Dziś mamy 23 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

23 stycznia 2025

„Funkcjonariusze piekła. Potulice...”. Spotkanie autorskie z Pawłem Skuteckim

fot.

fot.

80 rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu w Potulicach stała # się okazją do premiery książki Pawła Skuteckiego „Funkcjonariusze piekła. Potulice 1941-1950”. Organizatorem spotkania była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią.

Spotkanie autorskie odbyło się w dawnej sali balowej pałacu hrabiny Anieli Potulickiej. Prelegent w niezwykle oszczędnych słowach przybliżył opisaną w swojej książce historię obozu w Potulicach. Powstał on w lutym 1941 roku jako obóz przesiedleńczy dla Polaków wyrzuconych przez Niemców z własnych domów. Motywy okupantów były proste: tereny Pomorza zostały włączone do III Rzeszy i należało pozbyć się z nich ludności polskiej. Trafiali tam bez żadnego wyroku, wyrwani z domów w nocy, pozwalano im zabrać niewielki bagaż. Początkowo gdy nie było jeszcze żadnej infrastruktury, uwięzieni przebywali na terenie dawnego pałacu, w tym w sali balowej, gdzie stłoczeni spali na podłodze. Gdy liczba osadzonych zaczęła gwałtownie rosnąć zaczęto stawiać baraki. Były niedostosowane do panujących warunków atmosferycznych – nieszczelne, nieogrzewane, niewielkich rozmiarów, pozwalały na poruszanie się po nich na kolanach. Pożywienie stanowiła m.in. zupa z pokrzyw, kawa z żołędzi czy chleb z trocin.

Bardzo szybko obóz przesiedleńczy przekształcony został w obóz pracy. Szacuje się, że przewinęło się przez niego około 25 tysięcy osób. Z założenia obóz miał służyć do wykorzystywania więźniów jako siła robocza. W rzeczywistości stał się piekłem i początkiem procesu odczłowieczania, które finalnie prowadziło do zbrodni. Bestialstwo i okrucieństwo Niemców, szczególnie w stosunku do przebywających w obozie dzieci są wstrząsające. Najstraszniejszą formą kary była śmierć głodowa, poprzez zamknięcie w karcerze. Znajdował się on w piwnicach pałacu i był wypełniony lodowatą wodą. Tragiczne warunki bytowe prowadziło bardzo szybko do wyniszczenia i śmierci. Oficjalne statystyki obozowe mówią o 1297 zmarłych, w tym 767 dzieciach. 21 stycznia 1945 roku tuż przed wkroczeniem Rosjan, Niemcy wyprowadzają kolumny z więźniami w kierunku Nakła. Porzucają zdezorientowanych więźniów i uciekają. Dla ocalonych to pierwszy dzień wolności.

Jednak historia obozu w Potulicach nie kończy się w 1945 roku. Role się odwracają i miejsce Polaków, zajmują teraz Niemcy. Nie są to jednak dawni oprawcy z SS, którzy świadomi swoich zbrodni zdążyli uciec. Ironią losu jest fakt, iż są to cywilni mieszkańcy, pochodzenia niemieckiego, od pokoleń zamieszkujący Pomorze. Trafiają tutaj również Polacy oskarżeni o kolaborację podczas wojny, którzy podpisali folkslistę. Zemsta jest jednak ślepa i nie dokonuje rozróżnień. Lista ofiar obozu w Potulicach po raz kolejny się wydłuża.

Na koniec, warto przytoczyć słowa autora książki: „ Dla dzisiejszych mieszkańców kwestia obozów jest filmową opowieścią o Auschwitz, Buchenwaldzie czy Dachau. Tymczasem piekło miało swoją delegaturę tuż za rogiem, nieopodal, rzut kamieniem (…)”.

Książkę Pawła Skuteckiego w cenie 30 zł można nabyć w filii bibliotecznej w Potulicach oraz w Wypożyczalni książek dla dorosłych w Nakle nad Notecią.

Maateriał: Mariusz Skoczek / PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra

W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik i zadbać o przyszłość planety?

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych #problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)