Cykl szkoleń dla inspektorów. Ochrona wód przed azotanami
fot. GIOŚ
Produkcja rolna to podstawa bezpieczeństwa żywnościowego# kraju. Kluczową kwestią w tym zakresie jest racjonalne gospodarowanie nawozami, czyli w taki sposób, żeby połączyć efektywność działań z bezpieczeństwem dla środowiska. Jednym z zadań Inspekcji Ochrony Środowiska jest ochrona wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Inspektorzy szkolą się także w tym zakresie, aby kontrole były coraz efektywniejsze.
W celu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobiegania dalszemu zanieczyszczeniu, został opracowany i wdrożony na obszarze całego kraju – na mocy rozporządzenia Rady Ministrów – dedykowany program działań. To m.in. sposoby postępowania w zakresie praktyki rolniczej (nawożenie, gospodarowanie nawozami, w tym ich przechowywanie), właściwe dokumentowanie realizacji programu działań.
Kontrole inspektorów ochrony środowiska
Obowiązek prawidłowego przechowywania nawozów naturalnych, stosowania nawozów oraz dokumentowania nawożenia spoczywa na podmiotach prowadzących działalność rolniczą oraz działalność, w ramach której są stosowane lub przechowywane nawozy, a nad wykonywaniem powierzonych im obowiązków czuwa Inspekcja Ochrony Środowiska. Inspektorzy kontrolują m.in. stosowanie programu działań, posiadanie planu nawożenia azotem, stosowanie nawozów zgodnie z tym planem, przestrzeganie przepisów dotyczących warunków stosowania i przechowywania nawozów.
Kontrole – planowe i pozaplanowe – prowadzone są zarówno w indywidualnych gospodarstwach rolnych, jak i w dużych fermach produkcyjnych. Kontrole planowe wynikają z rocznego planu działalności Inspekcji Ochrony Środowiska, natomiast pozaplanowe wykonywane są w związku z rozpatrywaniem wniosków organów administracji publicznej lub podmiotów, a także jako kontrole interwencyjne.
Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Środowiska, na podstawie wyników kontroli, wydają z urzędu decyzje, w których mogą nakazać usunięcie w określonym terminie nieprawidłowości stwierdzonych w trakcie kontroli lub ustalić obowiązek uiszczenia opłaty oraz jej wysokość.
Rola Głównego Inspektora Ochrony Środowiska
Główny Inspektor Ochrony Środowiska jest organem drugiej instancji, uprawnionym do rozpatrywania odwołań i zażaleń od rozstrzygnięć wydawanych przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska.
Ponadto, opracowuje również kierunki działania Inspekcji Ochrony Środowiska, ogólnopolskie cele kontroli i wytyczne, ocenia kontrole prowadzone przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska, udziela wsparcia merytorycznego inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska, w tym organizuje szkolenia.
Właśnie taki cykl szkoleń rozpoczął się w Warszawie. - Rozpoczynamy cykl czterech szkoleń dedykowanych inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska oraz przedstawicielom GIOŚ, zakresie ochrony wód przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze źródłem rolniczych. W szkoleniu jako prelegenci, oprócz ekspertów GIOŚ, biorą udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – podkreśla Anna Dębowiec, Dyrektor Departamentu Inspekcji GIOŚ. Dodaje, że ważnym elementem każdego szkolenia jest część warsztatowa, podczas której inspektorzy mają okazję sprawdzić się w zadaniach z zakresu codziennej pracy kontrolnej.
Szkolenia będą realizowane na przełomie listopada i grudnia b.r.
Więcej informacji o ochronie wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Źródło: GIOŚ
Czytaj również
- Realizacja dopłat. Wypłaty potrwają jeszcze kilka miesięcy
- Szkody w gospodarstwach rolnych. Jak wnioskować o nowe wsparcie?
- Wsparcie dla pszczelarzy. Zakończono przyjmowanie wniosków
- Wsparcie na inwestycje w gospodarstwach. Dla obszarów B i C
- Wstępne podsumowanie trzech naborów. Ile wniosków wpłynęło?
Dodaj komentarz
Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny
System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku #w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze
Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka #- tradycyjne święto górnicze. Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
JKCh, w dniu 26-11-2023 22:17:21 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 27-11-2023 10:31:59 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!