Dziś mamy 13 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

09 kwietnia 2025

Akcja "Wiosna". Straż miejska przeprowadzi kontrole

fot. arch.

fot. arch.

Pogoda za oknem staje się coraz # bardziej wiosenna. W związku z tym Straż Miejska w Nakle nad Notecią rozpoczyna wiosenną akcję pod hasłem „Wiosna”.

Wiosenne porządki to nie tylko wyrzucanie starych niepotrzebnych rzeczy z domu. Zrobiło się cieplej, dlatego zadbajmy o porządek na naszej posesji i wokół niej.

Podstawą działań Straży Miejskiej jest Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 roku oraz prawo lokalne – Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Nakło nad Notecią. Zawarte uregulowania i przepisy we wskazanych aktach prawnych, nie nakazują sprzątania tylko na wiosnę, ale utrzymywanie porządku przez cały rok.

Właściciele nieruchomości są odpowiedzialni za zapewnienie utrzymania czystości i porządku na częściach nieruchomości służących do użytku publicznego. Odpowiedzialność ta dotyczy również chodników biegnących wzdłuż nieruchomości i położonych bezpośrednio przy granicy z nimi. Właściciel posesji nie ma obowiązku sprzątania chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Do obowiązków zaliczyć należy także właściwe oznakowanie posesji, czyli umieszczenie w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w ciągu 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

Takie same obowiązki mają zarządcy budynków wielorodzinnych oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej podczas kontroli sprawdzą także umowy na wywóz odpadów jak i na wywóz nieczystości ciekłych. Jednocześnie poinformują, iż palenie w ogniskach liści, gałęzi i innych odpadów zielonych również jest zabronione.

Obowiązek utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządcy tej drogi. Do obowiązków zarządcy drogi należy także zbieranie odpadów zgromadzonych w koszach ulicznych i utrzymanie tych koszy w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, sprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej.

Wykroczenie „nieporządku” może popełnić oprócz właściciela nieruchomości także użytkownik wieczysty, dzierżawca, zarządca, a także osoba zatrudniona lub wyznaczona przez właściciela albo administratora nieruchomości do utrzymywania nieruchomości w odpowiednim stanie, na przykład dozorca.

Za niedopełnienie wyżej wymienionych obowiązków można zostać ukaranym mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 złotych.

materiał: kom. Roman Frąckowiak/ SM w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 13

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się # na przekazywanie świadczeń długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe.

(czytaj więcej)
0

W interesach, na weekend, na wakacje. Połączenia kolejowe nie tylko w regionie

Samorząd województwa organizuje połączenia kolejowe nie # tylko w naszym regionie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne i we współpracy z partnerami w sąsiednich regionach uruchomiliśmy również bezpośrednie pociągi do ważnych ośrodków w siedmiu polskich województwach, w tym do Poznania, Trójmiasta, Szczecina, Kołobrzegu, Olsztyna i Łodzi.

(czytaj więcej)
0

Kolejny kurs. W zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy

W dniach od 31 marca do 4 kwietnia br., Centrum Szkolenia # Wojsk Obrony Terytorialnej (CSWOT) zorganizowało kolejny kurs Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych (NZPR). W szkoleniu udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy WOT z różnych Brygad OT, a w czasie zajęć praktycznych szczególny nacisk położony został na współpracę NZPR z cywilnymi grupami poszukiwawczymi oraz współdziałanie ze śmigłowcem wojskowym.

(czytaj więcej)
0

Bezpłatna rehabilitacja z ZUS. Są dwa nowe profile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program # rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 roku. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć oferowanych w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

(czytaj więcej)