Straty spowodowane przez przymrozki lub grad. Kto może ubiegać się o pomoc?
fot. ARiMR
O przyznanie pomocy mogą się ubiegać producenci rolni#, którzy ponieśli straty w uprawach: agrestu, aronii, porzeczek, brzoskwiń, czereśni, gruszek, jabłek, moreli, orzechów włoskich, śliwek, wiśni, borówek, jeżyn, malin, truskawek, innych owoców jagodowych i winorośli. Wsparcie obejmuje zniszczenia w wyniku przymrozków wiosennych, które miały miejsce od 15 do 30 kwietnia 2024 r., a także te, które między 1 a 31 maja 2024 r. spowodował grad.
Z pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2024 r. i zadeklarowali w tym dokumencie prowadzenie uprawy o powierzchni co najmniej 0,1 ha przynajmniej jednej z wymienionych roślin. Istotne jest też, by wysokość szkód w produkcji roślinnej wynosiła powyżej 30 proc. średniej rocznej roślinnej produkcji z lat 2021-2023 albo z trzech lat w okresie 2019-2023, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości tej produkcji.
Wysokość pomocy zależy od rodzaju uprawy, powierzchni na której była prowadzona oraz poziomu strat. Szczegóły w tabeli poniżej.
Kwota rekompensaty zostanie pomniejszona o równowartość 65 proc. odszkodowania wypłaconego na podstawie umowy ubezpieczenia od wystąpienia gradu czy przymrozków wiosennych.
Nabór trwa od 1 października do 22 października 2024 r. i jest prowadzony za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Do wniosku należy dołączyć:
- kopię protokołu oszacowania szkód;
- kopię umowy ubezpieczenia – jeżeli została zawarta.
Decyzje dotyczące przyznania pomocy wydaje kierownik biura powiatowego ARiMR. Nastąpi to do 6 grudnia 2024 r., a środki z tego tytułu powinny trafić do rolników do końca roku.
W przypadku gdy kwota wynikająca ze wszystkich złożonych w tym naborze wniosków, które kwalifikują się do przyznanie pomocy przekroczy limit, zostanie zastosowany współczynnik korygujący.
Więcej informacji – otwórz
Źródło: ARiMR
Czytaj również
- 1,5 proc. podatku rolnego. Można składać wnioski o wpis na listę uprawnionych
- Przerwa w działaniu aplikacji. Planowane prace techniczne
- Projektowane stawki płatności bezpośrednich. W jakiej wysokości?
- Rozwój współpracy w ramach systemów jakości żywności. Trwa nabór wniosków
- Płatności w ramach Dobrostanu zwierząt. Złóż dokumenty
Dodaj komentarz
Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego
Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.
(czytaj więcej)Jak utworzyć azyl dla zwierząt? Można składać wnioski
Azyle dla zwierząt to miejsca przeznaczone do przetrzymywania# zwierząt, które należą do: gatunków obcych, gatunków chronionych CITES, gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi i gatunków objętych ochroną gatunkową, które są niezdolne do życia w środowisku przyrodniczym.
(czytaj więcej)Co pyli w październiku? Alergicy muszą być czujni także jesienią
Choć wiele osób kojarzy pylenie głównie z wiosną, jesień również może# przynosić trudności alergikom.
(czytaj więcej)Masz wątpliwości co do zebranych grzybów? Skorzystaj z bezpłatnych porad
Wszystkim Grzybiarzom, życzymy udanych zbiorów#. My polecamy tereny Nadleśnictwo Bydgoszcz, Lasy Państwowe.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
On, w dniu 02-10-2024 10:13:23 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!