Dziś mamy 30 września 2023, sobota, imieniny obchodzą:

04 czerwca 2023

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Szeroko pojęte wsparcie dla uczniów

fot. MEiN

fot. MEiN

Zapraszamy do zapoznania się z trzecim filmem dotyczącym wsparcia psychologiczno-pedagogicznego# w polskich szkołach. W tym odcinku usłyszymy o instytucjonalnych formach pomocy. Materiał został przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy ze specjalistami, którzy na co dzień z pracują z uczniami doświadczającymi różnych trudności.

Rekordowe środki na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne

O tym, że pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest niezwykle ważna, świadczy wzrastająca liczba uczniów potrzebujących wsparcia. Niejednokrotnie to specjaliści w szkołach są pierwszymi osobami, do których zwracają się młodzi ludzie w kryzysie. Podkreśla to Monika Surawska, psycholog w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży: – Bardzo często specjaliści w szkole są to osoby, które są tym pierwszym człowiekiem, przed którym dzieci się otwierają. Jest to pierwsza osoba, której opowiadają i u której mają poczucie, że ktoś ich wreszcie słucha.

Stąd też rekordowe nakłady na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne i zwiększenie liczby specjalistów w szkołach. Tylko w 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło 520 mln zł na pierwszy etap standaryzacji zatrudnienia psychologów, pedagogów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i pedagogów specjalnych w szkołach ogólnodostępnych. W roku 2023 będzie to prawie 1,9 mld zł (1,87 mld zł). Od wielu lat wzrasta też subwencja oświatowa i w 2023 r. wyniesie ona 64,4 mld zł, z czego ponad 13 mld zł zostanie przeznaczonych na kształcenie uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi.

Dzięki wprowadzonym zmianom możliwy będzie wzrost liczby specjalistów w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych: od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r. – z 22 tys. do 38 tys., od 1 września 2024 r. – do 51 tys. Zakłada się, że dzięki wprowadzonym przepisom liczba etatów nauczycieli specjalistów wzrośnie w 2024 r. o 143 proc.

Większa liczba specjalistów w szkołach to większy zakres oraz lepsza jakość oferowanej pomocy. Monika Surawska, psycholog w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży: – W przypadku dzieci i młodzieży podstawą dążenia do zdrowia psychicznego jest psychoedukacja. I tutaj jest miejsce dla psychologa, pedagoga i specjalistów i do wszystkich, do których w tym momencie mamy dostęp dzięki działaniom ministerstwa. Te spotkania są spotkaniami psychoedukacyjnymi.

Nowe stanowisko pedagoga specjalnego

Zmianą o charakterze systemowym jest nie tylko wprowadzenie minimalnej liczby pedagogów, psychologów, logopedów oraz terapeutów pedagogicznych, która musi być zapewniona w publicznych i niepublicznych szkołach oraz przedszkolach. W roku 2022 zostało utworzone także nowe stanowisko pedagoga specjalnego. To osoba, która m.in. współpracuje ze szkolnymi specjalistami, aby lepiej diagnozować potrzeby i udzielać odpowiedniego wsparcia.

Emilia Mętecka, pedagog w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tykocinie: – Jest bardzo duże wsparcie z uwagi na to, że do tej pory byłam sama jako pedagog szkolny. W tej chwili mam wsparcie pedagoga specjalnego i psychologa.

Wsparcie nauczycieli i podnoszenie kompetencji zawodowych

Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne w polskich to także rozwijanie i podnoszenie kompetencji zawodowych nauczycieli i specjalistów. Dlatego też w 2022 r. uruchomiono finansowane z budżetu MEiN studia podyplomowe na czterech kierunkach:

 • wczesne wspomaganie rozwoju i wsparcie rodziny,
 • praca w klasach zróżnicowanych,
 • doradca rodziny,
 • metodyka wspierania komunikacji językowej uczniów. 

W roku 2023 r. na działania związane z dofinansowaniem studiów podyplomowych kwalifikacyjnych i doskonalących przeznaczymy kwotę ponad 11 mln zł.

– Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne nabrało olbrzymiego tempa. W ciągu tylko ostatnich dwóch lat zainwestowaliśmy – najpierw po pandemii – w naukowe badania, które miały na celu rozpoznanie sytuacji i wskazanie dróg wyjścia z kryzysu, który na pewno się pogłębił w wyniku pandemii koronawirusa i nauki zdalnej. Pogłębił się, bo ten kryzys psychologiczny był już obecny także przed pandemią na dużą skalę – podsumowuje Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Cykl materiałów o wsparciu psychologiczno-pedagogicznym

Tematyka podejmowana w filmach przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dotyczy szeroko pojętego wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży. W kolejnych materiałach podejmiemy kwestie komunikacji wewnątrzpokoleniowej i międzypokoleniowej, roli rodziców, pedagogów i psychologów w zakresie wsparcia młodzieży oraz świadomości społecznej na temat tego problemu.

Materiał: MEiN

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  Ja, w dniu 05-06-2023 06:49:11 napisał:

  Psycholog dobry strzał po tych latach więzienia młodzieży w domach zakaz oddychania tlenem brawo.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Budowa magazynów
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)