Dziś mamy 18 lipca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

30 kwietnia 2023

Gdzie Polacy zamierzają spędzić majówkę? Co decyduje o kierunku podróży?

fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki

fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki

W tym roku podczas długiego weekendu majowego tj. w okresie 29 kwietnia – 3 maja Polacy planują# podróżować po Polsce. Zagranicą spędzi majówkę – tylko co dwudziesty ankietowany. Wynika to z badań preferencji wyjazdowych Polaków zleconych przez Polską Organizację Turystyczną.

- Polacy coraz chętniej decydują się na wypoczynek w kraju, oczekując turystyki aktywnej i kontaktu z przyrodą – to trend, który umocnił się po pandemii. Aktywne spędzanie czasu, na świeżym powietrzu, piesze wędrówki, czy wycieczki rowerowe – tak lubimy spędzać czas wolny. Wymierną rolę w panującym trendzie wypoczynku krajowego odegrał z pewnością Polski Bon Turystyczny, którym można było opłacić choćby zaliczkę za miejsca noclegowe m.in. w terminie weekendu majowego. Decydującym czynnikiem doboru kierunku podróży są także atrakcje turystyczne – zarówno te uwarunkowane naturalnie, jak i te, które zaprojektował człowiek – przyznaje Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

„Mikrowyprawy” i wypoczynek w domu

Połowa Polaków nie zamierza w czasie „majówki” brać udziału w wyjeździe z noclegiem poza miejscem zamieszkania, jednak niemal 1/3 z nich planuje w tym czasie krótkie jednodniowe (bez noclegu) wycieczki po okolicy. Pozostali nie planują w ogóle „ruszać się” z domu. Co szósty respondent nie zdecydował jeszcze czy wyjedzie, czy spędzi „majówkę” w swoim miejscu zamieszkania.

Jeżeli na „majówkę” – to na wypoczynek w kraju

Polacy deklarują, że „majówkę” spędzą na wyjeździe krajowym - głównym celem tych wyjazdów jest najczęściej wypoczynek i rekreacja (48% wskazań), odwiedziny u krewnych i znajomych (20%) i zwiedzanie atrakcji turystycznych (19%). Najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdów krajowych są góry (21% wskazań). Morze, jeziora, miejsca blisko natury, wieś i miasto uzyskują natomiast bardzo podobne odsetki wskazań (po 13-15%). Mniej popularne są natomiast wyjazdy do uzdrowisk / SPA, na festiwale lub inne wydarzenia kulturalne czy do miejsc kultu religijnego (maks. 3% wskazań).

Spośród tych, którzy spędzą urlop w kraju, ponad 60% planuje skorzystać z płatnej bazy noclegowej (pakiet pobytowy, noclegi w hotelu / pensjonacie lub innym płatnym miejscu noclegowym bez wyżywienia), natomiast 32% zatrzyma się u rodziny / znajomych, we własnym domku wakacyjnym / mieszkaniu / na działce lub w innym bezpłatnym miejscu noclegowym.

Niemal 80% respondentów deklaruje, że wyjedzie na okres od 3 do 5 dni (2-4 noclegi). Mocno zróżnicowane są planowane całkowite koszty wyjazdu w przeliczeniu na 1 osobę. Mniej więcej taka sama liczba respondentów (co piąty) planuje wydać na wyjazd w czasie długiego weekendu 201-500, 501-1000 i 1001-1500 zł na osobę.

- Weekend majowy jest doskonałą okazją do tego, by spędzić czas z bliskimi czy przyjaciółmi w otoczeniu polskiej przyrody. Różnorodne formy wypoczynku wskazywane w naszych badaniach pokazują, jakie znaczenie ma ten okres dla wielu z nas. Liczba planowanych wyjazdów jest dla nas powodem do zadowolenia oraz kolejnym dowodem trwającego procesu odbudowy branży po trudach ostatnich kilkudziesięciu miesięcy. Polacy stawiają na podróże krajowe – tu, w Polsce, czują się najlepiej – stwierdził Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

Dlaczego właśnie tutaj?

Respondentów zapytano również o to, dlaczego zdecydowali się na wyjazd w to konkretne miejsce, do którego się wybierają. W przypadku wyjazdów krajowych trzy odpowiedzi, które uzyskały najwięcej wskazań to:

 • atmosfera miejsca (wskazuje je 45% planujących wyjazd krajowy),
 • „w Polsce jestem u siebie – lubię wypoczywać w Polsce” (31%),
 •  bliskość i łatwość dojazdu (27%).

Stosunkowo często respondenci wskazywali także na odpowiedzi „chciałem zobaczyć nowe miejsce” (21%) oraz „jest tam mniejszy tłok niż w innych miejscach”. 17% spośród tych, którzy „majówkę” spędzą na wyjeździe krajowym deklaruje natomiast, że zawsze jeździ w to samo miejsce.

Kto spędzi „majówkę” w kraju?

Skłonność do spędzenia „majówki” w kraju rośnie wraz z poziomem wykształcenia respondentów. Częściej wyjazdy krajowe planują mężczyźni niż kobiety oraz osoby mieszkające w mieście niż na wsi (przy czym najczęściej mieszkańcy średnich i większych miast – od 50 tys. do 199 tys. mieszkańców). Plany spędzenia długiego weekendu majowego w Polsce są również skorelowane z posiadaniem dzieci – częściej planują wyjechać osoby, w których gospodarstwie domowym są dzieci poniżej 18. roku życia.

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – Omnibus na reprezentatywnej 1011-osobowej próbie Polaków w wieku 18-65 lat w terminie 12-18 kwietnia 2023.

Materiał: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Marina , w dniu 30-04-2023 13:25:13 napisał:

  Nigdzie. Nie na pieniędzy na to

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
KOBIZE
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Egzotyczne pamiątki z wakacji. Nie wszystko można przewieźć

Wakacje to czas urlopów i podróży. Większość z nas nie wyobraża sobie# powrotu zza granicy bez przywiezienia pamiątek dla siebie lub naszych bliskich. Często są one wytworzone z egzotycznych roślin i zwierząt, jednak nie każdy wie, że niektóre z nich są objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. Co zrobić, jeśli nie chcemy przechodzić przez formalności związane z przewozem takich pamiątek lub nie chcemy mieć nieprzyjemności na granicy w przypadku ich niedopełnienia? Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące CITES.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)