Dziś mamy 22 grudnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

18 lutego 2024

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

fot. KW PSP w Toruniu

fot. KW PSP w Toruniu

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

Przypomnijmy - w tym miejscu stanie nowy obiekt, na potrzeby strażaków. Pisaliśmy o tym tutaj.

O wcześniejszych znaleziskach można poczytać w nieodległych postach, ale ostatnie tygodnie też przyniosły kilka ciekawych (nawet bardzo!) artefaktów.

Wiemy już, że średniowieczny mur oporowy przy fosie, okalała XIX-wieczna ceglana licówka. Dobudowana warstwa różni się znacznie od reszty. W murze zauważalne są regularnie oddalone od siebie (co kilka metrów), otwory na wylot - spustowe. Przymierzając ich lokalizację względem poziomu kamiennego, pierwotnego muru miejskiego, zdradzają, że prawdopodobnie są elementem systemu kanalizacyjnego, deszczowego.

Dowiedziono, że w pobliżu muru, stały niegdyś drewniane budowle. Na placu robót zabezpieczono bowiem kilka odkrywek z ich negatywami - ciemne zabarwienia w przekrojach poziomych i pionowych sugerują obecność takich konstrukcji.

W narożniku, gdzie styka się mur miejski z  zachowanym i wciąż użytkowanym obiektem, odsłonięto palenisko, gdzie stapiano brąz. Zdjęcia pokazują skupisko stopionych bryłek metalu i ślady tej właśnie działalności.

Wśród artefaktów uwagę zwracają kolejne fragmenty glinianych naczyń z charakterystycznymi, grzebieniowatymi ozdobami, carska klamra, czy pochwa na nóż, wykonana z kości.

Jest też pierścionek z bursztynu, który po odnalezieniu, natychmiast został zanurzony w wodzie dla ochrony. Niestety, są to jedynie połamane elementy tej biżuterii, które znaleziono w stanie spalonym.

Ostatniego dnia robót znaleziono niewielką, kilku centymetrową figurkę konika. Ta, prawdopodobnie zabawka, albo kukiełka (z uwagi na dziurkę pod spodem do nadziania na patyk), wykonana jest z glinki, pokrytej glazurą i pochodzić może z przełomu XII i XIII w.

Do tematu wrócimy, gdy archeolodzy przyjadą do nas z raportem i osobiście opowiedzą o zakresie i efektach swoich prac.

Źródło: Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu

Oceń artykuł: 18 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Mieszkaniec. , w dniu 18-02-2024 23:15:29 napisał:

    Z tego artykułu nie wynika w jakiej miejscowości były prowadzone te wykopaliska

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Redżi, w dniu 19-02-2024 08:16:49 napisał:

    W jakim to mieście prowadzono badania?

    odpowiedz

    • 1 (1)

    kolo, w dniu 19-02-2024 17:38:53 napisał:

    Wynika tylko trzeba umieć czytać

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.

(czytaj więcej)
0

Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą

Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.

(czytaj więcej)
0

Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek

Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!

(czytaj więcej)
0

Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach

Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.

(czytaj więcej)