85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Atak z wody, lądu i powietrza
fot. sejm.gov.pl
1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę#. Atak nastąpił z wody, lądu i powietrza.
Symbolem niemieckiej agresji sprzed 85 lat i początku II wojny światowej stał się rozpoczęty o 4:45 ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte przez przebywający w gdańskim porcie okręt Schleswig-Holstein. W tym samym czasie polsko-niemiecką granicę na całej długości przekroczyły wojska lądowe, a w polską przestrzeń powietrzną wtargnęły niemieckie samoloty. Już od pierwszych godzin wojny stało się jasne, że sposobem działania najeźdźców będzie terror wobec ludności cywilnej. Atakowane były nie tylko cele wojskowe, bomby lotnicze spadały na domy mieszkalne, szkoły i szpitale. Za pierwsze zbombardowane miasto uznawany jest Wieluń, w którym zniszczeniu uległo blisko 3/4 zabudowy, w tym szpital, synagoga i znaczna część zabytkowego kościoła. Niemieccy żołnierze strzelali także do cywili, a ludność zamieszkującą zajęte tereny podporządkowywali sobie terrorem.
1 września prasa opublikowała odezwę prezydenta Ignacego Mościckiego:
Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i historii.
W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli Państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały Naród w obronie swojej Wolności, Niepodległości i Honoru, skupi się dookoła Wodza Naczelnego i Sił Zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko niemieckich.
Cały Naród Polski, pobłogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z Armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa.
Dzień później na ostatnim posiedzeniu zebrał się Sejm. W porządku obrad znalazło się wystąpienie premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego oraz zmiany w prawie pozwalające parlamentarzystom na czynną służbę wojskową i umożliwiające prowadzenie obrad w zmniejszonym składzie. Zamykając posiedzenie do posłów zwrócił się marszałek Wacław Makowski:
W imieniu całego Narodu, którego tu jesteśmy przedstawicielami, w imieniu wszystkich, którzy mają szczęście być obywatelami polskimi, stwierdzamy, iż tego szczęścia bronić będziemy jako najwyższego dobra na ziemi. A najeźdźca, który w swym krwiożerczym opętaniu szuka śmierci na Ziemi Polskiej, niech wie, że ją znajdzie, że – jak to już bywało w historii, Polska będzie dla niego nieubłaganym, karzącym mieczem Przeznaczenia. Tak nam dopomóż Bóg!
Wojna obronna trwała do 6 października, a jej ostatnim epizodem była bitwa pod Kockiem. Wśród przyczyn klęski historycy wskazują przewagę Niemiec w liczbie żołnierzy i w uzbrojeniu, bierność zachodnich sojuszników oraz napaść ze strony sprzymierzonych z III Rzeszą Sowietów 17 września.
Źródło: sejm.gov.pl
Czytaj również
- Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
- Bezpieczna żywność na święta. Pamiętaj o kilku zasadach
- Wędrówka z cyklu "Po bezdrożach". W oczekiwaniu na śnieg
- Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. Ustawa podpisana
- Bożonarodzeniowe jarmarki w regionie. Kiermasze, karuzele i inne atrakcje
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Max, w dniu 01-09-2024 09:40:10 napisał:
odpowiedz
6579, w dniu 01-09-2024 20:24:59 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!