Krajowy plan przeciwdziałania pedofilii. Program przyjęty
fot. pixabay.com
Z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości powstał #Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich. Program, przygotowany pod nadzorem wiceministra Marcina Romanowskiego, został 17 października br. przyjęty przez Radę Ministrów.
- Zatwierdzona przez Radę Ministrów w formie ustawy strategia określa działania na lata 2023-2026 . Gwarantuje najwyższe standardy ochrony dzieci przed przestępstwami. Jesteśmy z tego niezmiernie dumni – powiedział na konferencji prasowej wiceminister Marcin Romanowski.
Plan jest integralną częścią „ustawy Kamilka”, która została złożona w Sejmie na fali oburzenia po śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Nowe przepisy, przyjęte w lipcu br. przepisy zakładają m.in. stworzenie ogólnopolskiej strategii walki z przestępczością seksualną wobec dzieci. Przyjęty przez rząd plan zapewnia kompleksowe, interdyscyplinarne wzmocnienie systemu ochrony przed przestępstwami seksualnymi. To m.in.:
- skoordynowana analiza zagrożeń przestępczością seksualną;
- program edukacyjny dla różnych grup społecznych (np. młodzieży, rodziców, nauczycieli);
- szkolenia z zakresu rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci, udzielania im pomocy i wsparcia;
- wzmocnienie kompetencji oraz specjalizacja funkcjonariuszy organów ścigania, sędziów i prokuratorów;
- utworzenie bazy danych, która ułatwi wykrywanie zakazanych treści, np. w Internecie;
- kompleksowe wsparcie dla ofiar przestępstw seksualnych oraz ich rodzin;
- wzmocnienie działań terapeutycznych i profilaktycznych;
- działania mające na celu ujawnianie przestępstw seksualnych wobec dzieci
- poszanowanie prywatności i godności osób pokrzywdzonych
– zapewnienie etycznego przekazu medialnego.
To ważny krok w kierunku ochrony dzieci przed przestępstwami seksualnymi i zapewnienia im bezpieczeństwa. Powołany w Ministerstwie Sprawiedliwości zespół pod przewodnictwem wiceministra Marcina Romanowskiego prace nad strategią zaczął już w 2021 roku. Obok przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, znaleźli się w nim eksperci z Biura Rzecznika Praw Dziecka, Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania Wykorzystaniu Seksualnemu Małoletnich, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Straży Granicznej, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Wsparcia w działaniach na rzecz dzieci udziela Ministerstwu Sprawiedliwości również UNICEF.
Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości
Źródło:
Czytaj również
- Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
- Najzdrowszy barszcz na zakwasie. Buraki skarbnicą witamin
- Ustawa o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach. Nowe rozwiązania
- Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
- Bezpieczna żywność na święta. Pamiętaj o kilku zasadach
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
Jestem matką i córką , w dniu 23-10-2023 10:49:13 napisał:
odpowiedz
Martynka stara panna 32, w dniu 23-10-2023 10:56:30 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 23-10-2023 11:42:17 napisał:
odpowiedz
starszy wikary , w dniu 23-10-2023 15:47:38 napisał:
odpowiedz
marta, w dniu 23-10-2023 18:20:13 napisał:
odpowiedz
Ty, w dniu 24-10-2023 08:45:46 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!