Dziś mamy 21 listopada 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

31 października 2024

Kwiaty najczęściej wybierane do dekoracji grobów. Co symbolizują?

fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej

fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej

Dzień Zaduszek jest w polskiej tradycji obchodzony szczególnie #uroczyście. Udajemy się tłumnie na cmentarze by poprzez modlitwę i zapalenie zniczy dać świadectwo naszej pamięci o tych którzy odeszli. Zanosimy naszym bliskim również kwiaty. Zwyczaj ten rozpowszechnił się naszym kraju stosunkowo późno, bo dopiero około połowy XIX w.

 

Oczywiście roślinność była istotnym elementem przestrzeni grzebalnej od momentu, kiedy rozpowszechniły się cmentarze pozamiejskie, czyli na przełomie XVIII i XIX w. Sadzono między mogiłami drzewa, krzewy, paprocie nie tylko po to by upiększyć otoczenie. Rośliny swą mocą odradzania się wraz z każdą wiosną symbolizowały nadzieję na zmartwychwstanie. Nadto zachowały się jeszcze rudymenty słowiańskiej wiary w możliwość wcielania się dusz ludzkich w drzewa, a tym samym w ich szczególną magiczna siłę. Na ich gałązkach matki zatroskane o zdrowie dzieci wieszały wstążki i gałganki aby umarli zabrali chorobę do swego świata.

Wróćmy jednak do kwiatów. Moda na kupne wiązanki i wieńce przyszła do nas z Paryża. Stolica nad Sekwaną wyznaczała w XIX w. trendy nie tylko w modzie czy sztuce ale i w obyczajach, choć starsze pokolenia często utyskiwały na takie obce wtręty. Podobnie było z wieńcami, które początkowo traktowano jako wyraz „kupionego żalu”.

Co ciekawe przywiązywano sporą wagę do doboru gatunków kwiatów jakie miały się w owym wieńcu znaleźć, gdyż rośliny mają swoje symboliczne znaczenia i można nimi nie raz wyrazić więcej niż słowami, poniżej  kilka przykładów znaczeń gatunków najczęściej wybieranych do dekoracji grobów.

- Bluszcz:  oznacza wieczną miłość, wierność małżeńską

- Goździk: (czerwony) symbolizuje pasję Chrystusa oraz prawdziwą i czystą miłość.

- Irys: cierpienie, smutek, przebaczenie grzechów.

- Lilia: biała to symbol zmartwychwstania i odniesienie do dusz zbawionych, kwiat ten odnoszono zarówno do Marii jak i Chrystusa, oznaczał czystość i dziewiczość, prostotę i świętość.

- Mak: kwiat pierwotnie przeznaczony słowiańskiej bogini śmierci Nyji, symbol snu wiecznego i przelanej krwi.

- Piwonia: Casta herba – czyste ziele,  symbol wstydu i niewinności

- Róża: kwiat dumy i miłości, symbol odradzania się po śmierci, wiązana z Najświętszą Marią Panną. Kolce na łodygach odstraszały złe moce, zapobiegały także przed zagrożeniem czyhającym na cmentarzach na żywych, czyli przed wstawaniem z grobów zmarłych pod postacią upiorów czy strzyg.

- No dobrze a co z władczynią listopadowych bukietów czyli chryzantemą? Dziś te przepiękne rośliny kojarzą nam się praktycznie wyłącznie z zaduszkami i dekorowaniem grobów, do tego stopnia, że osoba obdarowana nimi na inną okazję czuje się nieco niepewnie. Niesłusznie, bowiem w Chinach z których owe złociste skarby jesieni pochodzą symbolizują szlachetność, szczęście … i długie życie. Czyż to nie piękny paradoks?

tekst: Anna Sergott

Materiał: Tomasz Pasieka / Muzeum Ziemi Krajeńskiej

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.

(czytaj więcej)
0

Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej

Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.

(czytaj więcej)
0

Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta

Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.

(czytaj więcej)
0

Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów

W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.

(czytaj więcej)