Dziś mamy 20 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

22 lutego 2025

10. edycji dyktanda za nami. Poznaliśmy mistrzów ortografii

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Wojciech Nowakowski z Młodzieżowego Sejmiku Województwa #Kujawsko-Pomorskiego najlepiej poradził sobie z dyktandem, które z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego pisali 21 lutego pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, jednostek organizacyjnych samorządu województwa oraz innych urzędów z naszego województwa.

Z pełnym pułapek językowych sprawdzianem po mistrzowsku rozprawiły się również Marianna Mucha z Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego oraz Monika Barwik z Departamentu Wdrażania Funduszy Europejskich. Spotkanie otworzyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Tekst tegorocznej 10. edycji dyktanda przygotowała prof. Małgorzata Gębka- Wolak z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tradycyjne sprawdzianowi towarzyszyły wykłady językoznawcze. W pierwszej części prof. Małgorzata Gębka-Wolak omówiła zmiany w polskiej ortografii, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku. W drugiej części dr Sebastian Żurowski przybliżył temat komunikacji włączającej, podkreślając jej znaczenie w instytucjach publicznych.

Tekst dyktanda poniżej.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 28 23

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (11)

    ALa, w dniu 22-02-2025 19:52:49 napisał:

    Szacun.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Audyt środowiskowy
3000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)