Nocne czuwanie dla młodzieży. Bal Wszystkich Świętych
fot. Sara Regent
„Zapalić pochodnię nadziei” – pod takim hasłem #z 26 na 27 października w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskich Piaskach odbyło się nocne czuwanie dla młodzieży.
Jego słowa zostały wzięte z orędzia papieża Franciszka na ubiegłoroczny Światowy Dzień Młodzieży. Stąd czuwanie rozpoczęło się od konferencji na temat nadziei, którą poprowadziła s. M. Rozalia Kopka ISSM, pracująca na co dzień z dziewczętami w diecezji bydgoskiej.
W nawiązaniu do przesłania Ojca Świętego, młodzież mogła zastanowić się nad tym, w kim pokłada na co dzień nadzieję? Zostały podane propozycje tego, jak w codzienności nieść, a nade wszystko rozpalać nadzieję w innych.
W ramach czuwania był również czas na zawiązanie wspólnoty, poznanie się i rozmowy. W czasie warsztatów młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę na temat komunikacji – jak mówić, by nie „zgasić” drugiego człowieka.
Poruszony został temat języka serca (języka żyrafy) i języka walki (języka szakala) według Marshalla Rosenberga. Na przykładach indywidualnych oraz w grupach zebrane przy sanktuarium osoby mogły spróbować zmienić zdania: „Ty zawsze się spóźniasz”, „Nigdy nie masz porządku” na takie, którymi nie będzie się ranić drugiego człowieka.
Przed 22 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której oprawę muzyczną zapewnił zespół Laurentius z Nakła nad Notecią. Był to również czas skorzystania ze spowiedzi świętej. Czuwanie zwieńczyła Eucharystia, której przewodniczył ks. Bartłomiej Brzeziński z parafii św. Marcina Biskupa w Szubinie. W czasie wydarzenia był obecny ks. Grzegorz Białek z Łochowa.
Dzień później u Sióstr Szensztackich w auli odbył się dla bal Wszystkich Świętych. Dzieci przebrane m.in. za Maryję, św. Ritę, św. Jerzego, św. Jadwigę Królową, a także za anioły, miały okazję wraz z rodzicami spędzić kilka godzin przy Sanktuarium Zawierzenia na Piaskach. Był to czas na zabawy z rozpoznawaniem świętych oraz quiz o ich życiu. Nie zabrakło także nauki piosenek, tańców, a także konkursów. Łączne w wydarzeniu wzięło udział ponad trzydzieścioro dzieci.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Żołnierze 8.K-PBOT pomagają na południu kraju. Minął miesiąc działań
Minął miesiąc od rozpoczęcia wspólnej operacji #5 Rodzajów Sił Zbrojnych RP we współdziałaniu z pozostałymi służbami mundurowymi i organami samorządowymi pk. „FENIKS”. Operacja ma na celu szeroko pojęte działania na rzecz usuwania tragicznych skutków powodzi oraz niesienie wsparcia poszkodowanym. Od początku biorą w niej udział żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT).
(czytaj więcej)Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe
Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując po lesie, można# natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.
(czytaj więcej)Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.
(czytaj więcej)Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.
(czytaj więcej)