Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nauka szacunku i akceptacji
fot. Archiwum Samorządowe Przedszkole nr 3 w Szubinie
3 grudnia jest corocznie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień# Osób Niepełnosprawnych – został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. W Samorządowym Przedszkolu nr3 im. W. Chotomskiej w Szubinie obchodziliśmy ten dzień 5 grudnia.
W przedszkolu z oddziałami integracyjnymi jest to dzień szczególny ze względu na specyfikę działań placówki. Dzieci uczęszczające do naszego przedszkola od najmłodszych lat uczą się podczas zwykłej codzienności – wartości, szacunku i tolerancji do drugiego człowieka.
Nauczyciele przygotowują dla przedszkolaków różnorodne zajęcia poruszające temat życia codziennego osoby z niepełnosprawnością. Przedszkolaki dowiedziały się, z jakimi problemami zmagają się dzieci i dorośli z różnymi niepełnosprawnościami m.in. niewidomi, niesłyszący, niepełnosprawni ruchowo, osoby z Zespołem Downa czy w spektrum autyzmu. W każdej grupie bajka terapeutyczna czy wiersz były punktem wprowadzającym do wspólnych pogadanek, a jednocześnie uzmysłowiły dzieciom, jak ważne w funkcjonowaniu każdego człowieka są jego zmysły. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonywały zadania polegające na próbie realizacji ćwiczeń np.: malowanie stopą obrazu, zrozumienie słów przy zasłoniętych uszach, ułożenie wieży z klocków mając na dłoni rękawicę kuchenną. Dużą trudność sprawiło dzieciom poruszanie się z zawiązanymi oczami bazując jedynie na wskazówkach kolegi czy koleżanki. To były wyjątkowe doświadczenia. Dzięki nim przedszkolaki wiedzą, z jakimi trudnościami na co dzień borykają się osoby z niepełnosprawnościami, jak ważna jest ich akceptacja i tolerancja. Jaką potrzebną rolę w ich życiu pełni pies przewodnik, język migowy czy pismo Braille'a . Taka wiedza uczy dzieci empatii, wrażliwości i zrozumienia drugiego człowieka.
Materiał: P. Gaszkowska- Grzeszczak, A. Tokarczuk- Wegner, W. Zygmunt-Król
Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Dziecięcy Festiwal Polskich Kolęd i Pastorałek. Muzyka niesie wiele radości
- „Czerwony kubraczek, wesoła mina”. Sto lat dla Puchatka
- Bezpieczne ferie. Policjanci z wizytą w przedszkolach
- Świąteczny czas. Quizy, zabawy i wspólne ubieranie choinki
- Świąteczna atmosfera w "Wesołej Piątce". Wyjątkowy występ dzieci
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)