Światowy Dzień AIDS. "Podążaj drogą praw"
fot. pixabay
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS#. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: WYBIERZ DROGĘ PRAW. TAKE THE RIGHTS PATH (gra słów w języku angielskim: RIGHT – dobry, prawidłowy lub prawo, czyli podążaj dobrą drogą, ścieżką praw – w domyśle – osób szczególnie podatnych na ryzyko zakażenia).
Świat może zakończyć AIDS – jeśli prawa wszystkich będą chronione. Droga, która prowadzi do zakończenia epidemii AIDS, jest drogą praw. Przestrzeganie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ oraz wspieranie integracji wszystkich społeczności jest niezbędne dla zakończenia epidemii AIDS, zapewnienia zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa ludzi.
Konieczne jest pilne usunięcie aktów prawnych, które naruszają prawa człowieka, a także szybkie wdrożenie takich rozwiązań, które chronią prawa każdej osoby. Zobowiązania wynikające z międzynarodowych ustaleń mają moc prawną, a społeczności mają prawo wymagać od podmiotów wzięcia odpowiedzialności za wypełnianie przyjętych zobowiązań w zakresie praw człowieka.
„Koniec AIDS jest możliwy, jest w naszym zasięgu” – w 2023 r. mówiła dyrektor wykonawcza UNAIDS Winnie Byanyima. „Aby podążać drogą, która położy kres AIDS, świat musi pozwolić społeczeństwom być liderami”. W celu podkreślenia ciągłości narracji w komunikatach UNAIDS, kampania 2024 kontynuuje symbolikę drogi, którą muszą wybrać liderzy. W tym kontekście ta droga jest określana jako „droga praw”.
Ponieważ zmiana nie dokonuje się natychmiast, ale jest procesem, przesłanie „Podążaj właściwą drogą” jest ważne nie tylko 1 grudnia. Będzie stanowić rdzeń działań, począwszy od publikacji Raportu UNAIDS na Światowy Dzień AIDS – zatytułowanego „Podążaj drogą praw” – 26 listopada, a następnie osiągnie kulminację w Światowym Dniu AIDS i będzie aktualne przez cały grudzień i w późniejszych miesiącach i latach.
Źródło: https://www.unaids.org/en/2024-world-aids-day
HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2023 roku:
- 39 900 000 osób żyło z HIV;
- 630 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
- wykryto 1 300 000 nowych zakażeń HIV.
W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2023 r. zakażenie HIV stwierdzono u 32 935 osób. Ogółem odnotowano 4 194 zachorowań na AIDS. 1 496 chorych zmarło.
Na dzień 30.09.2024 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 20 280 pacjentów, w tym 151 dzieci. Leczenie jest prowadzone w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej p.n. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce” z modułem „Leczenie DAA przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C pacjentów osadzonych w zakładach penitencjarnych” na lata 2022 – 2026 i od 1 stycznia 2023 finansowane przez NFZ.
1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strony internetowe) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/ bliskimi.
Krajowe Centrum ds. AIDS przyłącza się również do zaproszenia, wystosowanego przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, do udziału w organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS XXXI Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. W tym roku Konferencja odbędzie się w dniach 28 – 29 listopada. Konferencja jest największym forum dyskusyjnym poświęconym zagadnieniom HIV i AIDS pod kątem medyczno-społecznym, organizowanym z okazji Światowego Dnia AIDS w naszym kraju.
Obrady konferencji będą transmitowane również online na kanale YouTube Fundacji Res Humanae. Więcej informacji, program oraz warunki uczestnictwa znajdują się pod linkiem https://aids2024.pl/
Serdecznie zapraszamy!
Źródła: www.unaids.org / aids.gov.pl
Czytaj również
- Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze
- Uzyskali tytuł Ratownika. Pisemny test wiedzy oraz egzamin praktyczny
- Gala dla honorowych krwiodawców. Wśród wyróżnionych terytorialsi
- Szkolenie młodych dowódców. Kurs adaptacyjny dla oficerów
- Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Używaj odpowiedzialnie
Dodaj komentarz
Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny
System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku #w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze
Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka #- tradycyjne święto górnicze. Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Jw, w dniu 03-12-2024 06:35:28 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!