Dziś mamy 21 września 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

30 kwietnia 2023

Gdzie Polacy zamierzają spędzić majówkę? Co decyduje o kierunku podróży?

fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki

fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki

W tym roku podczas długiego weekendu majowego tj. w okresie 29 kwietnia – 3 maja Polacy planują# podróżować po Polsce. Zagranicą spędzi majówkę – tylko co dwudziesty ankietowany. Wynika to z badań preferencji wyjazdowych Polaków zleconych przez Polską Organizację Turystyczną.

- Polacy coraz chętniej decydują się na wypoczynek w kraju, oczekując turystyki aktywnej i kontaktu z przyrodą – to trend, który umocnił się po pandemii. Aktywne spędzanie czasu, na świeżym powietrzu, piesze wędrówki, czy wycieczki rowerowe – tak lubimy spędzać czas wolny. Wymierną rolę w panującym trendzie wypoczynku krajowego odegrał z pewnością Polski Bon Turystyczny, którym można było opłacić choćby zaliczkę za miejsca noclegowe m.in. w terminie weekendu majowego. Decydującym czynnikiem doboru kierunku podróży są także atrakcje turystyczne – zarówno te uwarunkowane naturalnie, jak i te, które zaprojektował człowiek – przyznaje Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

„Mikrowyprawy” i wypoczynek w domu

Połowa Polaków nie zamierza w czasie „majówki” brać udziału w wyjeździe z noclegiem poza miejscem zamieszkania, jednak niemal 1/3 z nich planuje w tym czasie krótkie jednodniowe (bez noclegu) wycieczki po okolicy. Pozostali nie planują w ogóle „ruszać się” z domu. Co szósty respondent nie zdecydował jeszcze czy wyjedzie, czy spędzi „majówkę” w swoim miejscu zamieszkania.

Jeżeli na „majówkę” – to na wypoczynek w kraju

Polacy deklarują, że „majówkę” spędzą na wyjeździe krajowym - głównym celem tych wyjazdów jest najczęściej wypoczynek i rekreacja (48% wskazań), odwiedziny u krewnych i znajomych (20%) i zwiedzanie atrakcji turystycznych (19%). Najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdów krajowych są góry (21% wskazań). Morze, jeziora, miejsca blisko natury, wieś i miasto uzyskują natomiast bardzo podobne odsetki wskazań (po 13-15%). Mniej popularne są natomiast wyjazdy do uzdrowisk / SPA, na festiwale lub inne wydarzenia kulturalne czy do miejsc kultu religijnego (maks. 3% wskazań).

Spośród tych, którzy spędzą urlop w kraju, ponad 60% planuje skorzystać z płatnej bazy noclegowej (pakiet pobytowy, noclegi w hotelu / pensjonacie lub innym płatnym miejscu noclegowym bez wyżywienia), natomiast 32% zatrzyma się u rodziny / znajomych, we własnym domku wakacyjnym / mieszkaniu / na działce lub w innym bezpłatnym miejscu noclegowym.

Niemal 80% respondentów deklaruje, że wyjedzie na okres od 3 do 5 dni (2-4 noclegi). Mocno zróżnicowane są planowane całkowite koszty wyjazdu w przeliczeniu na 1 osobę. Mniej więcej taka sama liczba respondentów (co piąty) planuje wydać na wyjazd w czasie długiego weekendu 201-500, 501-1000 i 1001-1500 zł na osobę.

- Weekend majowy jest doskonałą okazją do tego, by spędzić czas z bliskimi czy przyjaciółmi w otoczeniu polskiej przyrody. Różnorodne formy wypoczynku wskazywane w naszych badaniach pokazują, jakie znaczenie ma ten okres dla wielu z nas. Liczba planowanych wyjazdów jest dla nas powodem do zadowolenia oraz kolejnym dowodem trwającego procesu odbudowy branży po trudach ostatnich kilkudziesięciu miesięcy. Polacy stawiają na podróże krajowe – tu, w Polsce, czują się najlepiej – stwierdził Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

Dlaczego właśnie tutaj?

Respondentów zapytano również o to, dlaczego zdecydowali się na wyjazd w to konkretne miejsce, do którego się wybierają. W przypadku wyjazdów krajowych trzy odpowiedzi, które uzyskały najwięcej wskazań to:

 • atmosfera miejsca (wskazuje je 45% planujących wyjazd krajowy),
 • „w Polsce jestem u siebie – lubię wypoczywać w Polsce” (31%),
 •  bliskość i łatwość dojazdu (27%).

Stosunkowo często respondenci wskazywali także na odpowiedzi „chciałem zobaczyć nowe miejsce” (21%) oraz „jest tam mniejszy tłok niż w innych miejscach”. 17% spośród tych, którzy „majówkę” spędzą na wyjeździe krajowym deklaruje natomiast, że zawsze jeździ w to samo miejsce.

Kto spędzi „majówkę” w kraju?

Skłonność do spędzenia „majówki” w kraju rośnie wraz z poziomem wykształcenia respondentów. Częściej wyjazdy krajowe planują mężczyźni niż kobiety oraz osoby mieszkające w mieście niż na wsi (przy czym najczęściej mieszkańcy średnich i większych miast – od 50 tys. do 199 tys. mieszkańców). Plany spędzenia długiego weekendu majowego w Polsce są również skorelowane z posiadaniem dzieci – częściej planują wyjechać osoby, w których gospodarstwie domowym są dzieci poniżej 18. roku życia.

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – Omnibus na reprezentatywnej 1011-osobowej próbie Polaków w wieku 18-65 lat w terminie 12-18 kwietnia 2023.

Materiał: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Marina , w dniu 30-04-2023 13:25:13 napisał:

  Nigdzie. Nie na pieniędzy na to

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
0

"Powstanie Styczniowe 1863-1864". Nabór wniosków do programu

Biuro „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do Programu# Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. W latach 2023 i 2024 obchodzimy 160. rocznice kolejnych bitew i potyczek, które złożyły się na Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wnioski można składać do 2 października 2023 do godziny 15:59.

(czytaj więcej)
0

Doświadczalane oznakowanie poziome. Jaka jest opinia kierowców?

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika#, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych. Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)
0

500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.

(czytaj więcej)