Wojewódzki finał olimpiady rolniczej. Drugie miejsce dla Michała Należytego
fot. Marzena Zwiewka
Za nami wojewódzki finał XXXIV Olimpiady Wiedzy Rolniczej#, który odbył się 25 października br. w centrum konferencyjnym Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
W finale wzięło udział ponad 80 osób. Olimpiada co roku jest przeznaczona dla młodych rolników (do 40. roku życia), którzy prowadzą gospodarstwa rolne samodzielnie lub wspólnie z rodzicami (w tym również pełnoletnich uczniów szkół i studentów uczelni rolniczych) z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, doradców rolniczych, mieszkańców obszarów wiejskich, uczniów szkół branżowych.
Celem olimpiady jest zachęcenie rolników do sprawdzenia i zweryfikowania swojej wiedzy. Przygotowywanie się do zmagań daje możliwości jej poszerzania czy dalszego doskonalenia zawodowego, a także wymiany doświadczeń.
Podczas finału w Minikowie wykład nt. „Innowacyjnych elementów agrotechniki wobec aktualnych oczekiwań środowiskowych – woda, próchnica, bioróżnorodność” wygłosił profesor dr. hab. inż. Dariusz Jaskulski z Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
W finale wojewódzkim sprawdzili się laureaci I i II miejsca eliminacji powiatowych, które odbyły się 18 października br. w 19 powiatach województwa kujawsko-pomorskiego. W eliminacjach tych 312 zgłoszonych uczestników rozwiązało test składający się z 35 pytań. Łącznie w eliminacjach wzięło udział 521 osób.
Wiedzę laureatów podczas finału wojewódzkiego sprawdzała powołana do tego komisja konkursowa, w której skład weszli: Stanisław Piątkowski, dyrektor Oddziału w Zarzeczewie, Adam Piszczek – główny specjalista ds. roślin oleistych, techniki rolniczej i bhp, Łukasz Piotrowski – główny specjalista ds. ekonomiki. Laureaci powiatowi (38 osób) na początku musieli zmierzyć się z testem, po którym komisja wyłoniła 5 najlepszych, którzy przeszli do ostatecznej rozgrywki. Każdy z 5 finalistów wylosował zestaw 7 pytań, musiał odpowiedzieć na pytania, w tym praktyczne, np. rozpoznać materiały paszowe, a także nazwać widoczną na zdjęciu roślinę inwazyjną oraz rozwiązać zadanie ekonomiczne.
Po zaciętej walce i podliczeniu punktów komisja konkursowa ogłosiła wyniki:
I miejsce – Jakub Mielcarek – powiat radziejowski
II miejsce – Michał Należyty – powiat nakielski
III miejsce – Piotr Górzyński – powiat rypiński
IV miejsce – Maciej Frąckiewicz – powiat chełmiński
V miejsce – Jakub Piotrowski – powiat świecki
Materiał: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Galeria
Czytaj również
- Usuwanie folii rolniczych. Czy program będzie kontynuowany?
- Tegoroczne wsparcie klęskowe. Większość środków już wypłacona
- Wsparcie konkurencyjności gospodarstw. Wkrótce koniec naboru
- Wznowienie pomocy de minimis w sektorze rolnym. Podwyższono limity
- Pomoc w ramach bonu frekwencyjnego dla KGW. Wypłaty na finiszu
Dodaj komentarz
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!