Zmarł prezes Bractwa Strzeleckiego. Odszedł Andrzej Kokociński

fot. archiwum
Wczoraj, 1 marca 2025 roku, w wieku 72 lat, zmarł Andrzej Kokociński, prezes Bractwa Strzeleckiego w Szubinie.
Andrzej Kokociński urodził się 18 lipca 1952 roku w Szubinie. Dla mieszkańców Szubina i regionu najbardziej znany był jako prezes Bractwa Strzeleckiego, którego był współzałożycielem. W III RP Andrzej Kokociński wraz z Józefem Kłosowskim zainicjowali reaktywację Bractwa. Organizacja powstała 29 września 1999 roku, a w 2002 roku funkcję prezesa powierzono Andrzejowi Kokocińskiemu. Bractwo od samego początku swego istnienia, w ramach działalności statutowej, organizuje każdego roku imprezy strzeleckie. Andrzej Kokociński zdobył prestiżowy tytuł strzelecki Rycerza Zielonoświątkowego.
W wyniku osobistego zaangażowania Andrzeja Kokocińskiego, w 2020 roku, na Pomniku Niepodległości, umieszczona została tablica pamiątkowa poświęcona mieszkańcom ziemi szubińskiej, którzy wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Andrzej Kokociński był współzałożycielem i pierwszym prezesem Lekkoatletycznego Uczniowskiego Klubu Biegacza im. Stefana Bąka w Szubinie. Funkcję prezesa sprawował w latach 1992-2007. Po rezygnacji ze stanowiska prezesa nie przestał działać na rzecz organizacji. Zaangażował się w pozyskiwanie środków na rzecz klubu, a często sam finansował różne przedsięwzięcia.
Andrzej Kokociński pracował na rzecz rozwoju Szubina. W 1991 roku był współzałożycielem stowarzyszenia Powiat Szubiński. Współpracował z Szubińskim Towarzystwem Kulturalnym od wielu lat.
Kokociński był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Bractwa Strzeleckiego. Natomiast w 2022 roku Kapituła przy Szubińskim Towarzystwie Kulturalnym przyznała mu Medal im. ks. Jana Kleina
Z wykształcenia był magistrem inżynierem mechaniki po Politechnice Poznańskiej. Ukończył studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Pracował jako konstruktor w fabryce Spomasz w Żninie. Był wiceprezesem i prezesem Spółdzielni Kółek Rolniczych w Barcinie a od 1991 roku prowadził własną działalność gospodarczą. Centrum Finansowe Syntech II zajmuje się doradztwem podatkowym. Był biegłym sądowym i rzeczoznawcą.
Msza św. żałobna odbędzie się 4 marca 2025 roku o godz. 15:30 w kościele św. Małgorzaty w Szubinie, po której nastąpi pochówek zmarłego.
Czytaj również
- Pożegnanie druha Romana Kitkowskiego. Ostatnia strażacka warta
- Odszedł na wieczną służbę. Nie żyje Roman Kitkowski
- Zmarł śp. Zdzisław Napierała. Był wieloletnim dyrektorem szkoły
- Nie żyje śp. Eugeniusz Nowicki. Wychował wiele pokoleń młodzieży
- "Kochał parafian, a oni jego". Ostatnie pożegnanie ks. Adama Kątnego
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!