Dzień skupienia. Proboszcz parafii w Słupach wygłosił trzy konferencje
fot. Uczestnicy (źródło: Diecezja Bydgoska)
„Pytania o tożsamość należą do najtrudniejszych i jednocześnie# najważniejszych” – mówił 9 listopada w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym bp Krzysztof Włodarczyk podczas dnia skupienia dla Akcji Katolickiej.
Według biskupa łatwo odpowiadać, że jest się księdzem, zakonnikiem, z Akcji Katolickiej, z Oazy, z neokatechumenatu, z Odnowy w Duchu Świętym, czy też tradycjonalistą. Jednak te odpowiedzi nic nie znaczą, bez wskazania na to, w jaki sposób „tajemnica odkupienia Chrystusa wpisuje się w moje życie”. – Może zbyt odważnie się wyrażę: etykiety typu „jestem z”, „należę do” i tym podobne są kłamstwem, jeśli nie ma w nich osobistego świadectwa przynależności do Boga przez Jezusa. One oszukują, bowiem wskazują na środek, a nie na cel wiary – podkreślił.
Biskup Krzysztof Włodarczyk stwierdził, że istotą pytania o wiarę jest pytanie o osobistą przynależność do Boga, o obecność Ducha Świętego w każdym wymiarze życia.
Spotkanie, którego myślą przewodnią były słowa „Zakorzenieni we wspólnocie Kościoła”, odbyło się dokładnie w 1700. rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, która jest katedrą papieża, jako biskupa Rzymu. Ze względu na wyjątkowy status, została nazwana matką i głową wszystkich kościołów świata. – Bazylika na Lateranie była pierwszym miejscem, w którym zezwolono na publiczne sprawowanie kultu chrześcijańskiego. Tu miało miejsce pięć soborów powszechnych. Tu przybywali liczni królowie i cesarze. Było to nawet miejsce schronienia Żydów podczas II wojny światowej. Bazylika przeżywała pożary, prześladowania i ataki terrorystyczne, a mimo to wciąż pełni swoją rolę jako znak jedności i przypomnienie obietnicy Pana Jezusa, że bramy piekielne nie przemogą Jego Kościoła – mówił bp.
I chociaż Boga – jak zauważył dalej ordynariusz diecezji bydgoskiej – nie można zawrzeć w ścianach żadnego budynku na świecie, od czasów starożytnych człowiek czuł potrzebę zarezerwowania miejsc, które faworyzują osobiste oraz wspólnotowe spotkanie z Bogiem. – Biskup dał nam jasne wskazówki, że każdy, kto dzisiaj uważa się za wierzącego, musi być niejako odbiciem Chrystusa. Odbiciem dla świata, w którym coraz bardziej nie ma miejsca dla Boga – dodała prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, Beata Marks.
Ważnym elementem formacyjnym dnia skupienia były trzy konferencje, wygłoszone przez ks. kanonika Leszka Krolla, proboszcza parafii św. Wita w Słupach. Kapłan w prosty sposób nakreślił zebranym historię powołania Akcji Katolickiej w świecie. Opisał jej wpływ oraz znaczenie w życiu Kościoła we współpracy z jego pasterzami. Odwołał się również do myśli o Akcji Katolickiej i jej zadań w świecie, widzianych oczami św. Jana Pawła II . – Na przykładach z życia parafii przedstawił, jak należy rozumieć bycie członkiem Akcji Katolickiej. Podkreślił znaczenie modlitwy, formacji i ciągłego doskonalenia sposobów oraz form docierania do szerszych grup społecznych. Po to, by w ten sposób przybliżać innych do Boga. Wreszcie zachęcił nas do odważnego stawiania veta wobec prób wyrugowania z życia Polaków Boga, Kościoła, braku szacunku dla życia czy wprowadzania nauk niezgodnych z naturą – dodała Beata Marks.
Podczas przerw uczestnicy mieli możliwość przedyskutowania przekazanych treści, wymiany uwag i propozycji, co miało wpływ na wspólne wypracowanie większej współpracy między poszczególnymi Parafialnymi Oddziałami Akcji Katolickiej w Diecezji Bydgoskiej.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)