Dziś mamy 22 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

27 listopada 2023

Duże zainteresowanie wsparciem. "Rozwój małych gospodarstw"

fot. Jacek Cisło – II miejsce w konkursie fotograficznym ARiMR

fot. Jacek Cisło – II miejsce w konkursie fotograficznym ARiMR

O dofinansowanie na #„Rozwój małych gospodarstw” można się było starać od 28 września do 24 listopada 2023 r. Nabór był dwukrotnie wydłużany, bo pomoc realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rolników. Wnioski można było składać tylko i wyłącznie elektronicznie.

O przyznanie tego wsparcia można się było ubiegać składając wniosek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Ze statystyk przygotowanych na podstawie danych z systemu komputerowego wynika, że o dofinansowanie rozwoju gospodarstw ubiega się 10 750 rolników, a kwota wynikająca ze złożonych dokumentów to ponad 1 mld zł. Najwięcej zainteresowanych tą formą pomocy jest w województwach mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim.

Dofinansowanie przeznaczone jest dla prowadzących mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa rolników. Powierzchnia posiadanego przez nich gospodarstwa nie może przekroczyć 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym musi wynosić poniżej 25 tys. euro. Od ubiegających się o to wsparcie wymaga się również wykazania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, który wynosi co najmniej 5 tys. zł. Trzeba też przedłożyć biznesplan z koncepcją zmian służących zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa.

Pomoc wynosi standardowo 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Płatność ma formę ryczałtu i będzie realizowana w dwóch ratach. Najpierw otrzymuje się 80 proc. kwoty, a później resztę, czyli 20 proc. Co istotne, pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.

W ramach tej interwencji wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Co za tym idzie, dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Więcej informacji - otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  :D, w dniu 27-11-2023 16:45:07 napisał:

  W dwóch rzeczach są pierwsi : -do pobierania dopłat, zwrotów, odszkodowań - i do beczenia, że wciąż dopłacają i się nie opłaca - Nigdzie nie ma takiego zjawiska że coś nierentownego jest trzymane przez lata. Duże bufory finansowe posiadają chyba skoro już słyszę z 10 lat że się nie opłaca

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Guzik, w dniu 28-11-2023 14:53:07 napisał:

  Zgadza sie, j.w., dodam tylko,ze jak jest skrawek ziemi do zbycia to jeden przez drugiego podjezdza do sprzedawcy i probuje przebic. Sasiad na 35ha 4razy w roku na wczasach. Zima leży i pachnie, wszystkie zabawy obskoczy, w żniwa jak 10 dni poszarpie to obraza na.caly swiat.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

"Bilans – trzecia pora roku". Senior w izolacji więziennej

Polskie społeczeństwo starzeje się, co ma swoje odzwierciedlenie# także w populacji skazanych. Funkcjonariusze Służby Więziennej wychodzą naprzeciw pojawiającym się potrzebom w zakresie podejmowania oddziaływań resocjalizacyjnych dostosowanych do osadzonych w wieku senioralnym. W Zakładzie Karnym w Potulicach rozpoczyna się kolejna edycja programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej seniorów pn. „Bilans – trzecia pora roku”.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)