Dziś mamy 21 listopada 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

13 października 2024

Zespół ds. Prostego Języka. Jak zrozumieć pisma urzędowe?

fot. KPUW

fot. KPUW

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Prostego Języka!

Z tej okazji, 11 października, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy powstał Zespół ds. Prostego Języka. Jego zadaniem będzie tworzenie łatwych do zrozumienia zasad pisania, organizacja szkoleń dla pracowników i promowanie idei prostego języka.

Dlaczego to ważne?

Dzięki prostemu językowi, mieszkańcy będą lepiej rozumieli pisma urzędowe. Skróci to czas potrzebny na załatwienie spraw i ułatwi kontakt z urzędem.

Te zmiany są po to, aby urząd działał szybciej, skuteczniej i był bardziej przyjazny dla każdego obywatela.

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 1 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Pan z urzędu, w dniu 13-10-2024 20:58:16 napisał:

    Aby stać się "normalnym" urzędnikiem naprawdę potrzebne są szkolenia,sympozja,kampanie społeczne-? Fakt aby dzisiaj zrozumieć urzędniczy bełkot niezrozumiały, bezosobowy i pełen błędów ortograficznych jest sporym wyzwaniem.Sformułowania,zwroty,budzą grozę i są niezrozumiałe.Prosta rzeczowa Polszczyzna została przez urzędników sprowadzona do poziomu patoerudylokwencji.Bastionów profesjonalnego języka opornych na takiego rodzaju „wydziwianie” jest naprawdę ogrom.Począwszy od Urzędów Skarbowych,Po Sądy Policję,Urzędy Gminy.Miasta itd.Walka z takim urzędniczym bełkotem była już zapowiadana wiele lat temu.Jak widać -nic się nie zmieniło.Potrzebują szkoleń,wykładów.

    odpowiedz

    • -2 (6)

    Rarytas, w dniu 14-10-2024 10:36:39 napisał:

    Urzędnik nie różni się niczym od podopiecznych mopsu, pasożyty żyjące na nasz koszt, a celniej to pasożytki bo tam same baby brzydkie, niemiłe, aroganckie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Rejestracja BDO
500PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Praca na wysokości
60PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
0

Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.

(czytaj więcej)
0

Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej

Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.

(czytaj więcej)
0

Zadbaj o swoje zdrowie. Zwróć uwagę na oznaczenia produktów

Data minimalnej trwałości# „Najlepiej spożyć przed” i data przydatności do spożycia „Należy spożyć do” – to dwa różne oznaczenia.

(czytaj więcej)
0

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Używaj odpowiedzialnie

W trwającym od 18 do 24 listopada Światowym Tygodniu# Wiedzy o Antybiotykach Główny Inspektorat Farmaceutyczny przypomina najważniejsze zasady stosowania antybiotyków.

(czytaj więcej)