Święto dla twórców. Podsumowanie ich działań na rzecz kultury regionu
fot. pow.
28 listopada 2023 roku w Muzeum Etnograficznym w Toruniu# odbył się XLV Zjazd Twórców Ludowych Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Medalami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowano zasłużonych twórców ludowych.
„Żeby tożsamość regionu nie zaginęła”- podsumowała Starszy Kustosz Muzeum Pani Kinga Turska-Skowronek.
Wśród nagrodzonych byli reprezentanci Ziemi Pałuckiej, propagatorzy jej kultury, kontynuatorzy tej spuścizny, twórcy czynni i działający w swojej dziedzinie i nade wszystko nagradzani twórcy ludowi: Pani Jadwiga Bołka z Szubina – hafciarka, uprawiająca zdobnictwo pałuckie, Pani Krystyna Ługiewicz – hafciarka z Bożejewiczek oraz Piotr Woliński - rzeźbiarz z Kcyni. Wszystkim serdecznie jeszcze raz gratulujemy!.
Szubiński Dom Kultury stara się być propagatorem tej ważnej spuścizny kulturowej organizując nieprzerwanie od 61 lat najstarszy Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk, warsztaty i szkolenia dla dzieci młodzieży i dorosłych. Dziękujemy organizatorom i sponsorom, że jako instytucja kulturalna możemy tę twórczość pielęgnować. Podczas dzisiejszego rozdania medali padło wiele ważnych słów czego przykładem jest stwierdzenie obecnego na gali Marszałka Piotra Całbeckiego - „Jesteście solą tej ziemi”.
Materiał: Małgorzata Bołka, Alina Gordon
Galeria
Czytaj również
- Tradycyjny świąteczny kiermasz. Uroczyste kolędowanie
- Coroczne spotkanie świąteczne. Uroczysty posiłek i wizyta gości
- Niezwykły koncert. Wykonawcy nagrodzeni licznymi brawami
- "Magiczny świat kamieni szlachetnych". Prelegentka opowiadała o opalach
- Niezapomniana przygoda. Nakielscy harcerze w Zakopanem
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Life, w dniu 29-11-2023 09:37:15 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!