Dziś mamy 20 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

26 marca 2025

Spotkanie w bibliotece. Panie omówiły interesującą powieść

fot. powierzone

fot. powierzone

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w # Paterku poświęcono omówieniu książki Dagmary Leszkowicz-Zaluskiej pt. „Nikomu nic nie mów”.

Młodziutka Tonia Gollab przylatuje w czerwcu 1967 roku do Polski z Wielkiej Brytanii. Jako dziennikarka BBS, ma nagrać dla polskiej sekcji reportaż o Międzynarodowych Targach w Poznaniu. Poznaje tam studenta polonistyki Witolda Kosińskiego zaangażowanego w podziemie antykomunistyczne. Między młodymi ludźmi rodzi się uczucie, którego siła dla każdego z nich jest wielkim zaskoczeniem.

Dla Toni Polska jest krajem narodzin, którego nie pamięta. Jej rodzice byli zmuszeni do opuszczenia ojczyzny gdy miała zaledwie 3 lata. Niestety powody emigracji są jej nieznane. Rodzice milczą, kiedy ich pyta o czas spędzony w ojczyźnie. Ma nadzieje, że jej przyjazd do Polski pomoże odkryć wszystkie tajemnice. Niestety polscy krewni milczą.

Po powrocie do Wielkiej Brytanii czuje, że za wszelką cenę musi wrócić do Poznania. Tęskni za Witoldem. Wbrew woli matki ponownie wraca. Znajduje pracę i postanawia zamieszkać z ukochanym.

Tłem historii miłosnej Toni i Witolda stają się jedne z ważniejszych wydarzeń w historii XX-wiecznej Polski. Marzec 1968 zmienia nie tylko sytuację społeczno-polityczną ale przede wszystkim ich życie.

Podczas marcowych zamieszek w Poznaniu, niespodziewany ból od uderzenia tępym narzędziem odbiera świadomość młodej dziewczynie.....Co się później wydarzyło? Jaki los spotkał Witolda? I jaką cenę trzeba zapłacić za miłość? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdą czytelnicy w książce „Nikomu nic nie mów”. Zachęcamy do jej przeczytania.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Kolejne spotkanie DKK w Paterku odbędzie się 30 kwietnia.

 materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

 Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)