Dziś mamy 23 kwietnia 2025, środa, imieniny obchodzą:

21 marca 2025

Światowy Dzień Poezji. Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej

fot. piwierzone

fot. piwierzone

Światowy Dzień Poezji to wydarzenie obchodzone # corocznie 21 marca, a ustanowione przez UNESCO jesienią 1999. Główne uroczystości święta obchodzone są w Paryżu, a celem tego dnia jest promocja pisania, publikowania, czytania i nauczania poezji na całym świecie.

Początkowo Dzień Poezji był obchodzony 5 października, następnie 15 , w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tak do dzisiejszego dnia tradycja świętowania poezji jest celebrowana w wielu krajach, ale w innym dniu lub w listopadzie. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie - kwiecień jest miesiącem poezji.

Aby zaakcentować Światowy Dzień Poezji, w bibliotece w Potulicach uczniowie klasy VII tutejszej szkoły z P. Małgorzatą Marszałek uczestniczyli w lekcji bibliotecznej związanej z poezją, szczególnie poszukiwaniem informacji o wybitnych polskich poetach, którzy zostali uhonorowani Nagrodą Nobla. Korzystali z encyklopedii, słowników oraz internetu, aby poznać sylwetki Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Na zakończenie spotkania uczniowie wysłuchali wiersza W. Szymborskiej pt „Dłoń”. Wspólne czytanie poezji stało się okazją do refleksji nad siłą słowa oraz jego niezwykłej mocy w przekazywaniu uczuć i myśli.

Światowy Dzień Poezji w bibliotece w Potulicach to wydarzenie, które pozwoliło uczniom nie tylko poszerzyć wiedzę o polskich poetach – noblistach, ale także rozwijać umiejętności poszukiwania informacji w różnych źródłach. To doskonały sposób na wprowadzenie młodzieży w świat literatury i poezji, które od wieków są nieodłączną częścią naszej kultury.

„Nie wiem, co to poezja,
nie wiem po co i na co,
wiem, że czasami ludzie,
czytają wiersze i płaczą,
a potem sami piszą,
mozolnie i nieudolnie,
by od dławiącej ciszy
łkające serce uwolnić”
Władysław Broniewski

materiał: Wioletta Sęk

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 14 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)