Dziś mamy 7 grudnia 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

24 września 2023

Cenne informacje historyczne. Wycieczka uczniów Szlakiem Piastowskim

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

Jednym z celów oferty wyjazdów studyjnych i wycieczek, realizowanych w# Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Nakle nad Notecią jest zaznajomienie uczniów z historią, kulturą materialną, tradycją oraz środowiskiem przyrodniczym najbliższej okolicy. Taki cel przyświecał organizatorom wycieczki, która odbyła się 19 września br.

W programie wycieczki znalazło się m..in. Mogilno, gdzie uczniowie zwiedzili klasztor benedyktynów, którym od 01 stycznia 2014 roku opiekują się duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu – Bracia Mniejsi Kapucyni. O. Grzegorz na przepięknym klasztornym wirydarzu zaznajomił uczestników wycieczki z 800 letnią historią mogileńskiego opactwa. Szczególnym miejscem jest tutaj „kościół dolny” – jeden z trzech takich w Europie z kolumną zwaną „opat” znajdującą się w  centrum krypty. Surowy, kamienny ołtarz jest światkiem odprawianych tutaj nabożeństw sprzed 800 lat. Podczas zwiedzania tej części opactwa, swoją obecność zasygnalizował mieszkający tutaj nietoperz, co spowodowało spore ożywienie wśród uczniów.

Kościół św. Jana Apostoła był wielokrotnie przebudowywany. Mimo to zachował swoją pierwotną formą bazyliki romańskiej z elementami gotyku, renesansu i baroku. Od roku 2000 opactwo jest Europejskim Centrum Spotkań Wojciech – Adalbert, gdzie podejmuje się tematy integracji europejskiej na międzynarodowych spotkaniach młodzieży z różnych państw Europy.

Kolejnym punktem wycieczki była Katedra Gnieźnieńska – miejsce, w którym znajduje się główny relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha – jednego z patronów Polski. Katedra na Wzgórzu Lecha była również gospodarzem słynnego Zjazdu Gnieźnieńskiego z roku 1000 oraz miejscem koronacji pięciu polskich władców. Podczas zwiedzania katedry nie zabrakło prezentacji słynnych romańskich „Drzwi Gnieźnieńskich”. O najdawniejszej historii naszej ojczyzny uczniowie dowiedzieli się również w Muzeum Początków Państwa Polskiego.

W drodze do Mogilna i Gniezna uczestnicy wyjazdu zwiedzili klasycystyczny pałac rodziny Skórzewskich w Lubostroniu.

Na koniec intensywnego i bogatego w informacje dnia przeprowadzono konkurs wiedzy, w którym najlepsi okazali się: Maksymilian Paliwoda kl. VII A, Wiktor Paliwoda kl. V A oraz Marcel Witkowski z klasy V C.

Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a poprowadziła p. Jolanta Dymel - właścicielka toruńskiego biura podróży Jolka Tours. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Brygida Majewska, p. Kamila Troczyńska i p. Dorota Kamińska.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 23 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)