Dziś mamy 20 grudnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 grudnia 2024

Wsparcie na rozwój młodych. Duży pakiet środków w nowym programie

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

70 mln złotych z marszałkowskiego budżetu obywatelskiego trafi #na realizację projektów adresowanych do dzieci i młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem. Granty będą przyznawane za pośrednictwem lokalnych grup działania. O uruchomieniu pierwszych naborów wniosków poinformował dziś (18 grudnia) marszałek Piotr Całbecki.

 

- Duży pakiet środków w naszym nowym programie operacyjnym to pieniądze na projekty wspierające rozwój młodych ludzi. Konkursy grantowe ogłoszone przez lokalne grupy działania tylko w tym roku opiewają na kwotę ponad 2 mln euro. To pieniądze, które trafią m.in. na organizację warsztatów naukowych, zajęć sportowych, umożliwią rozwijanie umiejętności i zainteresowań, dlatego gorąco zachęcam do zgłaszania waszych pomysłów w lokalnej grupie działania – podkreślił podczas spotkania z młodzieżą w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu marszałek Piotr Całbecki. - To wy jesteście przyszłością naszego regionu. Zależy nam na tym, aby stworzyć przestrzeń, która będzie spełniała wasze oczekiwania i potrzeby oraz inspirowała do dalszego rozwoju.

Projekty, które mogą zostać sfinansowane, dotyczą wsparcia młodych osób w rozwoju osobistym poza standardową edukacją w ramach systemu szkolnego.

Przewidziano finansowanie trzech typów tego rodzaju przedsięwzięć:

- tworzenie i funkcjonowanie edukacyjnych klubów młodzieżowych (z zajęciami uwzględniającymi zainteresowania, zdolności i osobiste potrzeby młodych. np. artystycznymi, sportowymi, z dziedziny IT, na temat lokalnej kultury i tożsamości);

- rozwijanie uzdolnień i doskonalenie umiejętności prowadzących do osiągnięcia konkretnego celu edukacyjnego (np. przygotowania do udziału w konkursie naukowym);

- projekty dotyczące zdobywania umiejętności przydatnych w wyborze ścieżek kształcenia i przyszłym życiu zawodowym (np. warsztaty ginących zawodów i tradycji regionu).

Prezentacja dyrektora Wydziału Koordynacji RLKS Bartosza Szymańskiego (pdf) – w załączniku

Maksymalny poziom dofinansowania w ramach naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 wynosi 95 proc. wartości projektu, maksymalna wysokości grantu to 100 tys. złotych. Aplikować mogą m.in. samorządy gminne i organizacje pozarządowe (w tym koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne).

Konkursy grantowe w tym segmencie uruchomiło lub uruchomi jeszcze w tym miesiącu 11 lokalnych grup działania:

- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Chełmno,

- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli,

- Stowarzyszenie Nasza Krajna,

- Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”,

- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Miasta Brodnicy,

- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Inowrocław,

- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki,

- Lokalna Grupa Działania Pałuki-Wspólna Sprawa,

- Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Kujawskiej”,

- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dla Miasta Torunia”

- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Miasto Włocławek.

Znajdź swoją LGD, sprawdź harmonogram, zadzwoń lub umów się na spotkanie

W Kujawsko-Pomorskiem działa 27 lokalnych grup działania, obejmujących swoim zasięgiem całe nasze województwo. Wspierają one oddolne inicjatywy zwiększające aktywność społeczną, rozwój lokalnych usług i infrastruktury, tworzenie nowych miejsc pracy, ochronę środowiska oraz dziedzictwo kulturowe. Perspektywa finansowa 2021-2027 jest kolejną, w której lokalne grupy działania realizują wspólnie z samorządem województwa marszałkowski budżet obywatelski.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 1
Pliki do pobrania
Klub młodzieżowy_RLKS.PDF

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    kpwiik, w dniu 19-12-2024 17:26:17 napisał:

    Ten z głównego zdjęcia od razu widać że w politykę dla kasy się pcha. Kolejny mierny ale wierny?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Budowa hal
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.

(czytaj więcej)
0

Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą

Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.

(czytaj więcej)
0

Pacyfikacja kopalni "Wujek". Największa zbrodnia stanu wojennego

Dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych – to krwawy bilans pacyfikacji #strajkującej załogi kopalni „Wujek” w Katowicach, przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczna żywność na święta. Pamiętaj o kilku zasadach

Święta coraz bliżej, a przygotowania już trwają! Podczas zakupów pamiętajmy# o kilku ważnych zasadach, które pomogą zadbać o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)