Pomoc na inwestycje. Do tej pory złożono blisko 1300 wniosków
fot. pixabay
Do 20 listopada 2024 r. można się ubiegać o przyznanie pomocy# na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. To jedna z nowych interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Nabór jest prowadzony za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – do tej pory złożonych zostało blisko 1300 wniosków.
O wsparcie mogą się starać indywidualni rolnicy oraz ich grupy, składające się z co najmniej trzech osób, które planują inwestycję zbiorową na rzecz swoich gospodarstw. Zawarta przez nie umowa nie może dotyczyć okresu krótszego niż 7 lat (od złożenia wniosku o przyznanie pomocy). Przyszli beneficjenci powinni użytkować nie więcej niż 300 ha, a prowadzona przez nich działalność nie służy wyłącznie celom naukowo-badawczym. Oprócz tego wymagane jest ukończenie specjalistycznego szkolenia prowadzonego przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego lub zobowiązać się do jego ukończenia przed złożeniem wniosku o płatność.
Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, choć ma charakter zamknięty, jest szeroki i obejmuje m.in.:
- budowę lub przebudowę płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych, a także zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych;
- budowę lub zakup zbiorników i urządzeń do poprawy gospodarowania wodą;
- zakup programów komputerowych, aplikacji, urządzeń wspierających i optymalizujących proces podejmowania decyzji produkcyjnych;
- zakup maszyn i urządzeń rolniczych m.in. do: stosowania nawozów mineralnych lub naturalnych, kompostu, produktów pofermentacyjnych; ochrony roślin; siewu; uprawy gleby; pielęgnacji i zbioru biomasy z trwałych użytków zielonych.
Należy wiedzieć, że w przypadku grupy rolników wsparcie może być przyznane wyłącznie na zakup maszyn lub urządzeń rolniczych albo na inwestycje niematerialne, np. nabycie licencji.
Maksymalna wysokość pomocy przysługująca indywidualnemu rolnikowi w całym okresie realizacji PS WPR na lata 2023-2027 wynosi 200 tys. zł. Wsparcie przyznaje się w dwóch formach. W przypadku budowy nowych zbiorników lub płyt do przechowywania nawozów naturalnych jest to ryczałt określany według kosztów jednostkowych. Natomiast przy pozostałych inwestycjach wsparcie ma charakter refundacji części kosztów kwalifikowalnych. Standardowy poziom dofinasowania wynosi do 65 proc. Natomiast grupa rolników może otrzymać zwrot poniesionych wydatków w wysokości nawet 80 proc.
Nabór potrwa do 20 listopada 2024 r. Tak jak w przypadku każdej interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 nabór jest prowadzony wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – do tej pory złożono blisko 1300 wniosków.
Warto pamiętać, że na tym etapie można się ubiegać o przyznanie 50-procentowej zaliczki.
Więcej informacji – otwórz
Źródło: ARiMR
Czytaj również
- Ostatni moment na złożenie wniosku. Wsparcie na inwestycje
- Wypłata zaliczek do 29 listopada. Tegoroczna kampania dopłat
- Tworzenie grup producenckich. Kto może starać się o dofinansowanie?
- Pomoc w utylizacji środków ochrony roślin. Adresy placówek
- Zmiany dotyczące wpisu do Krajowego Rejestru KGW. Nowa ustawa
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Zadbaj o swoje zdrowie. Zwróć uwagę na oznaczenia produktów
Data minimalnej trwałości# „Najlepiej spożyć przed” i data przydatności do spożycia „Należy spożyć do” – to dwa różne oznaczenia.
(czytaj więcej)Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Tak trzymać, w dniu 31-10-2024 19:54:40 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 01-11-2024 07:54:52 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!