Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
fot. powierzone
W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
Granatnik Carl-Gustaf M4 jest najnowszą wersją rozwojową rodziny granatników Carl-Gustaf. Przeznaczony jest do zwalczania wozów bojowych oraz czołgów. Pozwala na likwidowanie siły żywej nieprzyjaciela i obiektów umocnionych, a także na oświetlanie jak i zadymienie pola walki.
- Szkolenie jest bardzo dobrze zorganizowane i zaplanowane. Obejmuje ono zarówno część teoretyczna i praktyczną w czasie, której możemy przećwiczyć różnorodne scenariusze. Carl Gustaw w wersji M4 w moim odczuciu jest najlepszą wielozadaniową bronią w swojej klasie – powiedział jeden z uczestników szkolenia.
Dwutygodniowe szkolenie przeznaczone jest zarówno dla techników jak i instruktorów. Zajęcia podzielone są na dwie części teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich żołnierze poznają budowę, dane taktyczne oraz zasady posługiwania się granatnikiem Carl-Gustaw M4. W drugiej (praktycznej) realizowane są zajęcia z bezpośredniej obsługi granatnika oraz specjalistycznych trenażerów, a także strzelania amunicją treningową oraz bojową.
Po zakończeniu szkolenia i zdaniu egzaminów Terytorialsi powrócą do kraju gdzie w przyszłości w ramach działalności dydaktycznej Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej będą prowadzić zajęcia dla kolejnych żołnierzy z różnych Brygad OT z terenu całego kraju.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tyś osób.
Materiał: por. Krzysztof Wójcik
Galeria
Czytaj również
- System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
- Niebawem powitamy Nowy Rok. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?
- Jemioła - roślina trująca i lecznicza. Groźny pasożyt problemem w lasach
- Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowością
- Najzdrowszy barszcz na zakwasie. Buraki skarbnicą witamin
Dodaj komentarz
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad
hehe, w dniu 18-11-2024 11:39:52 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 18-11-2024 12:34:04 napisał:
odpowiedz
szatan z siódmej klasy, w dniu 18-11-2024 14:38:06 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 18-11-2024 14:41:20 napisał:
odpowiedz
Rekrut, w dniu 18-11-2024 15:22:26 napisał:
odpowiedz
Trollolo, w dniu 18-11-2024 15:45:46 napisał:
odpowiedz
Starszy czołgowy , w dniu 18-11-2024 17:35:22 napisał:
odpowiedz
Michał , w dniu 18-11-2024 17:54:01 napisał:
odpowiedz
Kabuz, w dniu 18-11-2024 20:30:47 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!