Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nauka szacunku i akceptacji
fot. Archiwum Samorządowe Przedszkole nr 3 w Szubinie
3 grudnia jest corocznie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień# Osób Niepełnosprawnych – został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. W Samorządowym Przedszkolu nr3 im. W. Chotomskiej w Szubinie obchodziliśmy ten dzień 5 grudnia.
W przedszkolu z oddziałami integracyjnymi jest to dzień szczególny ze względu na specyfikę działań placówki. Dzieci uczęszczające do naszego przedszkola od najmłodszych lat uczą się podczas zwykłej codzienności – wartości, szacunku i tolerancji do drugiego człowieka.
Nauczyciele przygotowują dla przedszkolaków różnorodne zajęcia poruszające temat życia codziennego osoby z niepełnosprawnością. Przedszkolaki dowiedziały się, z jakimi problemami zmagają się dzieci i dorośli z różnymi niepełnosprawnościami m.in. niewidomi, niesłyszący, niepełnosprawni ruchowo, osoby z Zespołem Downa czy w spektrum autyzmu. W każdej grupie bajka terapeutyczna czy wiersz były punktem wprowadzającym do wspólnych pogadanek, a jednocześnie uzmysłowiły dzieciom, jak ważne w funkcjonowaniu każdego człowieka są jego zmysły. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonywały zadania polegające na próbie realizacji ćwiczeń np.: malowanie stopą obrazu, zrozumienie słów przy zasłoniętych uszach, ułożenie wieży z klocków mając na dłoni rękawicę kuchenną. Dużą trudność sprawiło dzieciom poruszanie się z zawiązanymi oczami bazując jedynie na wskazówkach kolegi czy koleżanki. To były wyjątkowe doświadczenia. Dzięki nim przedszkolaki wiedzą, z jakimi trudnościami na co dzień borykają się osoby z niepełnosprawnościami, jak ważna jest ich akceptacja i tolerancja. Jaką potrzebną rolę w ich życiu pełni pies przewodnik, język migowy czy pismo Braille'a . Taka wiedza uczy dzieci empatii, wrażliwości i zrozumienia drugiego człowieka.
Materiał: P. Gaszkowska- Grzeszczak, A. Tokarczuk- Wegner, W. Zygmunt-Król
Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Świąteczne stroiki. Wspólna praca dzieci i ich rodziców
- Jasełka Bożonarodzeniowe. Rozbrzmiały kolędy i pastorałki
- "Boże Narodzenie na Krajnie i Pałukach". Lekcja muzealna dla najmłodszych
- Dzieci wysłuchały legendy o św. Mikołaju. Upominki w bibliotece
- O gwarze krajeńskiej w przedszkolu. Dzieci wysłuchały legendy
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Pacyfikacja kopalni "Wujek". Największa zbrodnia stanu wojennego
Dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych – to krwawy bilans pacyfikacji #strajkującej załogi kopalni „Wujek” w Katowicach, przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat.
(czytaj więcej)Bezpieczna żywność na święta. Pamiętaj o kilku zasadach
Święta coraz bliżej, a przygotowania już trwają! Podczas zakupów pamiętajmy# o kilku ważnych zasadach, które pomogą zadbać o nasze zdrowie.
(czytaj więcej)