Dziś mamy 6 grudnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

26 listopada 2024

Kierowcy nie przestrzegają przepisów. „Ciężarówki nielegalnie skracają sobie drogę”

Wyprowadzenie ruchu pojazdów ciężarowych #z centrum Nakła to cel, który włodarzom nakielskiej gminy w dużym stopniu udało się zrealizować. Stało się tak m.in. dzięki zmianom w organizacji ruchu drogowego w centrum miasta oraz wprowadzeniu oznakowania zakazującego wjazdu pojazdom ciężarowym w te rejony. Jak się jednak okazuje, całkowicie problemu rozwiązać się nie dało, o czym przekonuje nas jeden z mieszkańców ul. Dąbrowskiego w Nakle

– Mieszkam na ul. Dąbrowskiego praktycznie od urodzenia. Doskonale pamiętam czasy, kiedy przez centrum miasta bezkarnie przejeżdżały pojazdy ciężarowe i jak bardzo było to uciążliwe. Porównując tamte czasy do obecnych, muszę przyznać, że teraz jest o niebo lepiej. Wprowadzenie zakazu wjazdu ciężarówek do centrum oraz zmiany w organizacji ruchu wyraźnie zniechęciły niektórych kierowców do podróży przez miasto, ale nie wszystkich. Nadal z okna widzę, jak przez ul. Dąbrowskiego kursują ciężarówki z różnymi, nie tylko nakielskimi, rejestracjami. Zastanawiam się, czy w ogóle spotyka ich za to odpowiednia kara. Skoro ustalone zostały jakieś przepisy, powinny być przestrzegane, a tych, którzy je łamią, należy karać. Zdaję sobie sprawę, że zawsze znajdzie się ktoś, kto złamie przepisy, ale w okresie letnim wielokrotnie widziałem sytuacje, gdy ciężarówki nielegalnie skracają sobie drogę i zamiast jechać obwodnicą nakielską, kierują się na Rynek, przez Dąbrowskiego, a następnie na ul. Staszica. Tak być nie powinno. Jestem ciekawy czy nasi rządzący w ogóle monitorują ten aspekt. Zastanawia mnie, ilu takich łamiących prawo kierowców pcha się na siłę przez centrum, aby zaoszczędzić kilka kilometrów trasy – powiedział nam pan Andrzej.

Obowiązujące zmiany i oznakowanie
Pod koniec roku 2020 zamontowano kamery na nakielskim Rynku w celu rejestracji nieprzestrzegania przez kierowców pojazdów ciężarowych obowiązującego oznakowania. Działanie to ma na celu ochronę dróg i budynków przed uszkodzeniami spowodowanymi przez zbyt ciężkie pojazdy oraz eliminację zagrożenia dla pieszych, wynikającego z dużego ruchu ciężarówek przejeżdżających ulicami Rynek, Bydgoska i Dąbrowskiego.
Z uwagi na fakt, że straże miejskie nie posiadają uprawnień do podejmowania czynności wyjaśniających w związku z wykroczeniami dotyczącymi nieprzestrzegania znaku drogowego B-18, nakielscy strażnicy miejscy przekazują nagrania do Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią w celu ukarania sprawców zarejestrowanych wykroczeń drogowych. Aby uzyskać statystyczne informacje na temat tych wykroczeń, skontaktowaliśmy się z komendantem Straży Miejskiej w Nakle, Romanem Frąckowiakiem. Jak przekazał nam komendant, od początku bieżącego roku do 30 września Straż Miejska przesłała nakielskiej policji łącznie 83 nagrania z pojazdami, których kierowcy nie zastosowali się do znaku B-18, naruszając zakaz przejazdu ulicami Poznańska, Rynek oraz Dąbrowskiego.

Wynika z tego, że średnio w skali miesiąca strażnicy miejscy przekazują do policji około 9 zgłoszeń. Czy to dużo? Wydaje się że niewiele, a mieszkańcy mogą odczuwać, że pojazdów ciężarowych przejeżdżających przez centrum Nakła jest zdecydowanie więcej, niż wynika z danych Straży Miejskiej — i mają absolutnie rację.

– Niektóre samochody ciężarowe posiadają wydane przez gminę zezwolenia na przejazd przez centrum miasta, co sprawia, że mieszkańcy mogą obserwować pojazdy ciężarowe wjeżdżające na Rynek i poruszające się ul. Dąbrowskiego. Takie działania są zgodne z przepisami tylko dla tych, którzy mają odpowiednie zezwolenie. Aby je uzyskać, przedsiębiorca musi udowodnić, że ma "cel", który można osiągnąć m.in. dzięki zapewnieniu transportu przez centrum miasta. Z kolei w przypadku "zagubionego" samochodu ciężarowego, który wjedzie do centrum Nakła albo gdy kierowca z premedytacją ignoruje odpowiednie oznakowanie, zostaje on wychwycony przez straż miejską za pośrednictwem miejskiego monitoringu. Następnie straż miejska przesyła materiał dowodowy policji, która wszczyna osobne postępowanie w każdej sprawie. Zakaz wjazdu do centrum miasta dla pojazdów ciężarowych obejmuje zarówno wjazdy od strony ul. Poznańskiej, jak i od ul. Gimnazjalnej oraz ul. Bydgoskiej – powiedział nam zastępca burmistrza Nakła, Piotr Kalamon.

Od straży miejskiej do policji...
Z uwagi na fakt, że w centrum Nakła funkcjonuje monitoring, kierowcy pojazdów ciężarowych powinni wystrzegać się nielegalnej jazdy na skróty. Jak jednak pokazuje informacja od komendanta nakielskiej straży miejskiej, nadal zdarzają się osoby, które ignorują drogowe oznakowanie.

Jak już wspomnieliśmy, nagrania z miejskiego monitoringu są przekazywane przez straż miejską do nakielskiej policji, która na ich podstawie wszczyna odpowiednie postępowania. Co jednak grozi za nieprzestrzeganie znaku B-18? Kierowca może w takim przypadku otrzymać mandat w wysokości 500 zł oraz 2 punkty karne. Jak poinformował nas Oficer Prasowy KPP w Nakle, st. sierż. Kamil Smoliński, policjanci z nakielskiej komendy powiatowej od 1 stycznia do 17 października 2024 roku otrzymali od Straży Miejskiej łącznie 80 nagrań, na których zarejestrowano kierowców pojazdów ciężarowych, którzy nie zastosowali się do znaku B-18 na nakielskim Rynku. – Za popełnione wykroczenia nałożono 38 mandatów, zastosowano 10 pouczeń oraz skierowano 10 wniosków o ukaranie do Sądu. W toku są 22 postępowania – podkreślił st. sierż. Kamil Smoliński.

Źródło: 

Oceń artykuł: 9 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (29) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (13)

    gównoprawda, w dniu 26-11-2024 11:56:44 napisał:

    "Skoro ustalone zostały jakieś przepisy, powinny być przestrzegane" tak samo jest z kłusownictwem w tej gminie i powiecie. Podobno na śluzę nr9 można jechać jak do rybnego, siaty codziennie w wodzie, są służby i co? i gówno

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -12 (20)

    Mieszkaniec, w dniu 26-11-2024 11:57:02 napisał:

    Ale też mi problem,no nie wieże nie ma już inny problemów. A jest wiele innych problemów uwierzcie mi. Niby głos mieszkańca a to głos dziennikarzyny tego portalu. I się zacznie obrażanie jeden drugiego aby pieniążki łowić z komentarzy. Cha cha.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 20 (26)

    M., w dniu 26-11-2024 11:57:52 napisał:

    Ta cała zmiana ruchu to chyba jedna wielka pomyłka.Ktos najwyraźniej z władz postanowił zrobić coś dla siebie zapominając o ludziach.Po co te parkingi skoro są płatne?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 7 (13)

    Jaskier, w dniu 26-11-2024 12:00:50 napisał:

    Jadą ciężarówki i łamią przepisy, jeden kierowca kudłaty, inny zaś łysy. I tak sobie lecą przez Rynek i inne ulice, a zwykły szary człowiek popada w nerwice. Bo po co ktoś zasady ustalił odgórnie? Po to, by łamali je jacyś durnie? Nakło może i brzydkie, ale za to ubogie - mandaty za wjazd do miasta powinny być srogie! Z poszanowaniem bard Jaskier.

    odpowiedz

    • 7 (15)

    Nakielanin, w dniu 26-11-2024 12:24:06 napisał:

    Można odnieść wrażenie, że w Nakle nie ma żadnych służb porządkowych. Parkują jak chcą w centrum, w miejscu wydzielonym z tego. Tiry, zwłaszcza te z cukrowni lub do, jeżdżą tam gdzie nie wolno i też nikt nie reaguje. Wypadki na obwodnicy non stop a władze nic. Za to rowerzystów ukarano zakazując im jeżdżenia po centrum ulicą i muszą jeździć po chodnikach między przechodniami. Takich to mamy genialnych włodarzy.

    odpowiedz

    • 1 (9)

    zmit, w dniu 26-11-2024 12:30:03 napisał:

    ruch w nakle zostal doszczetnie rozj...a teraz sobie wymyslacie ze to ciezarowki...co z tego ze na obcych tablicach? ma tutaj rozladunek załadunek to niech jedzie...w sklepach towar chcecie a ciezarowki wam sie nie podobaja..zapewne jeszcze najbardziej przeszkadza to osobom bezrobotnym..

    odpowiedz

    • 5 (11)

    Mieszkaniec osiedla przy mroteckiej, w dniu 26-11-2024 12:38:26 napisał:

    Na Mroteckiej więcej cieżarówek niż jak nie było obwodnicy.Czemu ruch do cukrowni tędy jest puszczony. Kilometr wiecej to taki problem.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • -1 (13)

    Cc, w dniu 26-11-2024 13:26:50 napisał:

    Jako pojazd docelowy ma prawo jechać. Ćwoki . .

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (6)

    Mareczek, w dniu 26-11-2024 13:43:49 napisał:

    Najbardziej porąbani są kierowcy śmieciarek co przejeżdżają przez progi bez zwalniania! To ich powinno się zwolnić! W tych wodociągach tak dużo biurowych i nikt się nawet nie zainteresuje

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (5)

    Zygmunt, w dniu 26-11-2024 14:13:26 napisał:

    zdejmijcie lepiej tego smiecia co do butiku na bydgoskiej jezdzi wzdluz chodnika busem...

    odpowiedz

    • 0 (6)

    SARDYNKA , w dniu 26-11-2024 14:33:00 napisał:

    Z tego co da się zauważyć rej Scani dopuszalna masę całkowita właśnie wynosi 7t,więc bez problemu ma prawo się poruszać po ul Dabrowskiego jak i w większości ulic w naszym mieście. Proszę rozeznać się w przepisach a potem składać durne donosy.

    odpowiedz

    • 3 (3)

    hehe, w dniu 26-11-2024 15:23:30 napisał:

    SARDYNKA jak byłbyś odrobinę spostrzegawczy to zauważyłbyś, że to zdjęcie zrobione jest jeszcze przed zmianą organizacji ruchu w Nakle :-)

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Ul bydgoska., w dniu 26-11-2024 15:31:30 napisał:

    Dość że stare zdjęcie to jeszcze paru trolli się ekscytuje,no i się zacznie nawalanka. Kto ma rację ,kto jest pisior,kto jest popapraniec. A starczy głupi artykuł wymyślony przez ten portal . I po co to komu chyba że komentarze przynoszą kasę . Ludzie ten temat to co parę miesięcy jest wywoływany. Mieszkam na Bydgoskiej i to się zdarza 2 razy na miesiąc . Kiedyś to było że spać nie szło. Teraz to jest luksusowo.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Mieszkaniec.., w dniu 26-11-2024 15:44:46 napisał:

    @Mieszkaniec znowu się podniecasz

    odpowiedz

    • 0 (6)

    Mieszkaniec, w dniu 26-11-2024 16:10:27 napisał:

    Straż miejska halo. Jesteście tam? Skoro posiadacie taki super system monitoringu miejskiego to dlaczego nie reagujecie na takie wykroczenia? Szczyczycie się artykułami, że dzięki monitoringowi ukraralście osoby spożywające alkohol w parku.

    odpowiedz

    • -3 (3)

    Niki, w dniu 26-11-2024 16:13:40 napisał:

    Myślę, że to kiedyś się zmieni i ciężarówki nie będą wjeżdżały do centrum miasta a tym czasem pozdrawiam nakielskich stróżów prawa a zwłaszcza śliczne dziewczyny tam pracujące.

    odpowiedz

    • 5 (5)

    Ten z pod cortesa, w dniu 26-11-2024 16:59:32 napisał:

    A wystarczyło zjazd do cukrowni zrobić dwukierunkowy i po problemie. Sami eksperci rządzą tym wyludniajsącym się miastem. Tu powietrze źle oddziałuje na ludzi. Ludzie są dla siebie wrednie, zawistni. W Nakle zawsze kolor czerwony dominował. Narkotykowy biznes kwitnie, sklepy z alkoholem, co sto metrów. Viva La Nakło.

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Bydgoska, w dniu 26-11-2024 19:29:04 napisał:

    Dziwi mnie jedno że ludzi których to nie dotyczy , mądrości swoję wylewają na tym portalu. Na ul Bydgoskiej i Dąbrowskiego nareszcie jest spokój. I przestańcie demonizować dziennikarzyny bo problemu nie ma. A wy jak zawsze stwarzacie sztuczny problem.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -3 (5)

    Kiła się szerzy, w dniu 26-11-2024 20:19:51 napisał:

    Oj i te biedne żony kierowców ciężarówek żeby wiedziały ilu z nich korzysta na trasach z tych brudnych dziewczynek myjących się w butelce wody robiąc podchlapke pizdziochy

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Tir, w dniu 26-11-2024 20:41:09 napisał:

    To nie biedne żony bo po prostu nie ma to miejsca chyba że ty tak robisz. To inna sprawa. Jeżdżę już 25 lat i nie miało to co odpisujesz miejsca. Kłamstwo ma krótkie nogi.

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Mieszkanka, w dniu 26-11-2024 21:50:31 napisał:

    Człowieku szkoda że nie przeszkadzają Ci ćpuny biegające po mieście niszczące śmietniki samochody z tym idź do gazety trochę za mało siedzisz w tym oknie w tym bloku.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Konstrukcje stalowe
Rejestracja BDO
500PLN
0

Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny

System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku #w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.

(czytaj więcej)
0

To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu

Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.

(czytaj więcej)
0

Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania

Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka #- tradycyjne święto górnicze. Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)