"Nadzieja nie jest matką głupich". Spotkanie biskupa z samorządowcami
fot. Marcin Jarzembowski
„Nadzieja nie jest matką głupich#, tchórzów, ale źródłem prawdziwej odwagi życia” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk podczas noworocznego spotkania za samorządowcami i przyjaciółmi diecezji.
W bydgoskim Domu Polskim, gdzie zgromadziło się kilkadziesiąt osób, wybrzmiał fragment słowa o Narodzeniu Pańskim. – W swoich działaniach macie państwo założenia, zadania, może niektóre z nich przerażają, ale nie tracimy nadziei, że się uda – mówił bp Włodarczyk, nawiązując tym samym do trwającego Roku Jubileuszowego, któremu towarzyszy hasło „Pielgrzymi Nadziei”.
Jak zauważył ordynariusz nadzieja dotyka także wymiaru duchowego człowieka, czegoś głębszego. – Mogę się w życiu niczego nie spodziewać, ale zachować nadzieję. Jest to możliwe, ponieważ nadzieja wykracza poza horyzont konkretnych celów, odsyła nas właśnie w głąb. Nadzieja jest tym, co pozwala człowiekowi przejść przez doświadczenie graniczne – mówił.
Dalej biskup Włodarczyk cytował słowa z Księgi Habakuka. „Drzewo figowe wprawdzie nie rozwija pąków, nie dają plonu winnice, zawiódł owoc oliwek, a pola nie dają żywności, choć trzody owiec znikają z owczarni i nie ma wołów w zagrodach. Ja mimo to w Panu będę się radować, weselić się będę w Bogu, moim Zbawicielu”.
Czy spotkaliście sią państwo ze stwierdzeniem „nadzieja matką głupich”? – pytał zebranych. – Ja mam krótką odpowiedź, że każdą matkę należy szanować. Nadzieja nie jest matką głupich, tchórzów, ale źródłem prawdziwej odwagi życia, podejmowania wyzwań, które pozwalają wyjść z poczucia bezradności, klęski – tłumaczył, dodając, że w sensie duchowym nadzieja jest ściśle związana z wiarą.
Oznacza to życie w horyzoncie nie tyle wartości, ile Boga. – Życzę budowania wspólnoty zaufania w misji, jaką państwo przyjęliście, by wszystko się udawało, jak i spełniały się marzenia. W sytuacjach trudnych, porażek, byście nie tracili nadziei. Mieli wewnętrzną siłę ducha, by przekraczać tę graniczną linię – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk. – Zdecydowanie musimy sobie powiedzieć, że nadzieja jest matką ludzi wierzących. I to nawet nie w kontekście wiary w Boga, ale w drugiego człowieka – zauważył podczas składania życzeń wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Zbigniew Ostrowski. – Jesteśmy na początku kadencji. Życzę państwu odwagi w realizacji wszystkich celów i zamierzeń – mówiła wiceprezydent Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz.
Uczestnicy noworocznego spotkania mogli wysłuchać wierszy Cypriana Kamila Norwida i muzyki Fryderyka Chopina z wariacją Ignacego Jana Paderewskiego. Program zatytułowano „Chwila myśli”. Dzieła literackie zaprezentował Dariusz Kowalski, współzałożyciel oraz dyrektor artystyczny Teatru Klasyki Polskiej. Aktora można także oglądać od 33 lat w teatrach repertuarowych, filmach, telewizji, słuchać w radiu. Jest scenarzystą, reżyserem widowisk telewizyjnych, multimedialnych, koncertów i spektakli teatralnych. Jego wrażliwość i warsztat kształtowała współpraca z Kazimierzem Dejmkiem, Maciejem Prusem, Waldemarem Śmigasiewiczem, Mikołajem Grabowskim.
Wybitnemu aktorowi towarzyszył przy fortepianie Tomasz Kłeczek. Urodzony w Virginii w Stanach Zjednoczonych, uczący się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu, i na studiach z klawesynu młody artysta, jest zaangażowany w rozpowszechnianiu muzyki dawnej, występując jako solista na scenach polskich i zagranicznych.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Uważajmy na drogach i chodnikach. Jest ślisko!
- Spotkanie z Agnieszką Kłopotek. Poseł z wizytą w starostwie
- Tytuł Wzorowego Kadeta. Ratownik z JRS Kowalewko wyróżniony
- "Prymus Pomorza i Kujaw II". Lista stypendystów z naszego powiatu
- Zimowe wakacje. Uczniowie z naszego powiatu rozpoczną ferie już za tydzień
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)