Konkurs wiedzy o stanie wojennym. Sukces uczniów Krzywoustego
fot. powierzone
Dawid Czekalski z klasy III humanistycznej i Mikołaj Wiliński #z klasy III matematyczno-informatycznej reprezentowali Krzywoustego w 5. edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Stanie Wojennym w Potulicach.
Tradycyjnie 13 grudnia odbywają się obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 roku, a celem konkursu jest właśnie popularyzowanie wiedzy o tych dramatycznych wydarzeniach z historii najnowszej Polski. Mikołaj Wiliński zdobył zaszczytne II miejsce indywidualnie, a w klasyfikacji drużynowej I LO zajęło również drugą pozycję. Warto nadmienić, że w dwóch poprzednich edycjach Krzywousty zwyciężał w tej rywalizacji dzięki wiedzy Dawida Czekalskiego.
Uczestnicy konkursu mieli okazję wysłuchać wspomnień osób represjonowanych w czasie stanu wojennego i uczestniczyć w uroczystości złożenia kwiatów pod bramą Zakładu Karnego w Potulicach.
Materiał: Ilona Świder / I LO w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Panorama Racławicka ostatnim punktem wycieczki. Uczniowie we Wrocławiu
- Pobyt uczniów we Wrocławiu. Drugi dzień zwiedzania
- Nie żyje Bolesław Kalisz. Przez wiele lat działał w lokalnym samorządzie
- W szkole zapanował wyjątkowy nastrój. Przedstawienie w Dwójce
- "Boże Narodzenie na Krajnie i Pałukach". Zawieszki na choinkę
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)