Rowerowo-biegowa Droga Krzyżowa. Forma duchowości dla aktywnych

fot. Marcin Jarzembowski/ Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Ponad dwadzieścia i blisko sześćdziesiąt kilometró# – to dwa dystanse, jakie mogli wybrać dla siebie uczestnicy rowerowo-biegowej Drogi Krzyżowej. Trasa przebiegała głównie przez tereny leśne Puszczy Bydgoskiej.
To forma duchowości dla aktywnych, przekraczających siebie, poszukujących wyzwań i Boga, również poza murami Kościoła. To zmaganie z bólem, trudem drogi, jaka ma nie tylko wymiar fizyczny. Nade wszystko to próba zmierzenia się z prawdą o krzyżu i samym sobie.
Wydarzenie zorganizowane zostało między innymi przez Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej „Rowerowa Brzoza”, Zespół Szkół Katolickich – Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy, a także Parafię Chrystusa Króla w Bydgoszczy. – Jest to zawsze niezwykle piękne przeżycie. Zwłaszcza, że nawiązuje do Pasji, w czasie, w którym bliżej nam do świąt Wielkiej Nocy, Zmartwychwstania Jezusa – mówił ks. Dariusz Wesołek.
Proboszcz parafii Chrystusa Króla na bydgoskim Błoniu, gdzie ustalono start, zaznaczył, że wydarzenie odbywa się nie przez przypadek na początku Wielkiego Tygodnia. – To przygotowanie nas do Triduum Paschalnego. Zatrzymujemy się czternaście razy, przeżywając to, co jest naszą codziennością, ale także przyszłością. Poszukujemy jej w Jezusie Ukrzyżowanym, ale i Zmartwychwstałym – dodał ks. Wesołek, który pokonał trasę rowerową.
Zanim wszyscy wyruszyli, uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. – Podejmujecie trud doświadczenia, ile kosztowało Chrystusa nasze odkupienie. Niewątpliwie to, co będziecie przeżywać, stanie się tajemnicą waszych serc. To nie tylko próba charakteru, ale samozaparcia i walki ze słabościami, czas modlitwy. Pośród utrudzenia jest jednak radość z pokonania samego siebie i głęboka wiara, że codziennie podejmowany wysiłek godziwego życia ma sens, jeśli przeżywany jest w jedności z Tym, który cały czas, krok w krok idzie z nami, czyli z Jezusem – powiedział ordynariusz. – Jest trudno, bo to jednak dystans półmaratonu, ale traktuję ten czas przede wszystkim jak osobistą modlitwę – podsumował Łukasz Wódkowski z Nakła nad Notecią.
Marcin Jarzembowski/ Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria



















Czytaj również
- Niedziela Palmowa. Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień
- Kierowcy hulajnóg w ogniu krytyki „Czy naprawdę musimy czekać na poważny wypadek?”
- Gmina już prowadzi rozmowy. Żłobek zastąpi nakielskie przedszkole?
- Pamięć o rocznicach. Delegacje zapaliły znicze
- W 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Nakielanie pamiętali
Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się # na przekazywanie świadczeń długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe.
(czytaj więcej)W interesach, na weekend, na wakacje. Połączenia kolejowe nie tylko w regionie

Samorząd województwa organizuje połączenia kolejowe nie # tylko w naszym regionie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne i we współpracy z partnerami w sąsiednich regionach uruchomiliśmy również bezpośrednie pociągi do ważnych ośrodków w siedmiu polskich województwach, w tym do Poznania, Trójmiasta, Szczecina, Kołobrzegu, Olsztyna i Łodzi.
(czytaj więcej)Kolejny kurs. W zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy

W dniach od 31 marca do 4 kwietnia br., Centrum Szkolenia # Wojsk Obrony Terytorialnej (CSWOT) zorganizowało kolejny kurs Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych (NZPR). W szkoleniu udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy WOT z różnych Brygad OT, a w czasie zajęć praktycznych szczególny nacisk położony został na współpracę NZPR z cywilnymi grupami poszukiwawczymi oraz współdziałanie ze śmigłowcem wojskowym.
(czytaj więcej)Bezpłatna rehabilitacja z ZUS. Są dwa nowe profile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program # rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 roku. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć oferowanych w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.
(czytaj więcej)