Dziś mamy 28 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

24 września 2023

Cenne informacje historyczne. Wycieczka uczniów Szlakiem Piastowskim

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

Jednym z celów oferty wyjazdów studyjnych i wycieczek, realizowanych w# Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Nakle nad Notecią jest zaznajomienie uczniów z historią, kulturą materialną, tradycją oraz środowiskiem przyrodniczym najbliższej okolicy. Taki cel przyświecał organizatorom wycieczki, która odbyła się 19 września br.

W programie wycieczki znalazło się m..in. Mogilno, gdzie uczniowie zwiedzili klasztor benedyktynów, którym od 01 stycznia 2014 roku opiekują się duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu – Bracia Mniejsi Kapucyni. O. Grzegorz na przepięknym klasztornym wirydarzu zaznajomił uczestników wycieczki z 800 letnią historią mogileńskiego opactwa. Szczególnym miejscem jest tutaj „kościół dolny” – jeden z trzech takich w Europie z kolumną zwaną „opat” znajdującą się w  centrum krypty. Surowy, kamienny ołtarz jest światkiem odprawianych tutaj nabożeństw sprzed 800 lat. Podczas zwiedzania tej części opactwa, swoją obecność zasygnalizował mieszkający tutaj nietoperz, co spowodowało spore ożywienie wśród uczniów.

Kościół św. Jana Apostoła był wielokrotnie przebudowywany. Mimo to zachował swoją pierwotną formą bazyliki romańskiej z elementami gotyku, renesansu i baroku. Od roku 2000 opactwo jest Europejskim Centrum Spotkań Wojciech – Adalbert, gdzie podejmuje się tematy integracji europejskiej na międzynarodowych spotkaniach młodzieży z różnych państw Europy.

Kolejnym punktem wycieczki była Katedra Gnieźnieńska – miejsce, w którym znajduje się główny relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha – jednego z patronów Polski. Katedra na Wzgórzu Lecha była również gospodarzem słynnego Zjazdu Gnieźnieńskiego z roku 1000 oraz miejscem koronacji pięciu polskich władców. Podczas zwiedzania katedry nie zabrakło prezentacji słynnych romańskich „Drzwi Gnieźnieńskich”. O najdawniejszej historii naszej ojczyzny uczniowie dowiedzieli się również w Muzeum Początków Państwa Polskiego.

W drodze do Mogilna i Gniezna uczestnicy wyjazdu zwiedzili klasycystyczny pałac rodziny Skórzewskich w Lubostroniu.

Na koniec intensywnego i bogatego w informacje dnia przeprowadzono konkurs wiedzy, w którym najlepsi okazali się: Maksymilian Paliwoda kl. VII A, Wiktor Paliwoda kl. V A oraz Marcel Witkowski z klasy V C.

Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a poprowadziła p. Jolanta Dymel - właścicielka toruńskiego biura podróży Jolka Tours. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Brygida Majewska, p. Kamila Troczyńska i p. Dorota Kamińska.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 23 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Samorządu Terytorialnego. Specjalna uchwała

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów #samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)
0

Policjanci uratowali myszołowa. Ptak został potrącony przez auto

Policjanci z wydziału ruchu drogowego #bydgoskiej komendy miejskiej uratowali myszołowa, który oszołomiony, prawdopodobnie po wcześniejszym potrąceniu przez auto, leżał na jezdni i ewidentnie potrzebował pomocy. Gdyby nie reakcja patrolu ptak zginąłby pod kołami nadjeżdżających samochodów.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)