Rocznica śmierci ppor. Siekierskiego. Zapalono znicze pamięci
fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej
2 listopada, w 81. rocznicę śmierci#, oddaliśmy hołd ppor. Zygmuntowi Siekierskiemu ps. „Leszek” (1909 – 1943). Zapaliliśmy znicze pamięci pod tablicą na ścianie kościoła pw. św. Wawrzyńca w Nakle.
W akcie upamiętnienia udział wzięli przedstawiciele: Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Klubu Żołnierzy Rezerwy, Zakonu Rycerzy Kolumba, Stowarzyszenia "Nakielska Rota" oraz księża nakielskiej fary.
Zygmunt Siekierski urodził się 6 września 1909 r. w Raussel koło Dortmundu. W Niemczech spędził młodość, gdzie biegle nauczył się języka niemieckiego. Po 1918 r. jego rodzina powróciła do Polski. Był związany z Nakłem nad Notecią. Pracował w nakielskim Urzędzie Skarbowym, a następnie w nakielskiej cukrowni. Działał społecznie w sferze sportowej i przysposobienia wojskowego.
We wrześniu 1939 r. jako podporucznik rezerwy był dowódcą plutonu ckm-ów w szwadronie kawalerii dywizyjnej 15 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Przeszedł szlak bojowy od Pomorza do Warszawy. Za męstwo okazane na polu walk został odznaczony Krzyżem Walecznych przez dowódcę obrony stolicy gen. brygady Waleriana Czumę. Trafił do oflagu IIc Woldenberg (Dobiegniew). Był to największy obóz dla żołnierzy polskich, będących w niewoli niemieckiej. W nocy z 19 na 20 marca 1942 r. Zygmunt Siekierski wraz z 4 oficerami w brawurowy sposób uciekł z obozu. Dostał się do Warszawy i trafił do ściśle tajnej komórki oddziału I Komendy Głównej Armii Krajowej „IKO”. Do zadań „IKO” należało: informowanie jeńców o sytuacji politycznej i przebiegu działań wojennych oraz walce zbrojnej w kraju; przygotowanie organizacyjne jeńców do działań, które pozwoliłyby uwzględnić ich w odtwarzaniu sił zbrojnych; przygotowanie jeńców do samoobrony na wypadek próby ich likwidacji; zaopatrzenie obozów w sprzęt łączności, broń, walutę i mapy.
Ppor. Siekierski ps. „Leszek” jako emisariusz Komendy Głównej AK jeździł do Niemiec (w tym Berlina) i utrzymywał kontakty z organizacjami konspiracyjnymi w obozach jenieckich.
23 września 1943 r. został zatrzymany przez władze okupacyjne w Warszawie, w jednym z lokali konspiracyjnych. Przewieziony do Inowrocławia, trafił w ręce katów z Gestapo. Mimo ciężkiego śledztwa nie ujawnił żadnych informacji i nikogo nie zdradził. Został rozstrzelany 2 listopada 1943 r. w Inowrocławiu.
Materiał: Tomasz Pasieka / Muzeum Ziemi Krajeńskiej
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Nowy radiowóz w nakielskiej komendzie. Uroczyste przekazanie samochodu
- Przekażą 100 tys. zł. Pomoc finansowa dla gminy dotkniętej powodzią
- "Rozmowy trwają". Szykują się nowe kursy busów po Nakle?
- ZNTK "PATEREK" w stanie likwidacji. Pracę straci aż 230 osób!
- To harcerska tradycja. Apel Poległych w Dzień Zaduszny
Nowe odcinki płatnych dróg. Gdzie należy spodziewać się opłat?
1 listopada do systemu e-TOLL zostaną dołączone nowe odcinki dróg płatnych#. Nowo dołączone odcinki są w większości przedłużeniem dróg, które już teraz są objęte obowiązkiem wniesienia opłaty.
(czytaj więcej)Bezpłatne zwiedzanie. "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich"
Rusza akcja „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”#. W tym roku wracamy do korzeni i zapraszamy do odwiedzania czterech ikonicznych rezydencji – Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w których przez cały miesiąc będziecie mogli bezpłatnie oglądać wystawy, poznawać wyjątkowe przestrzenie i korzystać z zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo każdy weekend listopada przypisany jest innej rezydencji, która przygotowała specjalny program.
(czytaj więcej)Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
(czytaj więcej)Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.
(czytaj więcej)