Licealiści w Chorwacji. Wspólne zwiedzanie nadmorskich miast
fot. powierzone
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego# im. Bolesława Krzywoustego w Nakle n.Not. odbyli podróż po Chorwacji.
Chorwacja to średniowieczne miasteczka pełne zabytków, malownicze, długie wybrzeża pokryte urzekającą roślinnością, słoneczne plaże, błękit morza, krystalicznie czysta woda, rozległy pejzaż górski.
Kraj słynie z kamiennych plaż z blisko 2500 mil linii brzegowej między wyspami a lądem stałym. Licealiści odwiedzili główne miasta nadmorskie Chorwacji, w tym Trogir, Split i Dubrownik.
Zatrzymali się w uroczym Pagu, leżącym u wybrzeży północnej Dalmacji, słynącym z produkcji soli morskiej, serów oraz tradycji rękodzielniczej - splotu koronki.
Chorwacja zachwyca zielenią, spektakularnymi wodospadami i parkiem przyrody. Młodzież Światowy Dzień Turystyki (27 września) spędzili w Parku Narodowym Plitwickie Jeziora.
Po wędrówkach śladami starożytnej Dalmacji, podróżnicy oniemieli z zachwytu pośród lazurowych jezior i kaskadowych wodospadów, wtopionych w leśny krajobraz. Uczniowie odbyli blisko pięciogodzinny spacer, przedarli się na drugi brzeg statkiem, by następnie udać się na kolację i nocny wypoczynek do hotelu. Każdy dzień podczas chorwackiej przygody był pogodny - ciepły i słoneczny. Dopiero po ostatniej nocy, spędzonej w miejscowości Stubickie Toplice, w strugach deszczu, podróżnicy wyruszyli w drogę do domu.
Wycieczkę zorganizowała pani Violetta Hejza wraz z Biurem Podróży Mag TRAVel z Nakła. Uczniami opiekowali się panie Lidia Mathews i Justyna Misterkiewicz oraz pan Maciej Janka. Pobyt usprawniła oraz umilała przewodniczka turystyczna - pani Maria Dolatowska.
Materiał: Justyna Misterkiewicz / I LO w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik i zadbać o przyszłość planety?
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych #problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)