Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
Aktualnie comiesięczne świadczenie honorowe dla stulatków przyznawane jest przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na mocy decyzji podjętej przez Prezesa Rady Ministrów w 1972 r. – i traktowane jako „świadczenia w drodze wyjątku”.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nowe przepisy, które po przejściu całej ścieżki legislacyjnej – już jako ustawa – wejdą w życie 1 stycznia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie ustawę o świadczeniu honorowym dla stulatków.
Dlaczego to tak ważne?
Ustawa zastąpi obecny, pozaustawowy i prowizoryczny mechanizm przyznawania świadczenia, który działa od ponad 50 lat. Nowe przepisy nie tylko regulują sam mechanizm, ale pozwalają także na waloryzację świadczenia.
To ważne, bo zmiany demograficzne sprawiają, że liczba stulatków będzie rosła. Ustawa jest gwarantem świadczenia dla tej coraz liczniejszej grupy.
Dla kogo świadczenie honorowe?
Ustawa przewiduje, że świadczenie będzie wypłacane z urzędu każdej osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która ukończyła 100 lat. Dzisiaj w Polsce żyje ponad 6 tys. osób w wieku 100 lat lub więcej.
Co ważne, prawo do świadczenia przysługiwać będzie osobom mającym obywatelstwo polskie.
Osobom, które nie mają prawa do emerytury lub renty wypłacanych przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
Ile wyniesie świadczenie honorowe?
Świadczenie honorowe wyniesie 6246,13 zł brutto miesięcznie i będzie corocznie waloryzowane, po raz pierwszy już od 1 marca 2025 r. Waloryzacja ma się odbywać w marcu na takich samych zasadach, jak waloryzacja emerytur i rent.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czytaj również
- Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie
- Europejski Dzień Radonu. Gaz niebezpieczny dla naszych płuc
- Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
- Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
- Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS
Dodaj komentarz
Sprawdź poziom cukru we krwi. Nie lekceważ pierwszych objawów
Cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków. Rozwija się powoli#, więc wiele osób chorujących na cukrzycę pozostaje niezdiagnozowana.
(czytaj więcej)Szkolenie terytorialsów. Zadania wymagały ogromnego skupienia
Ucieczka z płonącego pojazdu, pokonanie płonącego toru, a także przejście terenu# skażonego to tylko niektóre zadania jakie w ostatnich dniach czekały na żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W przygotowanych zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów. Szkolenia realizowane były na bazie obiektów w Toruniu, Brodnicy oraz Drawsku Pomorskim.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)Międzynarodowy Dzień Seniora. Inspiracja dla młodszych pokoleń
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seniora! #To doskonała okazja, by podziękować wszystkim seniorom za ich życiową mądrość, doświadczenie i ciepło, którym obdarzają nas każdego dnia.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!