Dziś mamy 23 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

17 stycznia 2025

140 lat temu urodził się praojciec elektroniki. Wieczór o Janie Czochralskim

fot. LZ

fot. LZ

W 2025 roku przypada 140. rocznica urodzin profesora Jana Czochralskiego#. Cykl wydarzeń z tym związanych rozpoczęła promocja książki „Wielcy Polacy z Pałuk”, której współautorem jest Tomasz Kardaś. Spotkanie zorganizowano w czwartkowy wieczór, 16 stycznia 2025.

Wśród zaproszonych na spotkanie gości znaleźli się m.in. posłanka na Sejm RP Iwona Kozłowska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Elżbieta Piniewska,wicewojewoda Piotr Hemmerling, starosta nakielski Krzysztof Błoński, burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak wraz z zastępcą Adamem Kontowiczem, prezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego w Toruniu profesor Bogusław Buszewski oraz jego zastępczyni Agnieszka Kołodziejczyk, radni powiatowi, dyrekcja szkoły podstawowej im. profesora Jana Czochralskiego, członkowie rodziny zmarłego profesora.

Rozmowę na temat książki prowadził dziennikarz Dominik Księski. Tomasz Kardaś skupił się przede wszystkim na rozdziale poświęconym profesorowi Janowi Czochralskiemu, ale rozmawiano także o błogosławionej Marii Karłowskiej, także pochodzącej z gminy Kcynia. Poruszano wątki dotyczące pracy Jana Czochralskiego dla wojska, wyjazdu do USA na zaproszenie Forda. Mówiono o powrocie profesora do Polski po wojnie.

- Cieszę się, że możemy dyskutować o wspaniałych osobowościach, które pochodzą właśnie z tej naszej ziemi, których historie zostały zapisane w książce „Wielcy Polacy z Pałuk”. Książka pokazuje, jak niesamowite scenariusze potrafi pisać życie, jak trudne i zawiłe są te historie, które w konsekwencji prowadzą do stworzenia czegoś wspaniałego, co kolejne pokolenie mogą podziwiać i z perspektywy czasu oceniać jako coś spektakularnego. Cieszę się, że panowie podjęli ten wielki trud aby spisać na kartach książki i przekazywać wiedzę kolejnym pokoleniom. Mimo tego, że do dziś nie rozstrzygnięto sporu o to, czy serce Pałuk leży w Kcyni czy w Żninie, myślę że wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że naprawdę możemy być dumni z tych niesamowitych osób, które pochodzą z naszego regionu – powiedział burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak.

Rok 2025 będzie obfitował w cykl wydarzeń związanych ze 140-leciem urodzin praojca elektroniki – profesora Jana Czochralskiego. 23 kwietnia odbędzie się spotkanie, tym razem w ramach UTW, z Michałem Poczobuttem. 3 maja wystartują biegi imienia Jana Czochralskiego w różnych kategoriach wiekowych. 15 sierpnia w planach gminy jest zorganizowanie pikniku naukowego profesora Jana Czochralskiego dla rodzin. Zwieńczeniem działań ma być dzień 23 października, czyli podsumowanie działań, dzień urodzin profesora. Wówczas działania wyjdą poza teren gminy i dotrą aż do Sejmu RP. Wszystko po to, by postać profesora nadal promować i docierać do jak najszerszej grupy odbiorców.

Oceń artykuł: 9 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    Elektronik bez świadomości jak się uczył, iż podchodzę u źródeł tejże elektroniki, w dniu 17-01-2025 23:18:13 napisał:

    Ojciec elektroniki - normalnym kraju by ... Przykro, iż w domu rodzinnym jest mało ...

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Sławek, w dniu 18-01-2025 08:42:33 napisał:

    Taka śmietanka gości ściągnieta do Kcyni? Hoho. A gdzie nasi Radni bo nie widzę?

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Joa, w dniu 18-01-2025 13:24:07 napisał:

    Do Sławek, gówno Cię to obchodzi.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Szkolenie z HACCP
80PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Budowa magazynów
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra

W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik i zadbać o przyszłość planety?

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych #problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)