Jubileusz 30-lecia. Trzy dekady działalności KSRG
fot. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
1 stycznia 2025 roku mija 30 lat od utworzenia# Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) – fundamentu bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. System ten, powołany na mocy ustawy o ochronie przeciwpożarowej z 1991 roku, odegrał kluczową rolę w ochronie życia, zdrowia, mienia i środowiska obywateli w obliczu różnorodnych zagrożeń.
Historia i rozwój KSRG
Oficjalne zasady funkcjonowania KSRG zostały określone w 1994 roku, a rok później system rozpoczął swoją działalność operacyjną. Pierwsze lata istnienia przyniosły szybki rozwój – w 1995 roku do systemu włączono 1 664 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Dziś KSRG to rozbudowana sieć jednostek ratowniczych, w skład której wchodzi m.in. 5 155 jednostek OSP, 504 jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz specjalistyczne grupy ratownicze działające na poziomie krajowym.
Misja i zadania
KSRG to kompleksowy system odpowiadający na różnorodne wyzwania – od walki z pożarami, poprzez ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne, po współpracę z Państwowym Ratownictwem Medycznym i innymi systemami bezpieczeństwa. Jednostki KSRG są przygotowane do reagowania w przypadku klęsk żywiołowych, zagrożeń biologicznych, zdarzeń o charakterze terrorystycznym oraz w sytuacjach radiacyjnych.
Potencjał operacyjny
System opiera się na sile Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, wspieranych przez wojskowe i zakładowe straże pożarne oraz lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze. Obecnie KSRG dysponuje ponad 120 tysiącami strażaków-ratowników i 12 tysiącami pojazdów ratowniczych, gotowych do działania o każdej porze.
Dodatkowym atutem systemu jest Centralny Odwód Operacyjny (COO) – mobilny zasób ratowniczy przeznaczony do wsparcia działań w sytuacjach przekraczających lokalne możliwości.
Jubileusz 30-lecia
Trzy dekady działalności KSRG to czas wypełniony licznymi wyzwaniami i sukcesami. System nie tylko ratuje życie i zdrowie, ale także wzmacnia poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie. Jubileusz to doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność wszystkim strażakom i ratownikom, którzy każdego dnia narażają swoje życie, by chronić innych.
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy to przykład doskonale zorganizowanej struktury, której niezawodność i profesjonalizm od 30 lat stanowią wzór skutecznej służby dla dobra wspólnego.
Materiał: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
Czytaj również
- Odbierz listy bez wychodzenia z domu. Jak aktywować skrzynkę?
- Rekolekcje dla osób uzależnionych od alkoholu. Wspólne kolędowanie
- Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi złożyć wniosek?
- Trzy nowe zespoły karetek. Będą służyły mieszkańcom województwa
- Oko w oko z wilkiem. Co zrobić gdy spotkasz go na swojej drodze?
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Żywność mrożona. Czy warto uwzględnić ją w diecie?
Żywność mrożona może być elementem zdrowej diety. Wprowadzenie mrożonek# na listę zakupów to wygodny sposób na włączenie do menu produktów z wielu grup spożywczych: warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, ryb czy owoców morza.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)Zimą jesteśmy bardziej narażeni na smog. Sprawdź jakość powietrza
Zimą i jesienią powietrze, którym oddychamy, często ma złą jakość. Smog jest szkodliwy# dla naszego zdrowia.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!