Dziś mamy 30 września 2023, sobota, imieniny obchodzą:

04 czerwca 2023

Regulamin wynajmu przyjęty. Mieszkania nie dla biednych

fot. MM

fot. MM

Regulamin wynajmu Mieszkań Plus przyjęty. To nie będą mieszkania dla biednych ludzi# Zasady najmu mieszkań budowanych w gminie Nakło z programu Mieszkanie Plus zostały przyjęte. Wiadomo, kto będzie miał pierwszeństwo w wynajmie nowych lokali i wiadomo też, że nie będzie tanio.

190 mieszkań, które są budowane z programu Mieszkanie Plus w Nakle już niedługo zostaną zasiedlone przez lokatorów. Wstępnie miały to być mieszkania z dojściem do własności po 30 latach, z niskim czynszem, dla osób bez możliwości zaciągnięcia kredytu. Teraz już wiadomo, że lokale będą tylko pod wynajem, bez możliwości sprzedaży, a koszt ich wynajmu nie będzie niski. W ubiegłym roku władze gminy Nakło informowały o tym, że budowa mieszkań przebiega zgodnie z planem, a od tego roku lokale będą już zamieszkane. Mieszkania Plus będą mieszkaniami "pod klucz", czyli będą wyposażone w takim stopniu, że będzie można w nich od razu zamieszkać – Tam są wszędzie płytki położone, podłogi, drzwi, łazienka jest wykończona, balkon jest, miejsce parkingowe jest. Mieszkanie jest w bardzo wysokim standardzie energetycznym, bo jest to budowane wg tych najnowszych norm. Te mieszkania mamy "na gotowo" za niecały 4,5 tys. zł za metr kwadratowy. Dzisiaj, gdyby była rozpoczęta budowa, takie mieszkanie byłoby to minimum 6,5 - 7 tys. zł w tym standardzie – jakiś czas temu wyjaśnił burmistrz Nakła Sławomir Napierała. Żeby móc zacząć udostępniać nowe mieszkania chętnym osobom, konieczne było opracowanie regulaminu z zasadami naboru lokatorów. Ten przygotowała specjalnie powołana komisja, a efekty tej pracy zostały przedstawione radnym w formie uchwały. Regulamin został jednogłośnie przyjęty przez radnych w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Nakle. Jakie są jego główne założenia?

Kto ma pierwszeństwo?

W regulaminie jest zapis, że minimum cztery mieszkania zostaną wynajęte Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle. Mieszkania te mają być przeznaczone dla rodzin zastępczych zawodowych, albo do prowadzenia rodzinnego domu dziecka. PCPR nie będzie musiał płacić kaucji, a będzie mógł szczegółowo wybrać lokalizację powierzonych mieszkań. Opracowano w regulaminie punktowy system dla kandydatów na najemców. Najwięcej, bo siedem punktów otrzyma osoba, która wynajmuje lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego, zobowiąże się rozwiązać umowę z gminą i w ciągu 30 dni opróżni gminne mieszkanie. Pięć punktów komisja przyzna osobie, która mieszka w lokalu nadającym się do rozbiórki. Za to, że nie jest się właścicielem, ani współwłaścicielem lokalu mieszkalnego przyznawane będą trzy punkty. Dwa punkty otrzymają osoby, które były w rodzinach zastępczych i posiadają pozytywną opinię z PCPR-u. Po jednym punkcie będzie przyznawane wnioskodawcom bez tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, zameldowanym na terenie gminy Nakło, za każde dziecko w gospodarstwie domowym, osobom niepełnosprawnym, osobom, które ukończyły 60. rok życia.

Wnioski będzie rozpatrywała komisja kwalifikacyjna oraz biuro obsługi inwestycji funduszu mieszkań dla rozwoju. Złożone wnioski zostaną rozpatrzone i potencjalni najemcy zostaną wpisani na listę tych, którzy otrzymali największą liczbę punktów. Samo wpisanie na listę najemców nie oznacza przyznania lokalu na wynajem. Wzory oświadczeń i koniecznych do złożenia dokumentów są dostępne w biuletynie informacji publicznej gminy. Jeżeli wnioski będą złożone niekompletnie, kandydat zostanie jeden raz wezwany do ich uzupełnienia.

We wniosku trzeba będzie również wybrać, o który lokal ubiega się potencjalny najemca. Dostępne będą mieszkania 1-pokojowe o powierzchni około 35 metrów kwadratowych, 2-pokojowe - około 48 metrów kwadratowych oraz 3-pokojowe o powierzchni około 72 metrów kwadratowych. Wniosek składa się z kilkunastu pytań, w których należy wybrać jedną odpowiedź. Komisja, po wstępnej weryfikacji wezwie kandydata, a następnie trzeba będzie złożyć wymagane dokumenty, takie jak np. orzeczenie o niepełnosprawności. Jedna osoba może złożyć jeden wniosek na jeden lokal mieszkalny.

W przypadku najmu, dochody nie będą brane pod uwagę. Komisja zbada, czy kandydat na najemcę nie ma długów. Dopuszcza się posiadanie pożyczek czy kredytów, które są na bieżąco spłacane. Wszelkie zaległości w spłatach będą uniemożliwiały wynajem mieszkania.

Wysoka kaucja na start

Dość zaskakującym zapisem w uchwale był ten dotyczący wysokości kaucji, którą najemca będzie musiał wpłacić zanim zamieszka w nowym lokalu. Kaucja ma być zabezpieczeniem dla gminy. Chodzi o to, żeby w razie gdyby mieszkaniec nie płacił czynszu i zanim rozpocznie się wobec niego proces windykacyjny, pieniądze z tej kaucji były przeznaczane na zaległy czynsz oraz opłaty. Jednomiesięczne opóźnienie w czynszu będzie powodowało wezwanie do zapłaty. Każdy najemca podpisując umowę najmu będzie musiał przynieść oświadczenie od notariusza o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w razie zwlekania ze spłatą czynszu. Jaka będzie wysokość wspomnianej kaucji? Kiedy opracowywano regulamin dla wynajmu mieszkań budowanych przez Nakielską Administrację Mieszkaniową, kaucja dla mieszkań w Występie wynosiła trzymiesięczną wysokość czynszu. W przypadku mieszkań plus została ona ustalona w wysokości półrocznego czynszu. Taka wysokość kaucji to maksymalna wartość jaka została określona w przepisach najmu z rządowego programu mieszkaniowego. Trzeba przyznać, że dla wielu chętnych będzie to wartość zaporowa. Pojawia się obawa, że wysoka kaucja odstraszy potencjalnych najemców. Z drugie strony gmina informuje, że musi dbać o swoje interesy. – Jak obniżymy kaucję to możemy później mieć kłopoty, jak ktoś nie będzie w stanie realizować wysokości czynszu – stwierdził zastępca burmistrza Piotr Kalamon.

Jaki będzie czynsz, nie wie nikt

Chętni do wynajmu coraz częściej pytają przede wszystkim o to, jaka będzie wysokość czynszu. Zastępca Piotr Kalamon zapowiedział, że planowane są spotkania z PFR Nieruchomości w tej sprawie i dane na temat wysokości czynszu będą znane jeszcze w tym miesiącu. Nieoficjalnie mówi się, że miesięczny czynsz dla mieszkania przy niedawno nadanej ulicy Królowej Jadwigi w Nakle o powierzchni 50 metrów kwadratowych ma wynieść nawet 2 tysiące złotych. Do tego dochodzi wspomniana kaucja, która ma być sześć razy taka jak czynsz. To jak na warunki Nakła dużo, w tej cenie znajdą się mieszkania na wynajem o wysokim standardzie, z niższą kaucją od osób prywatnych. Do tego oczywiście dochodzą opłaty za energię, ogrzewanie, wodę czy śmieci. Istnieje ryzyko, że nowych najemców nie będzie stać na wynajem w dłuższej perspektywie czasu. – Powiedzmy, że czynsz będzie 2 tysiące zł, to jest to 12 tysięcy zł. Te mieszkania trzeba jeszcze doposażyć, bo one nie są tak wyposażone jak w Występie. Trzeba mieć co najmniej 30 tys. zł, żeby tam wejść na to mieszkanie – uważa radna Katarzyna Borych-Kubacka.

Planowane jest wdrożenie rządowych dopłat do czynszu, ale ich wysokość oraz zasady nie zostały jeszcze ustalone. Wiadomo, że obniżka będzie wynosiła między 5 a 8 zł za metr. Na razie jednak ustalono wspomniany regulamin najmu, a zasady obniżek czynszu będą ustalane osobnymi uchwałami. Na pewno będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe.

Budynki mają zostać oddane do użytku planowo pod koniec lipca. O szczegółowych terminach najmu oraz ustalonej wysokości czynszu na pewno poinformujemy.

Źródło:  

Oceń artykuł: 9 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (37) Zgłoś naruszenie zasad

  • 25 (33)

  Magda , w dniu 04-06-2023 10:51:59 napisał:

  I Bradzo dobrze że jest taka stawka ustalona za mieszkania ludzie co mają mieszkania z Gminy zobaczą co to jest wynajmowanie mieszkania za 2 tyś A z Gminy za 200 zł nakloki zniszczą wszystko co jest nowe A tak bynajmniej będzie jakieś zabezpieczenie na poczet remontów przyszłych

  odpowiedz

  • -5 (7)

  martynka stara panna, w dniu 04-06-2023 10:53:58 napisał:

  jestem strasznie leniwa

  odpowiedz

  • 21 (27)

  M, w dniu 04-06-2023 11:00:04 napisał:

  Kogo nie stać no trudno w końcu czas się wziąść do roboty A nie ciągle latać do MOPS-u

  odpowiedz

  • -8 (24)

  adam, w dniu 04-06-2023 11:16:54 napisał:

  ciekawe przy dzisiejszym szybko rosnacym bezrobociu kogo bedzie na to satac

  odpowiedz

  • 1 (25)

  Jula, w dniu 04-06-2023 11:26:08 napisał:

  Wystarczy zasiedlić naszymi umiłowanymi uchodźcami i mieszkania szybko będą do remontu.

  odpowiedz

  • 1 (17)

  Mieszkaniec , w dniu 04-06-2023 12:43:24 napisał:

  Nie lepiej sprzedać te mieszkania ??? Za te 4.5 tys za metr ???

  odpowiedz

  • 10 (20)

  Skarbnik inwestment , w dniu 04-06-2023 13:04:50 napisał:

  Tego nie zrozumiesz, nawet niech sprzedadzą za 5,5 tys/m^2, e to świndel PiSowski, pewnie wyszło 20 koła za metr i wstyd się przyznać.

  odpowiedz

  • 12 (22)

  Ruchac pis, w dniu 04-06-2023 13:43:43 napisał:

  Jedno wielkie oszustwo

  odpowiedz

  • 14 (20)

  nakiel, w dniu 04-06-2023 13:57:56 napisał:

  a już się patola cieszyła ;) do roboty!

  odpowiedz

  • 18 (36)

  Bogo, w dniu 04-06-2023 14:23:25 napisał:

  500000 ludzi w Wawie na marszu wolności, żegnamy PiS!!!

  odpowiedz

  • 13 (23)

  Mamrot, w dniu 04-06-2023 15:15:36 napisał:

  I tutaj akurat muszę władze gminne pochwalić. Stop rozdawnictwu!

  odpowiedz

  • 5 (17)

  Pizdawam biede z nędzą, w dniu 04-06-2023 15:20:39 napisał:

  Biedaki Polaki to nie dla was. Uchodźcy wojenni i ekonomiczni to na nich stawia rząd Prawy i Sprawiedliwy.

  odpowiedz

  • 9 (13)

  Obywatel, w dniu 04-06-2023 16:31:25 napisał:

  Coś czuję że długo będą stały puste

  odpowiedz

  • 7 (11)

  Mieszkania dla bogatych , w dniu 04-06-2023 16:40:16 napisał:

  Te mieszkania to dla bogatych. Przecież miały być dla osób w ramach zasobu gminnego.?. To inwestycja Mackowska e Radzie Nadzorczej, Napierala jako burmistrz i dwóch zastępców, a tu taki klops.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (16)

  Napierdalała, w dniu 04-06-2023 17:22:45 napisał:

  Przecież cena zawyżona specjalnie żeby hołota nakielska tego nie zniszczyła i za jakiś czas trzeba będzie oddać w dobre ręce Szrajera czy innego pisiora, kiedyś nie przyjeżdzał wcale do Nakła a teraz co chwile w Anielinach Sławuś go wita.

  odpowiedz

  • 2 (12)

  Zenek, w dniu 04-06-2023 17:24:46 napisał:

  Chyba przestanę głosować na pis,nic im nie wychodzi a do tego klops z tą rakietą

  odpowiedz

  • 5 (11)

  Zenek, w dniu 04-06-2023 17:39:21 napisał:

  A gdyby ta rakieta nie spadła w lesie tylko np w centrum naszego miasta to też by była taka cisza? Też wszyscy dalej byli by cicho i kochali tą władze? Trzeba mieć świadomość a nie klaskać za pieniądze.

  odpowiedz

  • 16 (22)

  Widz, w dniu 04-06-2023 17:49:07 napisał:

  Jedno jest pewne żyje się coraz gorzej trzeba obalić ten rząd

  odpowiedz

  • 8 (20)

  Krytyk Społeczny, w dniu 04-06-2023 18:39:30 napisał:

  Szanowny Panie zastępco Kalamon proszę o jasną uczciwą deklarację- czy jest to decyzja polityczna czy biznesowa-? .Państwo PiS zapowiadało, że czynsz na osiedlach FMdR będzie niższy niż za lokale oferowane komercyjnie średnio o 20 proc.Tymczasem ta kalkulacja świadczy o tym,że skalkulowano ją dużo wyżej od progu komercyjnego.A założenia przecież były takie, że państwowa spółka troszczy się o uboższych lokatorów.Tymczasem okazuje się,że był to raczej chwyt marketingowy,by nie powiedzieć dosadniej -blef.Kolejny z wielu.

  odpowiedz

  • 9 (11)

  Obserwator , w dniu 04-06-2023 20:24:45 napisał:

  No gdzie takie mieszkania dla Patusów Nakielskich brawo panie Burmistrzu dobra decyzja raz dwa by te lokale zniszczyli i czynszu nie płacili

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (9)

  Cna, w dniu 04-06-2023 20:43:43 napisał:

  Mieszkania dla ukrainców

  odpowiedz

  • 3 (15)

  Al, w dniu 04-06-2023 20:58:07 napisał:

  Mieszkanie trzeba kupić samemu, a nie czekać na mannę z nieba. Do roboty.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (16)

  Andrzejek, w dniu 04-06-2023 21:07:52 napisał:

  Brać się do roboty i zapi....alać, a nie za darmo albo za małe pieniądze byśta chcieli.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Szukam jej, w dniu 04-06-2023 21:30:42 napisał:

  Nowe rodziny blisko stadion KSC

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Brawo, w dniu 05-06-2023 06:19:38 napisał:

  I bardzo dobrze, kto chce ten zarabia a nikt nie będzie dokładał leniwym

  odpowiedz

  • 3 (11)

  Realista, w dniu 05-06-2023 07:42:45 napisał:

  No to miasto z taką kaucją strzela sobie w stopę, nigdzie w Polsce PFR Nieruchomości nie wystawiało z 6 krotną kaucją tylko z 3 krotną przy badaniu zdolności. Nakło bogatsze od Krakowa? Rybnika, Świdnika, Gdyni???? Z czynszem z kosmosu to te mieszkania szybko zniszczeją, a gdzie tu opłaty eksploatacyjne? Ile za metr? Gdzie koszt ogrzewania wody? Kanalizacji, prądu?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (12)

  Ruth, w dniu 05-06-2023 07:50:44 napisał:

  Tyle kasy za mieszkanie które i tak nie będzie moje,bo nie można wykupić??kto na to pójdzie?

  odpowiedz

  • 2 (10)

  darek, w dniu 05-06-2023 07:52:45 napisał:

  lepiej noclegownie byscie postawili dla bezdomnych niedlugo b edzie masa potrzebujacych

  odpowiedz

  • 4 (12)

  Kamil, w dniu 05-06-2023 13:11:07 napisał:

  W tym pomyśle nie ma żadnej racjonalnej logiki. Mieszkania miały być pomocą dla ludzi nie mogących otrzymać kredytu. Tymczasem nie będzie można nabyć własności. Skoro warunki cenowe są ponad rynkowe po co ogłaszać jakiekolwiek zbieranie wniosków? Skoro cennik z automatu wyklucza osoby potrzebujące pomocy. Proszę o wyjaśnienia, jaki jest zatem cel budowania mieszkań za tak naprawdę nasze pieniądze ? Jeżeli ewidentnie nie ma korzyści dla wynajmującego.

  odpowiedz

  • 7 (7)

  baniek, w dniu 05-06-2023 16:31:06 napisał:

  no niestety tu widac niektorzy oczekiwali, ze mieszkanie plus bedzie jak 500 plus - za darmo do lapki. Ludzie sie zderzyli z rzeczywistoscia, ze trzeba zaplacic czynsz i media - i to czynsz srednio o 20-30 % nizszy niz na rynku komercyjnym - i teraz jest placz.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  !!!! UWAGA !!!, w dniu 06-06-2023 22:42:11 napisał:

  proponuję przyszłym (chętnym) wynajmującym/najemcom dołączyć do grupy na FB o nazwie: Ogólnopolska grupa "mieszkań plus" POD ŻADNYM POZOREM NIE PODPISUJCIE TYCH UMÓW !!!! za 50,4m^2 płacę 2163,52 + woda prąd internet itd... zapomnijcie o jakichkolwiek reklamacjach usterek. bierzcie kredyt i płaćcie za swoje(tylko pare stówek wiecej wyjdzie) a mieszkanie będzie Wasze!!! nie róbcie tego samego błędy jak tysiące innych mieszkańców. WEJDZCIE NA GRUPE NA FB tam zobaczycie zdjęcia, dokumenty i inne!!! W Radomiu policzyli za 2 bloki 124mieszkania ogrzewanie i woda (części wspólne) 113tyś zł. No ja pie****le 113 tyś zł kasa z czapy! Muszę przestać pisać bo zaraz zaczne klnąć i wyzywać... Nie wierzcie że te mieszkania kiedyś będą Wasze bo będziecie je tylko wynajmować!!!! żaden PFR nie wypuści kury znoszące złote jaja

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nakielanin, w dniu 15-09-2023 12:51:06 napisał:

  Bogaty na takie blokowisko nie pójdzie to spęd ludzi a ceny z kosmosu za czynsz plus media to trzy tysiące na miesiąc a budowane nie wiadomo z jakich tanich materiałów coś nie wyszło chcą na tej inwestycji dobrze zarobić a bieda dalej będzie bez mieszkań

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)