5 tys. pluszowych misiów trafiło do straży pożarnej. Pomogą w trudnych chwilach
fot. kpt. Tomasz Banaczkowski – Wydział Prasowy KG PSP.
28 września 2023 roku w #Warszawie pan Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka przekazał na ręce nadbrygadiera Arkadiusza Przybyły zastępcy komendanta głównego PSP pięć tysięcy pluszowych misiów ratowników, które będą służyły jako pomoc dla strażaków podczas udzielania wsparcia psychologicznego dzieciom poszkodowanym w wypadkach samochodowych.
Jest to druga akcja przekazania pluszowych misiów. W dniu grudniu 2022 roku Rzecznik Praw Dziecka przekazał dl Państwowej Straży Pożarnej 2500 pluszowych misiów, które trafiły do Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP w całym kraju.
Ranne i przerażone dzieci będące ofiarami wypadków drogowych szczególnie mocno potrzebują wsparcia. A bardzo często pierwszą osobą, którą widzą w tych trudnych chwilach, jest ratujący je z rozbitego auta strażak. Pluszowy miś na pewno pomoże takiemu dziecku przełamać strach i wyciszyć emocje, a przez to szybciej poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami.
„W dramatycznych sytuacjach życiowych, nieraz związanych ze śmiercią bliskich osób, takich jak wypadki drogowe, niezwykle ważne jest wsparcie dziecka, rannego czy pogrążonego w traumie. Pomóc może każdy drobiazg, przytulenie, miłe słowo, a także wręczona zabawka. Takie zadanie mają właśnie nasi mali pluszowi pomocnicy strażaków. Ich sympatyczne buźki z pewnością pomogą uspokoić wiele dzieci”– podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas przekazania misiów strażakom. I podziękował strażakom za ich służbę na rzecz społeczeństwa, które obdarza straż pożarną ogromnym zaufaniem.
Nadbrygadier Arkadiusz Przybyła, zastępca komendanta głównego PSP powiedział
”W swojej codziennej służbie strażacy podejmują wiele interwencji, w których uczestniczą najmłodsi. A pluszowy miś, którego strażak wręczy dziecku na miejscu zdarzenia, z pewnością pozwoli się dziecku wyciszyć i ułatwi z nim kontakt. Odwróci też uwagę dziecka od tego, co się wydarzyło.”
Problemy psychologiczne po traumatycznym przeżyciu mogą również pojawiać się z dużym opóźnieniem. Dlatego mali pomocnicy strażaków mają na sobie koszulkę z numerem darmowego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.
Pod tym numerem dzieci i młodzież, a także ich rodzice czy opiekunowie mogą przez całą dobę, siedem dni w tygodniu uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne. Dyżurujący tam specjaliści posiadają najwyższe kwalifikacje, kierunkowe wyższe wykształcenie i bogate doświadczenie zawodowe.
Opracowanie: bryg. Karol Kierzkowski – Wydział Prasowy KG PSP.
Źródło: KGPSP
Galeria
Czytaj również
- "Trzymaj Formę!". Do konkursu zakwalifikowanych zostało 206 osób
- Spotkanie w sprawie drogi S10. Jaki jest stan realizacji inwestycji?
- Niebieska linia dla osób dotkniętych przemocą. Terminy dyżurów w styczniu
- Kolęda w domu ordynariusza diecezji. Boże błogosławieństwo
- Program Wieloletni "Senior+". Ruszył konkurs ofert dla samorządów
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
strażąk sam, w dniu 29-09-2023 08:58:25 napisał:
odpowiedz
☆☆☆☆☆ ☆☆☆, w dniu 29-09-2023 09:18:49 napisał:
odpowiedz
Trafiles, w dniu 29-09-2023 11:30:12 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 30-09-2023 14:08:18 napisał:
odpowiedz
mieszkaniec, w dniu 30-09-2023 17:51:45 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!