Dziś mamy 23 grudnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2024

Projekt tzw. ustawy łańcuchowej. Niektóre zmiany budzą wątpliwości

fot. pixabay

fot. pixabay

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po pogłębionej analizie przepisów# zawartych w obywatelskim projekcie tzw. ustawy łańcuchowej oczekuje, że w toku prac parlamentarnych uda się wypracować rozwiązania oczekiwane przez społeczeństwo, które nie będą negatywnie wpływać na sektor produkcji zwierzęcej i jednocześnie będą służyć realnej ochronie zwierząt.

 

Stan prac legislacyjnych

Przypomnijmy – obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw, popularnie nazywany ustawą łańcuchową, trafił do dalszych prac legislacyjnych w Sejmie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca uwagę na zagrożenia dla rolnictwa, rybołówstwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, wynikające z ewentualnego uchwalenia ustawy w kształcie zaproponowanym przez Komitet Obywatelski.

Podobne wątpliwości wyrażają w swoich opiniach również gremia naukowe – Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Technologiczno-Przyrodniczy – Państwowy Instytut Badawczy.

Negatywne zmiany projektu ustawy

Wśród najważniejszych zagrożeń, które mogą zaistnieć po wprowadzeniu ustawy, wymieniane są:

1. Brak możliwości utrzymywania, obsługi i bezpiecznego dla zwierząt gospodarskich wykonywania zabiegów weterynaryjnych, zootechnicznych i pielęgnacyjnych w wyniku rozszerzenia definicji znęcania się nad zwierzętami. W tym zakresie zapisy ustawy mówią o zakazie unieruchamiania zwierząt, zakazie stosowania pastuchów elektrycznych i innych metod, które mogłyby zostać zakwalifikowane do rozszerzonej definicji okrutnych metod w chowie lub hodowli zwierząt.

2. Projektowane przepisy: wprowadzają zakaz sprzedaży żywych ryb, mogą uniemożliwić uprawianie sportów konnych czy szkolenie i korzystanie z pomocy zwierząt służbowych, w tym psów asystujących.

3. W proponowanym kształcie ustawy występuje obowiązkowa kastracja całej populacji psów i kotów (z wyjątkiem zwierząt utrzymywanych w celach hodowlanych), co w opinii Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk jest sprzeczne z obecnym stanem wiedzy i wytycznymi światowych organizacji zajmujących się medycyną psów i kotów (m. innymi. World Small Animal Veterinary Association).  Kastracja, jako poważna ingerencja chirurgiczna, powoduje istotne okaleczenie zwierzęcia oraz jego zmiany psychiczne, co jest zaprzeczeniem dla działań ochrony zwierząt i utrzymania ich dobrostanu.

4. Ustawa nakłada na gminy i pozostałe jednostki samorządu terytorialnego dodatkowe obciążenia finansowe i organizacyjne, a schroniska dla zwierząt obarcza nowymi, trudnymi do spełnienia obowiązkami (nowe powierzchnie kojców, przepisy dotyczące jakości karmy, etc.).

Szczególne zaniepokojenie budzi fakt, że ustawa znacznie zwiększa uprawnienia organizacji, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Na podstawie nowych regulacji organizacje te zyskują de facto uprawnienia oskarżyciela publicznego. Dodatkowo – po sądowym orzeczeniu o winie – organizacje mają otrzymywać od sprawcy finansowe gratyfikacje za ujawnione przestępstwa (np. za znęcanie się nad zwierzęciem). Tak rozszerzone uprawnienia rodzą podejrzenia możliwych nadużyć i braku bezstronności statusu oskarżyciela publicznego.

Oczekiwania MRiRW

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oczekuje, że w toku dalszych prac parlamentarnych wszystkie wątpliwości znajdą właściwe rozwiązania, a ustawa o ochronie zwierząt zyska nowe i adekwatne do nazwy dokumentu brzmienie kontrowersyjnych zapisów.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 5 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (12)

    Ja, w dniu 09-12-2024 10:04:06 napisał:

    Zakaz pastuchów ? to was postawimy i będziecie pastuchami .Odwalcie się od polskich rolników.

    odpowiedz

    • 3 (5)

    Mariusz, w dniu 09-12-2024 10:19:36 napisał:

    Portal blokuje wszystkie komentarze pod artykułem o biskupie...wstyd

    odpowiedz

    • 5 (9)

    Hoho, w dniu 09-12-2024 16:11:17 napisał:

    Pewnie nie wszyscy słyszeli o tym ,że kojec n.p. dla psa o wielkości owczarka niemieckiego będzie musiał mieć 25 metrów kwadratowych.wspólczuje posiadaczom psów i służbom.Przeciez na spełnienie tych warunków potrzebne będą milionów.To tylko namiastka tego co nas czeka z tym rządem w najbliżej przyszłości.Rodacy uśmiechajcie się dalej ,głosujecie za kawałek nędznej pizzy i dalej leczcie się ze swoich kompleksów.

    odpowiedz

    • 4 (4)

    b, w dniu 09-12-2024 17:46:13 napisał:

    Wprowadziłbym obowiązek sterylizacji zwierząt . Ponadto jak ktoś nie ma warunków niech nie męczy tych zwierząt i za to powinny być kary. Znam wielu debili którzy trzymają psy na przykrótkim łańcuchu, bez miski , bez wody, a jesienią pies przebywa w kałuży od wydeptanej ziemi. Trzymanie w brudnym kojcu tez powinno być karane. Ogólnie to zwierzęta są często mądrzjsze od włąscicieli.

    odpowiedz

    • 2 (6)

    ula, w dniu 09-12-2024 17:52:04 napisał:

    25 metrów to dużo? Za dużo? Jak ktoś nie ma warunków, niech nie bierze psa.

    odpowiedz

    • -3 (5)

    Adwokat Ludzi i Zwierząt, w dniu 09-12-2024 23:25:53 napisał:

    Kaleczenie zwierząt poprzez sterylizowanie np. kotów doprowadziło m.in do plagi szczurów w Warszawie. Szczury roznoszą zarazki i czynią wiele innych strat.

    odpowiedz

    • -3 (7)

    Cap Balbina, w dniu 10-12-2024 00:29:53 napisał:

    Rudego niech pierwszego wysterylizują.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (5)

    Cap Balbina, w dniu 10-12-2024 09:03:03 napisał:

    Cap Balbina nie podszywaj się pod nick kogoś innego pisowski baranie, sam się wysterylizuj, będzie mniej idiotów

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Nakielanka, w dniu 11-12-2024 13:38:13 napisał:

    Nareszcie coś co chociaż trochę ograniczy tą patologię w stosunku do zwierząt a do wszystkich przeciwników pisze nie chcesz nie zasługuje nie bierz.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.

(czytaj więcej)
0

Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą

Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.

(czytaj więcej)
0

Zmiany w wypisywaniu recept. Nowe przepisy w praktyce

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina# – od 7 listopada 2024 r. nastąpiła zmiana przepisów prawa w zakresie wystawiania recept na niektóre produkty lecznicze, w tym na fentanyl czy medyczną marihuanę; ich przepisanie może nastąpić wyłącznie po osobistym zbadaniu pacjenta.

(czytaj więcej)
0

Ustawa o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach. Nowe rozwiązania

Sejm przyjął ustawę o podmiotach obsługujących# kredyty i nabywcach kredytów. Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

(czytaj więcej)