Darmowe leki przeciwgruźlicze. Przysługują także nieubezpieczonym
fot. Rzecznik Praw Pacjenta
Wszystkim pacjentom chorującym na gruźlicę przysługują# darmowe leki. Gruźlica to bardzo poważna choroba, która z racji swojego ciężkiego przebiegu i powikłań znalazła się pod szczególnym nadzorem państwa. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się gruźlicy oraz maksymalnie ułatwić leczenie chorym, pacjentom ze zdiagnozowaną gruźlicą przysługują darmowe leki. Nie wszystkie podmioty medyczne to prawo realizują, dlatego Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o tym obowiązku.
Fundacja Lekarze bez Granic poinformowała Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, że coraz częściej dochodzi do naruszenia prawa pacjenta dotyczącego dostępności do darmowych leków do kuracji przeciwprątkowej dla osób chorujących na gruźlicę lekowrażliwą. Najczęściej sytuacje te zdarzają się podczas wypisu ze szpitala – pacjenci dostają wówczas receptę ze 100% odpłatnością. Jest to niezgodne z prawem!
Darmowe leki przeciwgruźlicze przysługują wszystkim chorym na gruźlicę – nawet tym, którzy nie są objęci ubezpieczeniem NFZ, również jeśli są obcokrajowcami.
Stosowanie zasady darmowych leków przeciwgruźliczych jest niezwykle ważne w kontekście leczenia i możliwej eliminacji tej choroby ze społeczeństwa. Biorąc pod uwagę, że osoby chorujące na gruźlicę często nie mają środków na wykupienie leków, należy zadbać o to, by mieli oni pewność, że dostaną leki za darmo.
Narodowy Fundusz Zdrowia w zaleceniu dla jednego ze szpitali napisał: „Informujemy, że pacjentowi nieubezpieczonemu ze zdiagnozowaną gruźlicą, przysługuje zaopatrzenie w leki do kuracji przeciwprątkowej na podstawie recepty refundowanej.
Warunkiem prawidłowego wystawienia recepty jest oznaczenie w polu „uprawnienie” dodatkowego symbolu IN oznaczającego pacjentów innych niż ubezpieczonych, którzy mają prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie zapisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”.
Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do placówek medycznych mających styczność z pacjentami chorującymi na gruźlicę, aby respektowali prawo tych pacjentów do darmowych leków do kuracji przeciwprątkowej.
Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta
Czytaj również
- Sylwestrowy koncert w Toruniu. Do Nakła podstawiono pociągi specjalne
- Odblaski ratują życie. Dzięki nim jesteśmy bardziej widoczni na drodze
- Konkursy grantowe dla pozarządówek. W puli ponad 6,5 mln złotych
- Jubileusz 30-lecia. Trzy dekady działalności KSRG
- Pomoc medyczna w nocy, weekendy i święta. Gdzie szukać pomocy?
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!