Uroczyste odsłonięcie tablicy. To była wyjątkowa chwila

fot. PM
17 września odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy# memoratywnej upamiętniającej podpułkownika WP Edmunda Bartkowskiego, komendanta powiatowego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 r. w Nakle, poległego 17.09.1939 r. Tablicę poświęcił ks. Tadeusz Michalak.
Wydarzenie rozpoczęto od wprowadzenia pocztów sztandarowych nakielskich szkół i Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie do kościoła pw.. Stanisława w Nakle. Na mszy., której przewodniczył ks. proboszcz Tadeusz Michalak, obecni byli potomkowie Edmunda Bartkowskiego, w tym wnuk Tomasz Stanecki oraz m. in. Poseł na Sejm RP Łukasz Schreiber, radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Anna Maćkowska, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wiśniewski, sekretarz gminy Krzysztof Kopiszka, Komendant Powiatowy Policji w Nakle kom. Jan Poźniak, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasz Pasieka, harcerze Hufca Nakło, Rycerze Kolumba i mieszkańcy. - Chcemy w tej mszy przywołać pamięcią św. pamięci zmarłego podpułkownika Edmunda Bartkowskiego, ale jest to także okazja, by pomodlić się za naszą Ojczyznę, szczególnie dzisiaj, 17 września, kiedy to armia radziecka przekroczyła nasze granice. W tej mszy świętej będziemy wspominać i modlić się za tych, którzy złożyli życie na ołtarzu Ojczyzny – mówił ks. proboszcz.
Po mszy, pracownik nakielskiego muzeum Mariusz Gratkowski przybliżył zgromadzonym sylwetkę ppłk. Edmunda Bartkowskiego. Ks. proboszcz Tadeusz Michalak podziękował za udział w uroczystości. Następnie wszyscy przeszli do kruchty, gdzie Paweł Wiśniewski wraz z Tomaszem Staneckim dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy. Tablicę poświęcił ks. proboszcz Tadeusz Michalak. Złożono także wiązanki kwiatów i odśpiewano „Rotę”. Kilka słów przekazał Tomasz Pasieka, który na koniec zaprosił uczestników do Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Tomasz Stanecki podziękował w imieniu rodziny za udział w uroczystości. Całe wydarzenie uświetniła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej pod kierownictwem Krzysztofa Marlewskiego.
Galeria











































Czytaj również
- Święcenie pokarmów w nakielskiej farze. Wierni kultywują piękną tradycję
- Pamiątki po nakielskim PCK. Przekazano do nakielskiego muzeum
- Piękny jubileusz. Pani Michalina świętuje 100. urodziny
- Święcenie pokarmów. Wierni tłumnie gromadzili się w świątyni
- Wierni przybyli z koszykami do kościoła. Święconka w parafii św. Stanisława
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
młody parafianin, w dniu 18-09-2024 11:07:44 napisał:
odpowiedz
Szrajber, w dniu 18-09-2024 16:12:35 napisał:
odpowiedz
Jehowy , w dniu 18-09-2024 20:06:14 napisał:
odpowiedz
PZPR, w dniu 18-09-2024 21:02:49 napisał:
odpowiedz
r-ek, w dniu 19-09-2024 11:41:07 napisał:
odpowiedz
Anka, w dniu 21-09-2024 08:26:38 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!