Cenne informacje historyczne. Wycieczka uczniów Szlakiem Piastowskim
fot. Michał Wiśniewski
Jednym z celów oferty wyjazdów studyjnych i wycieczek, realizowanych w# Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Nakle nad Notecią jest zaznajomienie uczniów z historią, kulturą materialną, tradycją oraz środowiskiem przyrodniczym najbliższej okolicy. Taki cel przyświecał organizatorom wycieczki, która odbyła się 19 września br.
W programie wycieczki znalazło się m..in. Mogilno, gdzie uczniowie zwiedzili klasztor benedyktynów, którym od 01 stycznia 2014 roku opiekują się duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu – Bracia Mniejsi Kapucyni. O. Grzegorz na przepięknym klasztornym wirydarzu zaznajomił uczestników wycieczki z 800 letnią historią mogileńskiego opactwa. Szczególnym miejscem jest tutaj „kościół dolny” – jeden z trzech takich w Europie z kolumną zwaną „opat” znajdującą się w centrum krypty. Surowy, kamienny ołtarz jest światkiem odprawianych tutaj nabożeństw sprzed 800 lat. Podczas zwiedzania tej części opactwa, swoją obecność zasygnalizował mieszkający tutaj nietoperz, co spowodowało spore ożywienie wśród uczniów.
Kościół św. Jana Apostoła był wielokrotnie przebudowywany. Mimo to zachował swoją pierwotną formą bazyliki romańskiej z elementami gotyku, renesansu i baroku. Od roku 2000 opactwo jest Europejskim Centrum Spotkań Wojciech – Adalbert, gdzie podejmuje się tematy integracji europejskiej na międzynarodowych spotkaniach młodzieży z różnych państw Europy.
Kolejnym punktem wycieczki była Katedra Gnieźnieńska – miejsce, w którym znajduje się główny relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha – jednego z patronów Polski. Katedra na Wzgórzu Lecha była również gospodarzem słynnego Zjazdu Gnieźnieńskiego z roku 1000 oraz miejscem koronacji pięciu polskich władców. Podczas zwiedzania katedry nie zabrakło prezentacji słynnych romańskich „Drzwi Gnieźnieńskich”. O najdawniejszej historii naszej ojczyzny uczniowie dowiedzieli się również w Muzeum Początków Państwa Polskiego.
W drodze do Mogilna i Gniezna uczestnicy wyjazdu zwiedzili klasycystyczny pałac rodziny Skórzewskich w Lubostroniu.
Na koniec intensywnego i bogatego w informacje dnia przeprowadzono konkurs wiedzy, w którym najlepsi okazali się: Maksymilian Paliwoda kl. VII A, Wiktor Paliwoda kl. V A oraz Marcel Witkowski z klasy V C.
Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a poprowadziła p. Jolanta Dymel - właścicielka toruńskiego biura podróży Jolka Tours. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Brygida Majewska, p. Kamila Troczyńska i p. Dorota Kamińska.
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Cztery tygodnie pełne wrażeń. Uczniowie Staszica powrócili z Hiszpanii
- Spotkanie edukacyjne. Licealiści w Centrum Onkologii w Bydgoszczy
- Wyjazd integracyjny. Pierwszoklasiści udali się do Gdańska
- Reprezentanci Krzywoustego w etapie okręgowym. Olimpiada o turystyce
- Warsztaty zawodowe. Uczniowie Żeglugi udali się do Szczecina
Żołnierze 8.K-PBOT pomagają na południu kraju. Minął miesiąc działań
Minął miesiąc od rozpoczęcia wspólnej operacji #5 Rodzajów Sił Zbrojnych RP we współdziałaniu z pozostałymi służbami mundurowymi i organami samorządowymi pk. „FENIKS”. Operacja ma na celu szeroko pojęte działania na rzecz usuwania tragicznych skutków powodzi oraz niesienie wsparcia poszkodowanym. Od początku biorą w niej udział żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT).
(czytaj więcej)Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe
Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując po lesie, można# natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.
(czytaj więcej)Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.
(czytaj więcej)Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.
(czytaj więcej)