Nie żyje ks. Maciej Chmielewski. Przed laty służył w mroteckiej parafii

fot. Marcin Jarzembowski
Po długiej i ciężkiej chorobie, 3 czerwca wieczorem# zmarł ks. Maciej Chmielewski, proboszcz parafii św. Jakuba Mniejszego Apostoła w Dąbrówce Nowej i egzorcysta diecezji bydgoskiej.
Krótko przed odejściem do Domu Ojca powiedział: „Jestem wdzięczny Panu Bogu za ludzi, których postawił na mojej kapłańskiej drodze”.
Ksiądz Maciej Chmielewski urodził się 14 grudnia 1971 roku w Gnieźnie. W latach 1993-1999 był alumnem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia diakonatu przyjął 2 maja 1999 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk biskupa Bogdana Wojtusia, a kapłańskie 10 czerwca 2000 roku z rąk abp. Henryka Muszyńskiego.
Jako wikariusz pracował w parafiach: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim, św. Mikołaja w Mroczy, Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy, św. Józefa w Bydgoszczy, Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy i Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy.
Od 16 października 2021 roku służył jako proboszcz parafii św. Jakuba Mniejszego Apostoła w Dąbrówce Nowej. Pełnił również posługę egzorcysty diecezjalnego.
„Wdzięcznym sercem pragnę uwielbić Pana Boga i podziękować Jemu za wszystkich ludzi, którzy tak ofiarnym sercem, trudem pracy, przyczynili się do potężnej przemiany tego kościoła” – mówił w sierpniu 2023 roku ks. Maciej, po gruntownym remoncie kościoła w Dąbrówce Nowej.
„Panu Bogu dziękuję za to, że ludzie tak bardzo otwierają się na zaproszenie kapłana. Dziękuję im także za modlitwę, której tak mi potrzeba. Chcę być bliżej nich i jak najdłużej służyć jako proboszcz. Każda rodzina jest domowym kościołem, w którym obecny jest Pan Jezus” – mówił ks. Maciej Chmielewski w styczniu tego roku podczas odwiedzin duszpasterskich z udziałem biskupa Krzysztofa Włodarczyka.
Informacje o uroczystościach pogrzebowych zostaną podane wkrótce.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Pożegnanie druha Romana Kitkowskiego. Ostatnia strażacka warta
- Odszedł na wieczną służbę. Nie żyje Roman Kitkowski
- Zmarł śp. Zdzisław Napierała. Był wieloletnim dyrektorem szkoły
- Nie żyje śp. Eugeniusz Nowicki. Wychował wiele pokoleń młodzieży
- "Kochał parafian, a oni jego". Ostatnie pożegnanie ks. Adama Kątnego
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)