Inauguracja nowego roku liturgicznego. Nieszpory Adwentowe
fot. Wiesław Kajdasz
Od zapalenia świecy i poświęcenia wieńca#, w Katedrze św. Marcina i Mikołaja rozpoczęto I Nieszpory Niedzieli Adwentu. Modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, a homilię wygłosił ks. Henryk Stippa.
Duszpasterz młodzieży pozostawił uczestników z ważnym pytaniem – co znaczy ufać Bogu? – Misją Kościoła jest głoszenie Boga, który przychodzi. Zauważmy, że nie używa się ani czasu przeszłego ani przyszłego. Bóg przychodzi. Kiedy? Właśnie teraz – w tym momencie, w każdej chwili. Oczywiście, moglibyśmy przekornie zapytać – skoro przychodzi, to dlaczego nie potrafimy Go dostrzec? Dlaczego myślimy o Bogu odległym, czasami wręcz nieobecnym? – pytał ks. Henryk Stippa.
Według niego problem leży być może w wyobrażeniu, że to nie jest Bóg naszych marzeń. – Postawmy kolejne pytanie – dlaczego ten Bóg nie odpowiada dzisiejszemu człowiekowi? – mówił, dodając, że powodów jest wiele. – Będąc ubogim, rodząc się w stajni, zaprasza, byśmy byli podobni. Ewangelia nie zawsze odpowiada naszym oczekiwaniom. Nie tylko dlatego, że wymaga wysiłku, samozaparcia. Przede wszystkim dlatego, że wymaga rezygnacji z tego, co w nas domaga się wielkości. Dlaczego nie potrafimy przyjąć przychodzącego Boga? Dlatego, że najzwyczajniej w świecie Mu nie ufamy. Owszem, wierzymy w Niego, ale czy ufamy? Ufać, to znaczy przyjąć, że Bóg jest odpowiedzią na każde pytanie – powiedział ks. Henryk Stippa.
Modlitewny śpiew został poprowadzony przez Scholę liturgiczną „Cantemus Domino”. Przy pulpicie stanął kantor katedralny – ks. Łukasz Kucharski, a przy organach zasiadł organista katedralny – Krzysztof Fryska. – Dziękuję za otwarcie nas na oczekiwanie, spotkanie z Panem, który jest Zbawicielem. To także piękny czas budowania =wspólnoty – podsumował bp Krzysztof Włodarczyk.
Kolejne Nieszpory już za tydzień – w sobotę – o godz. 17.15.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Dofinansowanie działań poprawiających bezpieczeństwo. Przeznaczono 140 mln zł
- Formularz ZUS IWA. 31 stycznia upływa termin na złożenie dokumentu
- Zalety e-Doręczeń. Wdrożenie rozwiązania w regionie
- Renta wdowia. Do ZUS wpłynęło ponad 135 tysięcy wniosków
- Świadczenie honorowe. Przyznawane według nowych zasad
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)