Dofinansowanie do zbóż i roślin oleistych. Ruszyły wypłaty
fot. ARiMR
Kto do 15 lipca sprzedał kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub #rzepik, mógł złożyć wniosek o pomoc do 31 lipca 2023 r. Rozpoczęły się wypłaty – do tej pory na konta ponad 60 tys. rolników wpłynęło 626 mln zł.
O przyznanie dofinansowania mogli się ubiegać rolnicy, którzy: ponieśli straty gospodarcze spowodowane przez zwiększony przywóz zbóż i nasion oleistych z Ukrainy; w 2022 roku złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, w którym deklarowali uprawę kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku (wniosek mógł zostać złożony przez małżonka rolnika, który prowadzi lub prowadził działalność rolniczą wspólnie z rolnikiem); posiadają numer identyfikacyjny i wyrazili zgodę na wymianę korespondencji za pomocą PUE ARiMR.
Wsparciem zostały objęte również spółdzielnie produkcji rolnej albo spółdzielnie rolników. A w przypadku śmierci rolnika, która nastąpiła w okresie od złożenia wniosku o pomoc do dnia wydania decyzji, pomoc mogła zostać przyznana także na wniosek jego małżonka. Dofinansowanie nie przysługiwało natomiast rolnikowi, który stał na czele podmiotu skupującego zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną przez ten podmiot produkcją zwierzęcą w odniesieniu do sprzedaży danego rodzaju zbóż, rzepaku lub rzepiku, które zostały zakupione przez ten podmiot.
Maksymalna powierzchnia, do której można było uzyskać wsparcie, wynosiła 300 ha. Aby otrzymać pomoc, trzeba było sprzedać kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych. Nabywcą mógł być także podmiot skupujący zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Jeśli o wsparcie ubiegała się spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników, maksymalna powierzchnia objęta dofinansowaniem nie mogła przekroczyć iloczynu liczby członków oraz 300 ha. Warunkiem zastosowania zwiększonego limitu powierzchni w takim przypadku było poddanie się spółdzielni badaniu lustracyjnemu w ciągu trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie tej pomocy.
W przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku sprzedaż ziarna musiała nastąpić między 1 grudnia 2022 r. a 15 lipca 2023 r., natomiast jeśli chodzi o kukurydzę nie wcześniej niż 15 kwietnia i nie później niż 15 lipca 2023 r. Transakcję należało udokumentować fakturami VAT, ich duplikatami lub fakturami VAT RR.
Źródło: ARiMR
Czytaj również
- Pomoc w ramach bonu frekwencyjnego dla KGW. Wypłaty na finiszu
- Dopłaty do składek ubezpieczenia. Katalog upraw zostanie rozszerzony
- Rozmowy o rozwoju rynku wieprzowiny. Powołano specjalną radę
- Pierwsze dni wypłat. Wsparcie klęskowe trafia na konta rolników
- Przerwa w działaniu aplikacji. Urządzenia będą niedostępne
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 29-09-2023 07:44:06 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!