Owoce duszpasterskiej posługi. Nowi członkowie przyjęci do wspólnoty
fot. Marcin Jarzembowski
Postawa własnego świadectwa#, jak i osobista rozmowa, która będzie jednocześnie zaproszeniem do bycia aktywnym w Kościele – to według prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Słupach Marleny Posadzy – częściowa recepta na pozyskanie nowych członków.
Na podstawie uchwały do Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej ze wspomnianej wspólnoty św. Wita zostało przyjętych aż jedenaście osób. – To także owoce duszpasterskiej posługi naszego proboszcza – ks. kanonika Leszka Krolla – który mówi o naszej wspólnocie w czasie kolędy – powiedziała Marlena Posadzy.
W bydgoskiej parafii NMP z Góry Karmel, na spotkaniu zarządu z prezesami oddziałów, poruszone zostały sprawy związane z przedsięwzięciami, jakie zostaną podjęte na terenie diecezji w 2025 roku. – Część z nich chcemy zorganizować z „Civitas Christiana” I Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży – podkreśliła prezes DIAK, Beata Marks.
Na spotkaniu obecni byli także – asystent diecezjalny i proboszcz parafii NMP Panny z Góry Karmel, ks. Krzysztof Panasiuk oraz ordynariusz diecezji bydgoskiej, bp Krzysztof Włodarczyk, który udzielił zebranym błogosławieństwa, jak i zachęcił do szerszej współpracy z innymi wspólnotami, co przełoży się również na większe dotarcie do nowych osób.
W diecezji bydgoskiej Akcja Katolicka posiada kilkanaście oddziałów. Sama historia organizacji w Polsce sięga 1930 roku, kiedy to kard. August Hlond erygował w Poznaniu Naczelny Instytut Akcji Katolickiej. Od tego momentu Akcja Katolicka w Polsce rozwijała się bardzo szybko, gromadząc w swych szeregach we wrześniu 1939 roku ponad 700 tysięcy członków. Prężną działalność organizacji na ponad pół wieku przerwały druga wojna światowa, a po niej system totalitarny.
Akcję Katolicką w archidiecezji gnieźnieńskiej erygował w 1997 roku abp Henryk Muszyński, a po powstaniu diecezji bydgoskiej uczynił to 1 grudnia 2004 roku bp Jan Tyrawa.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Tytuł Wzorowego Kadeta. Ratownik z JRS Kowalewko wyróżniony
- "Prymus Pomorza i Kujaw II". Lista stypendystów z naszego powiatu
- Zimowe wakacje. Uczniowie z naszego powiatu rozpoczną ferie już za tydzień
- Zmienił "partyjne barwy". Dołączył do klubu radnych KO
- Podpisano umowę na przebudowę. Jedna z najdroższych inwestycji (sonda)
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych? Propozycja zmiany przepisów
Polacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych# ze względu na posiadanie przez nich broni palnej. Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.), jak i psychologicznych (88 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
(czytaj więcej)