Dziś mamy 20 grudnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2024

Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nauka szacunku i akceptacji

fot. Archiwum Samorządowe Przedszkole nr 3 w Szubinie

fot. Archiwum Samorządowe Przedszkole nr 3 w Szubinie

3 grudnia jest corocznie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień# Osób Niepełnosprawnych – został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. W Samorządowym Przedszkolu nr3 im. W. Chotomskiej w Szubinie obchodziliśmy ten dzień 5 grudnia.

 

W przedszkolu z oddziałami integracyjnymi  jest to dzień szczególny ze względu na specyfikę działań placówki. Dzieci uczęszczające do naszego przedszkola od najmłodszych lat uczą się podczas zwykłej codzienności – wartości, szacunku i tolerancji do drugiego człowieka.

Nauczyciele przygotowują dla przedszkolaków różnorodne zajęcia poruszające temat życia codziennego  osoby z niepełnosprawnością.  Przedszkolaki dowiedziały się, z jakimi problemami zmagają się dzieci i dorośli z różnymi niepełnosprawnościami m.in. niewidomi, niesłyszący, niepełnosprawni ruchowo, osoby z Zespołem Downa czy w spektrum autyzmu. W każdej grupie bajka terapeutyczna czy  wiersz były punktem wprowadzającym do wspólnych pogadanek, a jednocześnie uzmysłowiły dzieciom, jak ważne w funkcjonowaniu każdego człowieka są jego zmysły. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonywały zadania polegające na próbie realizacji ćwiczeń np.: malowanie stopą obrazu, zrozumienie słów przy zasłoniętych uszach, ułożenie wieży z klocków mając na dłoni rękawicę kuchenną. Dużą trudność sprawiło dzieciom poruszanie się z zawiązanymi oczami bazując jedynie na wskazówkach kolegi czy koleżanki. To były wyjątkowe doświadczenia. Dzięki nim  przedszkolaki wiedzą, z jakimi trudnościami na co dzień borykają się osoby z  niepełnosprawnościami, jak ważna jest ich akceptacja i tolerancja. Jaką potrzebną rolę w ich życiu pełni pies przewodnik, język migowy czy pismo Braille'a . Taka wiedza uczy dzieci empatii, wrażliwości i zrozumienia drugiego człowieka.

Materiał: P. Gaszkowska- Grzeszczak, A. Tokarczuk- Wegner, W. Zygmunt-Król

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.

(czytaj więcej)
0

Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą

Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.

(czytaj więcej)
0

Pacyfikacja kopalni "Wujek". Największa zbrodnia stanu wojennego

Dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych – to krwawy bilans pacyfikacji #strajkującej załogi kopalni „Wujek” w Katowicach, przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczna żywność na święta. Pamiętaj o kilku zasadach

Święta coraz bliżej, a przygotowania już trwają! Podczas zakupów pamiętajmy# o kilku ważnych zasadach, które pomogą zadbać o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)