44, 56, 66 i 80 m, trochę większy niż wymagają tego przepisy.

Jak zachować dystans?

Stosując się do podanych wyżej zasad, dotrzemy bezpiecznie do celu, a przebyta trasa nas nie zmęczy. Wykorzystujmy możliwości, jakie daje współczesna motoryzacja, która wspomaga kierowców.  Wiele pojazdów wyposażonych jest w tempomaty utrzymujące automatycznie prędkość. W nowszych modelach mamy ich aktywne wersje, które nie tylko utrzymują prędkość, ale także odległość od poprzedzającego pojazdu. Jeśli ten zwolni, to także nasz pojazd zmniejszy prędkość, utrzymując zadaną odległość.

Przy określaniu odległości od poprzedzającego pojazdu pomocne mogą być też linie rozdziału pasów ruchu. Długość białej linii wynosi 4 m, a przerwa pomiędzy nimi 8 m. Jeśli więc będziemy widzieć np. tylko dwie, trzy przerwy między liniami to powinien włączy się nam alarm, jesteśmy zdecydowanie za blisko poprzedzającego nas auta.

Pamiętaj! Nie stosując się do utrzymania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, narażasz na niebezpieczeństwo siebie, swoich bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (2)

  przyjaciel psów, w dniu 09-07-2024 10:58:28 napisał:

  no i ponownie autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu brak

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Xz, w dniu 09-07-2024 14:15:04 napisał:

  Można wyrażać swoje zdanie ,tylko głupotą nie świeć. Bo na tym portalu to sami znawcy a zazwyczaj nie posiadają prawa jazdy. A co do jazdy na zderzaku to oczywiście gro debili na trasie znajdzie się. Ale ja mam kamery z przodu i z tyłu w samochodzie. I zaczynam wysyłać do drogówki.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  lolo, w dniu 09-07-2024 19:40:15 napisał:

  Przepis ,przepisem lecz mam jedno ale,.Gdy ja utrzymuję taki odstęp a między mnie a pojazd poprzedzający wjedzie inne auto to co? znowu muszę wychamować aby utrzymać odstęp. Poroniony przepis. Oczywiście kiedy dojdzie do stłuczki to czyja winna ,gościa który przed chwilą wpi,,,.ł się między nas?? .Czy moja.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z HACCP
80PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
0

Lipiec. Idealny czas na wakacyjną domówkę!

Orzeźwiające drinki, soczyste owoce oraz aromatyczne# i pożywne przekąski, zapewniające nam energię do białego rana – lipiec to doskonały moment, by we własnym mieszkaniu lub ogrodzie wyczarować iście tropikalny bar, godny najlepszych nadmorskich kurortów. Jakie przekąski pasują do najpopularniejszych wakacyjnych koktajli? Z czym je łączyć, by miło rozpocząć dzień po udanej imprezie?

(czytaj więcej)
0

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Patriotyczna postawa rolników

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej#. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – bohaterską walkę, zapewnianie żywności oraz pomoc udzielaną uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)
0

Ważna data dla leśników. Dzień poświęcony Janowi Gwalbertowi

Dzień leśnika w różnych kalendarzach# „wypada” inaczej. Dzień Leśnika i Drzewiarza mamy 5 kwietnia. Od kilku lat uznaje się, że leśnicy swój dzień obchodzą 12 lipca. Ale to nie jedyna ważna data dla leśników i lasów Państwowych.

(czytaj więcej)