Jak wybrać idealny dywan dziecięcy do pokoju malucha? 5 praktycznych wskazówek
fot. powierzony
Dywan dziecięcy to świetny wybór do pokoju malucha. Stanowi ciepłą i przyjemną w# dotyku barierę przed zimną i twardą podłogą, dlatego jest idealnym miejscem do zabawy czy nauki chodzenia. Ponadto stanowi dodatek do wnętrza, który potrafi niewielkim kosztem całkowicie odmienić daną przestrzeń. Jak jednak wybrać model idealny? Czym kierować się podczas zakupu?
Idealny dywan dziecięcy nie istnieje? Nic bardziej mylnego!
Wybór idealnego dywanu dziecięcego może być wyzwaniem, ale wystarczy poznać kilka najważniejszych wskazówek, aby zakup stał się łatwiejszy. Odpowiednio dobrany dywan wprowadzi do pokoju ciekawy styl i stworzy wyjątkową przestrzeń do zabawy, a jego codzienne użytkowanie i pielęgnacja nie będą uciążliwe. Na co zatem zwrócić uwagę?
1. Dobierz dywan do wieku dziecka
Wiek dziecka ma ogromne znaczenie. Dla kilkumiesięcznego malucha dobrym wyborem będzie dywan o krótkim lub średnim włosiu, albo model typu mata. Krótsze włosie ułatwia naukę raczkowania i stawiania pierwszych kroków. Zwiększa się przyczepność, co zapobiega poślizgnięciom. Jednocześnie nie musi być to wariant o całkowicie płaskim runie – dywan shaggy o krótszym włosiu sprawi, że maluch będzie dodatkowo zabezpieczony w razie upadków. Najlepiej stawiać na dywany z runem o długości do 20 mm. Maty z kolei są łatwe do czyszczenia i także – idealne do zabaw na podłodze ze względu na swoją miękkość.
U starszych dzieci w wieku do 10 lat najlepszą opcją mogą być dywany cieńsze np. wykonane z bawełny. Pozwolą bez problemu tworzyć swoje własne konstrukcje z klocków czy układać ulubione puzzle.
2. Wybierz odpowiedni rozmiar dywanu dziecięcego
W większych pokojach dziecięcych z pewnością najlepiej sprawdzi się duży dywan dziecięcy położony na środku pokoju. Dzięki temu będzie stanowił ważny element aranżacji, wskazujący wyraźnie na centralny punkt pomieszczenia. Taka opcja nie sprawdzi się jednak w małych pokojach, ponieważ mogłaby przytłoczyć daną przestrzeń. Wtedy zdecydowanie lepiej wybrać mniejszy model, albo nawet kilka i umieścić je w różnych miejscach pomieszczenia. Taki zabieg sprawi, że podłoga nie będzie całkowicie przykryta, co nada wnętrzu lekkości.
3. Zwróć uwagę na materiał dywanu dziecięcego!
Materiał dywanu to kluczowa kwestia. W pokoju dziecka dywan jest narażony na ciągłe zabrudzenia, dlatego ważne, by można go było łatwo wyczyścić. Poliester czy polipropylen to materiały odporne na plamy i łatwe w pielęgnacji. Taki dywan przetrwa nawet najbardziej intensywne zabawy. Można go też bez problemu wyprać w pralce.
Znaczenie ma również miękkość dywanu. Wszelkie modele wykonane z juty i inne plecione propozycje nie sprawdzą się w pokoju dziecięcym. Zabawa na podłodze powinna być przede wszystkim wygodna.
Jeśli chodzi o materiał, równie ważna jest trwałość dywanu dziecięcego. Dzieci będą po nim skakać, kłaść się na nim, siedzieć i po prostu – bawić się! Dlatego najlepiej zdecydować się na model odporny na zużycie. Taką opcję oferują przede wszystkim materiały syntetyczne.
4. Pamiętaj o preferencjach malucha
Warto, aby dziecko miało wpływ na wybór dywanu. Maluchy mają swoje ulubione kolory, wzory i postacie. Wybór dywanu z motywem kosmicznym, ze zwierzątkami czy ulubionymi bohaterami sprawi, że pokój stanie się ich prawdziwą oazą. Dodatkowo zaangażowanie dziecka w wybór może spowodować, że będzie ono bardziej przywiązane do swojego pokoju.
Kolory i wzory mają znaczenie. Czasem to właśnie one decydują o tym, jak dziecko czuje się w swoim pokoju. Warto więc podpytać malucha o ulubiony kolor oraz dowiedzieć się, jakie wzory najbardziej mu odpowiadają – czy to zwierzątka, czy może samochodziki? Warto mieć to na uwadze!
5. Dopasuj dywan dziecięcy do stylu wnętrza
Dywan powinien pasować do całej aranżacji pokoju. W minimalistycznych wnętrzach lepiej sprawdzi się prosty, jednokolorowy model. Z kolei w wielobarwnych przestrzeniach dywan może być jednym z kolorowych akcentów. Wzorzyste dywany dodają energii i ożywiają wnętrze.
Styl ma znaczenie, a dywan może go podkreślić. W zależności od wybranego klimatu wnętrza można zdecydować się na coś delikatnego (dopełni wystrój), lub bardziej odważnego (nada wnętrzu charakteru). Dobrze dobrany dywan sprawia, że całość staje się spójna i estetyczna.
Bezpieczeństwo malucha – o czym pamiętać, wybierając dywan dziecięcy?
Bezpieczeństwo to podstawa! Warto zadbać, aby dywan miał antypoślizgową powłokę. Dzięki temu nie będzie się przesuwał podczas zabawy. Podkładki gumowe to prosty sposób na zwiększenie stabilności i zapobieganie upadkom.
Kolejnym ważnym aspektem jest to, czy dywan jest bezpieczny dla zdrowia dziecka. Warto wybierać modele wykonane z materiałów hipoalergicznych, które nie będą powodować alergii. Taki wybór może mieć kluczowe znaczenie w szczególności dla dzieci z wrażliwą skórą. Dlatego też materiały syntetyczne mogą być pod tym względem lepszą opcją, niż naturalna wełna.
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
(czytaj więcej)