Patroni Roku 2025. Wiele ważnych rocznic
fot. PiMBP w Nakle
Podobnie jak w latach poprzednich w 2025 roku #Polska będzie obchodzić wiele ważnych rocznic. W związku z tym Sejm oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął stosowne uchwały wyznaczając patronów, którzy przez najbliższy rok będą towarzyszyć tym rocznicom.
Należą oni do różnych dziedzin kultury, nauki, sztuki i życia społecznego, a także przyczynili się do wydarzeń mających szczególne znaczenie dla historii Polski.
Patroni Roku 2025 poprzez swoje osiągnięcia, działalność publiczną i społeczną stanowią wzór do naśladowania. Najczęściej są to osoby zasłużone, których okrągła rocznica urodzin czy śmierci przypada w danym roku.
Do grona patronów wybranych przez Sejm należą:
1.Stefan Żeromski ( 1864-1925) pisarz i dramaturg,
2. Antoni Słonimski ( 1895-1976 ) poeta, dramatopisarz, prozaik,
3. Olga Boznańska ( 1865-1940 ) malarka, przedstawicielka modernizmu
4. gen. Kazimierz Sosnkowski ( 1885-1969 ) komendant główny Związku Walki Zbrojnej (1939-1941), Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych (1943-1944)
5. Franciszek Duszeńko ( 1925-2008 ) rzeźbiarz, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Z okazji milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski w Gnieźnie w 1025r., rok 2025 został także przez Sejm ogłoszony Rokiem Pierwszych Królów Polski Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II.
Rok 2025 jest także Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc- ofiar sowieckiego ludobójstwa w 1940r.
Senat ogłosił 2025 rok Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki, natomiast do grona patronów wybrał:
1. ks. prof. Józefa Tischnera ( 1931-2000 ) filozofa, profesora Papieskiej Akademii Teologicznej,
2. Marię Pawlikowską-Jasnorzewską ( 1891-1945 ) poetkę i dramatopisarkę,
3. Władysława Stanisława Reymonta ( 1867-1925 ) pisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1924r.
4. Wojciecha Jerzego Hasa ( 1925-2000 ) reżysera filmowego, scenarzystę i producenta
Sylwetki wszystkich Patronów Roku 2025 zostały przybliżone na wystawie przygotowanej w Filii Bibliotecznej w Paterku, na którą zapraszamy do końca stycznia.
Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Aktywny i zdrowy czwartek. W doborowym towarzystwie
- „Funkcjonariusze piekła. Potulice...”. Spotkanie autorskie z Pawłem Skuteckim
- Królowały nitki, sznureczki i supełki. Powstały piękne anioły
- 80 rocznica wyzwolenia obozu. Specjalna ekspozycja w bibliotece
- Muzykoterapia w DPS. Zajęcia umiliły czas seniorom
Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik i zadbać o przyszłość planety?
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych #problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)