O gwarze krajeńskiej w przedszkolu. Dzieci wysłuchały legendy
fot. GBP Sadki
W poniedziałek, 25 listopada w Oddziale Przedszkolnym #w Dębowie odbyło się spotkanie# z Panią Anną Sergott, zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sadkach.
Pani Ania jest autorką książki "Legendy Krajny Nakielskiej". Prowadząca na wstępie opowiedziała gwarze krajeńskiej i nauczyła dzieci paru słów. Potem dzieci wysłuchały legendy "O złośliwym Lichu co się mieszkańcom naprzykrzało".
Następnie obejrzały ilustracje do zbioru legend Krajeńskich, które wykonał Krzysztof Przygoda. Na zakończenie uczestnicy spotkania miały za zadanie połączyć w pary słowa jak kiedyś się mówiło z tymi ,których używamy w dzisiejszych czasach.
W zajęciach brało udział 20 dzieci.
Spotkanie przeprowadzone zostało w ramach zadania "Inni, a jednak tacy sami. W różnorodności sila" w ramach programu Ministra Edukacji "Kto Ty jesteś -Polak Mały" i zostało sfinansowane że środków Ministra Edukacji.
Materiał: Justyna Kromrych / GBP Sadki
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Świąteczne stroiki. Wspólna praca dzieci i ich rodziców
- Jasełka Bożonarodzeniowe. Rozbrzmiały kolędy i pastorałki
- "Boże Narodzenie na Krajnie i Pałukach". Lekcja muzealna dla najmłodszych
- Dzieci wysłuchały legendy o św. Mikołaju. Upominki w bibliotece
- Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nauka szacunku i akceptacji
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Pacyfikacja kopalni "Wujek". Największa zbrodnia stanu wojennego
Dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych – to krwawy bilans pacyfikacji #strajkującej załogi kopalni „Wujek” w Katowicach, przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat.
(czytaj więcej)Bezpieczna żywność na święta. Pamiętaj o kilku zasadach
Święta coraz bliżej, a przygotowania już trwają! Podczas zakupów pamiętajmy# o kilku ważnych zasadach, które pomogą zadbać o nasze zdrowie.
(czytaj więcej)