Dziś mamy 30 września 2023, sobota, imieniny obchodzą:

03 czerwca 2023

Nadchodzi nieuniknione! Szaber Plac powoli kończy swoją działalność

fot. MM

fot. MM

Nakielski „Szaber Plac” istniejący już od kilkudziesięciu lat na Placu Zamkowym najprawdopodobniej #w przyszłym miesiącu przestanie istnieć. Handlarze przeniosą swoją działalność na ul. Krzywoustego, gdzie powstaje Śródmiejskie Centrum Handlowe. Z jakim nastawieniem do takiego obrotu sprawy podchodzą osoby prowadzące działalność na dotychczasowym „Szaber Placu” i co stanie się z tym miejscem, gdy handlarze opuszczą je na dobre?

Z Placu Zamkowego na ul. Krzywoustego

W ciągu miesiąca oddane do użytku powinno zostać Śródmiejskie Centrum Targowe przy ul. Krzywoustego w Nakle. W ramach tej inwestycji zaplanowano budowę trzech kwartałów usługowo–handlowych połączonych z terenem rekreacyjno–wypoczynkowym dla mieszkańców. Nie zabraknie także 54 miejsc parkingowych. Jak podkreślają nakielscy włodarze, całość ma stanowić zintegrowaną i komplementarną względem siebie przestrzeń publiczną ogniskującą życie społeczne miasta. Wspomniany teren zostanie także wzbogacony o tereny zielone w postaci drzew i krzewów, a także o elementy małej architektury, tj. siedziska, ławki, bujaki, fontanny, kwietniki oraz skwery. Koszt inwestycji to 5 mln 381 tys. zł, z czego 4 mln 200 tys. zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Samo targowisko ma docelowo zastąpić znajdujący się na Placu Zamkowym tzw. Szaber Plac. O ile samo zagospodarowanie terenu przy ul. Krzywoustego jest w pełni zasadne, bo od lat znajdował się on w lekko mówiąc – fatalnym stanie – to jednak spora grupa mieszkańców oczekiwała w tym miejscu budowy pokaźnego rozmiaru parkingu, bez uwzględnienia targowiska.
Zamiast tego nakielscy włodarze zadecydowali jednak o utworzeniu targowiska w miejscu, gdzie przed laty rozkładały się wesołe miasteczka z karuzelami. Oczywiście na objętym obecnie budową terenie powstanie także ponad 50 miejsc parkingowych, ale nie jest to jednak tyle, ile oczekiwaliby chociażby mieszkańcy znajdujących się w sąsiedztwie bloków mieszkalnych, którzy jak wiadomo nie od dziś – nie są nastawieni entuzjastycznie do realizowanej przez gminę inwestycji. Mieszane odczucia co do „przeprowadzki” z Placu Zamkowego na ul. Krzywoustego mają także sami handlarze. Spora część z nich obawia się, że klienci przyzwyczajeni do robienia zakupów na obecnym „Szaber Placu”, nie będą chcieli udać się w nowe miejsce.

Przenosiny już w czerwcu?

Jak poinformował zastępca burmistrza Nakła Piotr Kalamon, najprawdopodobniej już w czerwcu działalność handlowa na Placu Zamkowym po kilkudziesięciu latach przestanie istnieć. – Właściciele pawilonów są zobowiązani do usunięcia własnych zabudów. Mają już także wypowiedziane umowy. Myślę, że wraz z końcem czerwca osoby handlujące dotychczas na Placu Zamkowym przejdą na nowe targowisko na ul. Krzywoustego, gdzie prowadzona jest obecnie bardzo duża inwestycja. Jeśli chodzi o Plac Zamkowy, to plan jest taki, by póki co pozostał on pusty. Oczywiście przed nami, jako gminą, wiele prac porządkowych, aby wizualnie „ogarnąć” to miejsce. W przyszłości chcemy to miejsce w odpowiedni sposób zagospodarować. Obecnie nie mamy zabezpieczonych pieniędzy na rewitalizację Placu Zamkowego, ale w przeszłości powstało kilka koncepcji. Planowane tam jest utworzenie miejsca wypoczynkowego, a kto wie – może i małej estrady. Na pewno pojawi się tam zieleń i ławki – powiedział nakielski włodarz. Mamy na to pewne pomysły, ale póki co nie ma sensu niczego obiecywać, bo jak już wspomniałem – jest to melodia przyszłości – powiedział nakielski włodarz.

Handlarze są pozytywnie nastawieni do zmiany

Aby zasięgnąć aktualnej opinii osób handlujących na „Szaber Placu”, udaliśmy się tam w sobotni poranek, by zapytać ich o zdanie na temat zaplanowanej przeprowadzki. Czy handlarze mają jakiekolwiek obawy z tym związane? – Generalnie to pozytywnie podchodzimy do zmiany miejsca. Z drugiej strony też prawda jest taka, że nie mamy innego wyjścia. Pewne obawy oczywiście się pojawiają, bo to nasze miejsce handlu funkcjonuje tutaj od kilkudziesięciu lat i ludzie są do tego miejsca przyzwyczajeni, a teraz przyjdzie im chodzić do innego miejsca. Mamy jednak nadzieję, że ludzie też przyjdą na ul. Krzywoustego, tak jak przychodzą tutaj. Wszystko tak naprawdę okaże się w praktyce, pierwsze tygodnie zweryfikują wszystko. Patrząc na nowe targowisko obiektywnie, to uważam, że znajduje się ono w lepszym miejscu, niż ten nasz szaber plac. Zmiany czasami są dobre i mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem. Dużo ludzi przychodzi i pyta się nas, co dalej, to my już informujemy, że w czerwcu się „przeprowadzamy”. W nowym miejscu będzie na pewno estetyczniej. Póki co nie wiadomo jednak, jak będzie to wyglądało pod kątem finansowym, czy przyjdzie nam płacić większą stawkę za możliwość handlowania w nowym miejscu. To dopiero się okaże – powiedziała nam jedna z osób handlujących na terenie Placu Zamkowego, której opinię powielali również inni pracujący tam handlarze.

Z pewnością nasza redakcja odwiedzi jeszcze handlarzy w pierwszych dniach funkcjonowania nowego targowiska na ul. Krzywoustego. Wówczas dowiemy się, czy tak istotna zmiana wpłynęła w jakikolwiek sposób na ich zyski – bo tak naprawdę to jest najważniejszą rzeczą w tej sprawie.

Co się stanie z „Szaber Placem”?

Zastępca burmistrza Nakła Piotr Kalamon poinformował, jakie plany wobec terenu po funkcjonującym jeszcze targowisku posiada gmina, jednakże mieszkańcy są ciekawi tego, co się stanie z tym miejscem w międzyczasie, tj. po opuszczeniu Placu Zamkowego przez handlarzy, a przed jego konkretnym zagospodarowaniem. – Chcemy uporządkować ten teren, usunąć znajdujące się tam płyty betonowe, po prostu trzeba tam posprzątać. Znajdująca się tam toaleta również zostanie zlikwidowana – podkreślił. Ze słów zastępcy można więc wywnioskować, że zbyt wiele na Placu Zamkowym się nie zadzieje, dlatego też uczestnicy ostatniego zebrania Samorządu Mieszkańców nr 4 zaczęli się zastanawiać, czy nie zrobi się tam tzw. dziki parking. Piotr Kalamon powątpiewał jednak w taki rozwój wydarzeń. – My tego terenu nie będziemy remontować, nie będzie tam żadnego nowego asfaltu, dlatego też nie sądzę, aby w miejscu pawilonów handlowych ktoś w ogóle zechciał parkować – przyznał nakielski włodarz.

Źródło:  

Oceń artykuł: 5 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (33) Zgłoś naruszenie zasad

  • 14 (32)

  szmalcownik z szaberka, w dniu 03-06-2023 11:41:52 napisał:

  No to się bardzo zdziwicie-zarówno handlujący,jak i włodarze,którzy nie wiedzieć czemu są takimi optymistami.Ta inwestycja to lustrzane odbicie słynnego już parkingu.Obie koncepcje wzięte z dup..Handlu tam nie będzie,na utrzymanie i opłaty handlowcy nie zarobią,do tego dojdą drogie media.Wybudowanie czegoś takiego i nazwanie tego "targowiskiem" jest pomieszanie z poplątaniem roli jaką powinno pełnić prawdziwe targowisko.To mi przypomina,raczej spacerniak pobliskiej Komendy dla "zatrzymanych" i służbowych psów.Nie bez powodu ochrzczono ten plac "Psi Plac"

  odpowiedz

  • 13 (21)

  Karolina, w dniu 03-06-2023 12:44:10 napisał:

  Pamiętajcie czyj to był pomysł jak zwykle pani Kubackiej ,ale jeszcze tylko rok waszego pasożytowania. Pamiętamy

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (13)

  nakielanin , w dniu 03-06-2023 12:52:15 napisał:

  teren po placu targowym zarobił na odremontowane po tylu latach handlu a chcę przypomnieć że tam mieszkają ludzie płacą podatki gruntowe i należy go odremontować i na to powinny być fundusze

  odpowiedz

  • -1 (7)

  nakielanin , w dniu 03-06-2023 12:52:18 napisał:

  teren po placu targowym zarobił na odremontowane po tylu latach handlu a chcę przypomnieć że tam mieszkają ludzie płacą podatki gruntowe i należy go odremontować i na to powinny być fundusze

  odpowiedz

  • -4 (10)

  nakielanin , w dniu 03-06-2023 12:52:31 napisał:

  teren po placu targowym zarobił na odremontowane po tylu latach handlu a chcę przypomnieć że tam mieszkają ludzie płacą podatki gruntowe i należy go odremontować i na to powinny być fundusze

  odpowiedz

  • 7 (13)

  Slawek, w dniu 03-06-2023 13:30:59 napisał:

  A gdzie obiecane na szaber placu fontanny,donice z kwiatami,ogród kwiatowy,w ramach,Nakło miasto 3 kultur!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 17 (23)

  zmit, w dniu 03-06-2023 14:40:41 napisał:

  Koszt inwestycji to 5 mln 381 tys. zł. Troche kostki i stali :)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 17 (17)

  Speed, w dniu 03-06-2023 15:16:55 napisał:

  W którym miejscu jest te 5 mln

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Wanw, w dniu 03-06-2023 16:25:42 napisał:

  Miałem nadzieję, że na placu zamkowym zrobią jakiś mini park, trochę zieleni nasadzą, a muszę się zgodzić z autorem artykułu, że pewnie powstanie tam dziki parking.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Prałat , w dniu 03-06-2023 17:17:28 napisał:

  Jak handlarze będą zadowoleni, to ok, jeśli nie to inwestycja do du#y.

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Cna, w dniu 03-06-2023 17:28:15 napisał:

  Kolejny idiotyzm paranoja i betonoza nakielska

  odpowiedz

  • 6 (6)

  nakiel, w dniu 03-06-2023 18:00:15 napisał:

  Jak nie ma kasy to na razie powinni chociaż usunąć te budy, bo one strasznie szpecą, a to przecież same centrum

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 10 (10)

  Obserwator, w dniu 03-06-2023 18:25:17 napisał:

  Estradę to niech burmistrz sobie zrobi pod swoim domem a nie na placu zamkowym Marina jest miejscem na estradę gdzie nie ma budynków mieszkalnych

  odpowiedz

  • 2 (4)

  NAPIERAŁA HAM, w dniu 03-06-2023 19:02:13 napisał:

  Co za zjebani rządzący i burmistrz wstyd. Dziura na dziurze syf dechami zabity. Tylko pieniądze na koncie muszą się zgadzać. I terroryzować obywateli Milicja zomo

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Q, w dniu 03-06-2023 19:26:31 napisał:

  No nareszcie ! Czas skasować te obskurne budy rodem ze stadionu X lecia

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Pa pa, w dniu 03-06-2023 19:31:19 napisał:

  I znowu te durne komentarze wiadomo od stop ubojni

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Stary człowiek a może, w dniu 03-06-2023 20:01:49 napisał:

  Lata 70-na tym Placu wychował się"kwiat Nakła" taki"nakielski Pruszków" Życie tam kwitło w/g własnych praw i na własnych zasadach.Naprawdę kawał ciemnej historii i ludzi związanych z tą częścią miasta na dobrą książkę.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (5)

  klotka, w dniu 03-06-2023 20:04:41 napisał:

  dlaczego nie likwiduje ,sie bud na rogu ul. Hallera i.Dabrowskiego , to jest wizytowka miasta

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -1 (9)

  Obserwator , w dniu 03-06-2023 21:01:59 napisał:

  Oby do wyborów i gonić tą władzę. Tyle złego co za swoich czasów zrobili to nawet Niemcy podczas okupacji tak nie nabroili...

  odpowiedz

  • 4 (6)

  świnia, w dniu 04-06-2023 03:03:54 napisał:

  Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  iga, w dniu 04-06-2023 08:29:38 napisał:

  Już chyba tylko pozostanie nam mieszkańcom Placu Zamkowego patrzeć jak cały plac zarasta trawą ,już przy niektórych budynkach np przy nr 2 trawa i zielsko zagląda przez okno,już teraz jest syf ,bo nikt nie sprząta od dłuzszego czasu,a teraz to będzie tragedia,tylko do telewizji będzie trzeba iść z tym problemem,może wtedy znajdą się pieniądze na remont.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Brabcia, w dniu 04-06-2023 12:10:04 napisał:

  Współczuję na nowym targowisku handlować i kupować zero drzew,zero cienia,w upalny dzień kto to wytrzyma

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Pruszków , w dniu 04-06-2023 12:47:33 napisał:

  Czas wielki skończyć z tym szaberkiem niech będzie trochę spokoju

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Tyle, w dniu 04-06-2023 16:08:18 napisał:

  A ja się nie mogę doczekac, wszystko blisko.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Budowa hal
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Zadaj pytanie
20PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)